دوره گلدهی زعفران

شاید برای عده کثیری این سوال مطرح باشد که چرا بهای زعفران در سراسر دنیا انقدر بالاست. برای پاسخ به این سوال به طور بسیار مختصر چنین می توان گفت که دوره گلدهی زعفران مدتی بسیار کوتاه و فقط یک بار در سال است. از طرفی همین دوره کوتاه و سالی یک بار نیز بسیار حساس است و با توجه به عواملی مانند نوع کود، درجه هوا، وزن پیاز زعفران و… ممکن است به شدت تحت تاثیر قرار بگیرد. همه این عوامل می توانند دست به دست هم بدهند که در نهایت موجب شوند تا مزرعه زعفران به گلدهی نرسد و یا گلدهی بسیار کمی داشته باشد.

بنابراین اگر مایل به کشت و پرورش این طلای سرخ و سودآور هستید لازم است پیش از شروع به کار اطلاعات کافی را در باره چند و چون کار کسب کنید. در ادامه این مقاله همراه شما هستیم تا درباره جزئیات دوره گلدهی زعفران بیاموزیم و راهکار هایی را برای بهبود کمیت و کیفیت این دوره به شما ارائه دهیم.

گلدهی زعفران در چه زمانی از سال رخ می دهد؟

زمان گلدهی زعفران به شرایط آب و هوایی منطقه وابسته است. گفته می شود که گلدهی زعفران زمانی آغاز می شود که اختلاف دمای روز و شب از ۱۳ درجه بیشتر بشود. بنابراین هرچه آب و هوای منطقه سرد تر باشد، گلدهی زود تر شروع می شود. در مناطق سردسیر، شروع گلدهی اواخر ماه مهر است و این در حالی است که مناطق گرمسیر ممکن است در اواسط یا اواخر آبان شاهد گلدهی مزرعه زعفران خود باشند. بنابراین نمی توان به طور دقیق گفت که برداشت زعفران در کدام ماه سال انجام می شود ولی به طور کلی می توان گفت که فصل گلدهی زعفران پاییز است.

دوره گلدهی زعفران

طول دوره گلدهی زعفران چقدر است؟

دوره گلدهی زعفران بین ۲ الی ۳ هفته به طول می انجامد. هر چند باید گفت که ۵ تا ۷ روز میانی این بازه زمانی پیک گلدهی زعفران است و با حجم زیادی از محصول مواجه می شویم اما در روز های ابتدایی و انتهایی این بازه معمولا مقدار گلدهی کم است.

بیشتر بخوانید: کود k60 برای درخت کیوی

چه عواملی سبب کاهش گلدهی زعفران می شود؟

 • پیاز آلوده زعفران
 • هرس نکردن علف های هرز زمین
 • وزن اندک پیاز زعفران
 • تعداد آبیاری زعفران قبل از گلدهی
 • تعداد آبیاری زعفران بعد از گلدهی
 • کیفیت کود مصرفی
 • استفاده از کود مناسب با توجه به مرحله گیاه
 • کشت مخلوط زعفران
 • نگهداری از برگ های گیاه زعفران تا آخر فصل
 • سن مزرعه ( اوج گلدهی مزرعه در سال سوم و چهارم است و از سال پنجم به بعد محصول زعفران کاهش می یابد.)

چه عواملی باعث  افزایش گلدهی زعفران می شود؟

 • تقویت خاک

شرایط خاک برای رشد گیاه زعفران و گلدهی آن مهم است. برای این که این کار را به صورت تخصصی انجام دهید و درصد خطا را به حداقل برسانید می توانید از متخصصان کمک بگیرید و نمونه ای از خاک مزرعه خود را به آزمایشگاه خاک بفرستید.

دوره گلدهی زعفران

 • هرس کردن منظم خاک:

رشد علف های هرز باعث هدر رفتن مواد مغذی خاک و در نتیجه تضعیف آن می شود.

 • کود دهی منظم:

مزرعه زعفران به دو الی چهار مرحله آبیاری نیازدارد. هر کدام از این مراحل در زمان خاصی انجام می شوند که گیاه در حل طی کردن مرحله معینی از رشد خود می باشد. بنابراین مهم است که در هر مرحله کود مناسب همان زمان به خاک و گیاه داده شود.

 • آبیاری به اندازه زعفران:

زعفران به طور کلی گیاه کم آبی است و بعضا امکان کشت دیم آن نیز در برخی نقاط فراهم است. نکته مهم در باره آبیاری زعفران این است که اگر تعداد آبیاری مزرعه و یا حتی گلدان از حد کافی تجاوز کند ممکن است پیاز گیاه دچار پوسیدگی شود و یا آفت ها را به مزرعه خود دعوت کنید. یادتان باشد که بین هر دو مرتبه از آبیاری خاک حتما باید خشک شده باشد و اثری از نم و رطوبت در آن نمانده باشد.

دوره گلدهی زعفران

برداشت محصول در فصل گلدهی زعفران چگونه است؟

فصل گلدهی زعفران به این صورت است که در اواسط فصل پاییز کلاله گل زرپران تیج می کشد و طول هر کدام به ۲ الی ۴ سانتی متر می رسد. بهترین زمان برای برداشت این محصولات قبل از طلوع آفتاب است. زیرا پس از طلوع آفتاب و برخورد اشعه آفتاب با کلاله های زعفران، از کیفیت محصول کاسته می شود و زعفران خشک تر از قبل می گردد. همچنین بعد از برخورد نور خورشید از رنگ و طراوت زعفران کاسته می شود. به همین خاطر است که در بسیاری از نقاط  و علی الخصوص خراسان برداشت زعفران پیش از طلوع آفتاب شروع شده و تا ساعت ۹ صبح به اتمام می رسد.

بیشتر بخوانید: علت گل ندادن زعفران

شیوه برداشت محصول زعفران نیز انواع متفاوتی دارد. برداشت زعفران را می توان به صورت مکانیزه یا دستی انجام داد. هرچند برداشت مکانیزه سریع تر صورت می گیرد اما هیچ یک از روش های ماشینی برداشت زعفران تا کنون نتوانسته اند با انسان رقابت کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *