تکثیر و قلمه زدن حسن یوسف

حسن یوسف، این گیاه بسیار زیبا که در اکثر خانه های ایرانی وجود دارد به چند شیوه امکان تکثیر آن وجود دارد. تکثیر حسن یوسف به دو روش کاشت بذر و قلمه زدن انجام می شود.  روش های تکثیر و قلمه زدن حسن یوسف یا به صورت کاشت قلمه‌ی مستقیم و یا از طریق قلمه‌ی ریشه کرده در آب انجام می شود. در ادامه این مقاله با روش های قلمه زدن حسن یوسف بیشتر آشنا خواهید شد.

تکثیر با روش قلمه زدن حسن یوسف

قلمه زدن حسن‌ یوسف کار ساده ای است و قلمه زدن این گیاه برای افراد مبتدی راحت تر از کاشت آن است زیرا قلمه حسن یوسف به راحتی در آب ریشه می‌دهد و رشد می‌کند. مهمترین نکته‌ برای قلمه زدن حسن یوسف، انتخاب یک گیاه بالغ و سالم است. با توجه به توضیحات گفته شده، روش قلمه گیری از گیاه حسن یوسف به ۲ صورت ریشه دار کردن به طور مستقیم در خاک و در آب انجام می‌شود که بیشتر توضیح خواهیم داد.

تکثیر و قلمه زدن حسن یوسف

روش اول: قلمه زدن مستقیم گیاه حسن یوسف

برای قلمه زدن حسن یوسف به این شیوه ابتدا باید از گیاه مادر تعدادی قلمه ی مناسب بگیرید (قلمه گیری در اواخر تابستان بهتر است انجام شود). برای این کار توجه کنید که شاخه ی بریده شده ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر طول داشته باشد و برش را از زیر گره‌ی برگ و به شکل اریب انجام دهید.

بیشتر بخوانید: کود پتاس بالا برای درخت انجیر

در گام بعدی، برگ های پایین قلمه را بچینید تا گیاه بیشتر انرژی خود را صرف ریشه زایی کند.(برای ریشه زایی بهتر می توان قلمه ها را به هورمون ریشه زایی آغشته کرد.) بعد از گرفتن قلمه، با‌ استفاده از خاک برگ، خاک باغچه و ماسه مخلوطی آماده کنید و داخل گلدانتان بریزید. خاک گلدان را کمی مرطوب کنید، گودالی در خاک گلدان ایجاد کنید و قلمه را داخل گودال گذاشته و روی آن را با خاک پر کنید. دقت کنید خاک، حداقل تا پایین‌ترین گره بدون برگ شاخه را در برگیرد.

تکثیر و قلمه زدن حسن یوسف

گلدان را در محیطی روشن با نور غیر مستقیم خورشید بگذارید. ریشه زایی این گیاه دو تا سه هفته زمان می برد، با دیدن جوانه های جدید در حسن یوسف می توان به ریشه دار شدن گیاه پی برد.

روش دوم: قلمه زدن گیاه حسن یوسف در آب

تمام مراحل این روش از قلمه زدن حسن یوسف در آب مانند روش قبل است و تنها فرق آن این است که قلمه ها بعد از جدا شدن درون آب قرار می گیرند تا ریشه دار شوند، شما می توانید با تعویض مداوم آب به این فرآیند ریشه زایی کمک کنید. توجه کنید که ریشه های تولید شده در آب ضعیف هستند و لازم است بعد از قرار دادن آن ها در خاک از مناسب بودن شرایط رشد آنها اطمینان حاصل کنید. در نهایت تا زمان ریشه دار شدن قلمه ها، آنها را در نور غیر مستقیم گذاشته و مانند روش قبل به درون خاک منتقل کنید.

تکثیر با روش کاشت بذر حسن یوسف

تکثیرحسن یوسف از طریق کاشت بذر آن سریع و آسان است. بذرهای این گیاه تنها در مدت ۲ هفته جوانه می‌زند. می‌توانید بذرهایتان را با رنگ های متنوع خریداری کرده و مجموعه‌ی زیبایی از این گیاه داشته باشید. نحوه کاشت حسن یوسف به این صورت است که ابتدا باید بذر و خاک مناسبی آماده کنید. خاک مناسب برای آن ترکیبی از کوکوپیت، پیت ماس و پرلیت است، چون این ترکیب، رطوبت لازم برای جوانه زنی بذرها را در خود نگه می‌دارد.

تکثیر و قلمه زدن حسن یوسف

یک ظرف پلاستیکی نسبتا مسطح با ارتفاع کم را به خوبی خیس کنید و درون آن خاک بریزید. دقت کنید که هیچ وقت  بذرها را مستقیما در گلدان اصلی نکارید. بذر ها را به فاصله ۲ تا ۳ سانتیمتر بر روی خاک بپاشید و لایه نازکی از خاک ترکیبی روی آنها بریزید، به صورتی که کامل روی بذرها پوشانده نشود.

بیشتر بخوانید: افزایش باردهی درخت هلو

سپس با دقت بذرها را با اسپری آبیاری کنید و روی ظرف یک نایلون بکشید، طوری که هوا خارج نشود. این کار باعث حفظ رطوبت و گرما شده و عمل جوانه زنی را سریع ترمی کند. (دمای مناسب برای جوانه زدن حسن یوسف ۲۰ تا ۲۵ درجه است.) در نهایت بعد از بیرون زدن جوانه ها از خاک، نایلون را برداشته و در صورت مشاهده حداقل ۴ الی ۵ برگ روی ساقه، گیاه را داخل گلدان اصلی بکارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *