سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای گردو

شناخت کودهای مختلف و موارد مصرف آن ها برای کشاورزان و باغداران امری ضروری است‌. در این مطلب قصد داریم شما را با تاثیرات استفاده از کود سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای گردو آشنا کنیم.

سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک چه نوع کودی است؟

شوک یکی از معتبرترین برندها در تولید انواع کودها اعم از شیمیایی و آلی است که کیفیت بسیار بالا و تاثیرگذاری زیادی دارند.

سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک از کودهای شیمیایی بسیار مفیدی است که برای استفاده در مزارع و باغات مجوزهای مختلف را دریافت کرده است‌.

از این کود برای گیاهان مختلف و غلات مثل جو، برنج، گندم و درختان میوه استفاده می‌شود.

در ترکیب این کود عنصرهای مهم پتاسیم و سیلیس به کار رفته است. مقدار پتاسیم موجود در کود سیلیکات پتاسیم حدود ۷۰ درصد است.

همان طور که می‌دانید این دو عنصر مزایا و فواید بسیار زیادی برای گیاهان دارند و کمبود هر مدام عوارض جدی برای گیاهان به وجود می‌آورد.

سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای گردو

پتاسیم در دسته عناصر درشت مغذی قرار دارد و از عنصرهای اصلی موردنیاز گیاهان محسوب می‌شود. تاثیرات مهم پتاسیم از زمان کاشت بذر یک گیاه آغاز و تا زمان برداشت محصول آن ادامه می‌یابد.

یکی از اصلی ترین و مهم ترین مزایای پتاسیم، افزایش مقاومت گیاه در برابر شرایط نامساعد محیطی، عوامل بیماری زا و آفت ها است.

همچنین به مقاومت بیشتر ریشه در شرایط جوی نامناسب مثل سرما و گرمای شدید هم کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید: کود ۳۶ ۱۲ ۱۲ برای هلو

پتاسیم را عنصر کیفیت هم می‌نامند و علت آن تاثیرات مثبتی است که در جهت افزایش کیفیت طعم، رنگ و حجم و اندازه محصولات مختلف دارد. محصولات زراعی و نیز میوه ها به دلیل وجود عنصر پتاسیم درشت تر شده و کیفیت بیشتری پیدا می‌کنند.

عنصر سیلیس در کود سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک به مقدار  کمتری از پتاسیم وجود دارد. این عنصر از عناصر اصلی سازنده پوسته زمین است. در سال های گذشته زمانی که تغییرات محیطی در بافت خاک ها ایجاد نشده بود، عنصر سیلیس به فراوانی در خاک های مختلف یافت می‌شد. اما امروزه اکثر خاک ها به ویژه در مناطق گرم و خشک از کمبود این عنصر رنج می‌برند.

سیلیس هم مثل عنصر پتاسیم در حفظ مقاومت گیاهان نقش دارد. این عنصر با بهبود ساختار دیواره سلولی گیاهان باعث می‌شود تا یک نوع سد فیزیکی مقاوم ایجاد شود و از گیاه در برابر عواملی همچون حشرات، آفت ها، سرما و گرما و نیز خشکی مراقبت کند.

سیلیس همچنین در افزایش استحکام ساقه های گیاهان موثر است و از پدیده ای به نام خمیدگی در گیاهان پیشگیری می‌کند.

کود سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد با داشتن این دو عنصر مهم در ترکیب خود مزیت های زیادی برای گیاهان و همینطور درختان به ویژه درختان میوه به همراه دارد.

این کود در افزایش شاخص های کیفی محصولات باغی و زراعی نقش زیادی دارد.

همچنین در گیاه نقش آفت کش را ایفا کرده و مانع آسیب حشرات و آفت های مضر می‌شود.

این کود برای اصلاح خاک تحت کشت گیاهان هم مفید است و با حذف عناصر سنگین موجود در خاک، به جذب بیشتر عناصر مفید کمک می‌کند‌.

همچنین فعالیت میکروارگانیسم های مفید خاک را افزایش می‌دهد.

سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای گردو

سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای گردو

درخت گردو یکی از درختان مثمر است که میوه بسیار مفید و پر خاصیتی دارد. گردو از ارزش غذایی زیادی برخوردار است و یکی از آجیل های اصلی و پرطرفدار در بین مردم است. درخت گردو انواع و گونه های بسیاری دارد. این درخت در مناطق مختلف و اقلیم های متنوع از نظر آب و هوایی قادر به رشد است. میوه گردو از نظر ظاهری شبیه به تخم مرغ است. پوسته اولیه گردو سبز رنگ بوده و به راحتی قابل جدا شدن است. پوسته بعدی گردو سفت و سخت و چوب مانند است. این پوسته در بعضی از گونه های این درخت به راحتی می‌شکند. درختان گردو شاخ و برگ های زیادی دارند که باعث شده تا به عنوان درخت زینتی هم کاربرد داشته باشند. ارتفاع درخت گردو که بالغ شده باشد، حدود ۳۰ متر است. این درخت یکی از درختان کم توقع است و در حداقل شرایط  امکان رشد دارد.

درخت گردو با روش هایی مثل قلمه زدن، بذر و پیوند زدن تکثیر می‌شود. کاشت درخت گردو با بذر متداول ترین روش است اما روش پیوند زدن بهترین روش تکثیر برای آن به شمار می‌رود.

کوددهی درخت گردو

درخت گردو برای گذراندن مراحل رشد و باردهی مطلوب به ترکییات مختلف معدنی و مغذی نیازمند است. استفاده از کودهای مناسب شیمیایی و آلی این عناصر را برای درخت تامین می‌کند. برای افزایش گلدهی و باردهی درخت گردو، کوددهی در فصل بهار بسیار مناسب است.

یکی از مغذی ترین کودها و موثرترین شان برای درختان گردو، کود سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک است.

از مهم ترین مزایای استفاده از کود سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای گردو، می‌توان به افزایش کیفیت مغز گردو اشاره کرد. همچنین درشت شدن اندازه و بهبود طعم آن هم از مزایای مهم کود سبلیکات پتاسیم است.

سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای گردو

درختان گردو هم مثل سایر گیاهان همیشه در معرض عوامل بیماری زا و حشرات مضر هستند. همچنین آفت های مختلف هم سلامت درخت را تهدید می‌کنند.

کودهایی مثل سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد به افزایش مقاومت درخت کمک کرده و از آسیب به برگ ها یا میوه درخت جلوگیری می‌کنند.

در کنار مواردی که گفته شد کود سیلیکات پتاسیم در افزایش باردهی درخت هم نقش اساسی دارد و برداشت مطلوبی را رقم می‌زند.

بیشتر بخوانید:  کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای درخت بادام

بهترین زمانی که می‌توان از کود سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای گردو استفاده کرد در فصل رشد و همچنین پیش از برداشت محصول است.

این کود به شکل مایع و جامد تولید می‌شود که می‌توان با روش محلول پاشی و همینطور کود آبیاری استفاده کرد.

نقش کودها در سلامت و رشد گیاهان بسیار قابل توجه است و کمک می‌کند تا شاهد افزایش محصولات با کیفیت باشیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *