گل شفلرا

گل شفلرا یکی از گیاهان تزئینی آپارتمانی است که به خاطر برگ های چتر مانند منحصر به فردش معروف است. معمولاً برگ های آن به رنگ سبز یکنواخت یا به صورت برگ (سبز روشن و تیره) در بازار است. از آنجایی که نگهداری از گیاه شفلرا کار آسانی است، بسیاری از افرادی که دانش کمی از باغبانی دارند، شفلرا را خریداری می کنند.

گیاه شفلرا چیست؟

گل شفلرا از تیره گیاهان گرمسیری خانواده Araliaceae است که به دلیل سازگاری بالایی که دارد می توان آن را در داخل خانه نگهداری کرد. شفلرا بومی تایوان و هاینان چین است، درختچه ای همیشه سبز است که در آب و هوای گرم و مرطوب رشد می کند. زیبایی این گیاه علاوه بر چینش جذاب برگ ها، از رشد نامنظم ساقه های آن نیز ناشی می شود که طبیعتی بکر را در خانه ایجاد می کند.

گل شفلرا

ارتفاع شفلرا در طبیعت گاهی به بیش از سه متر می رسد. معمولا نوع تزئینی آن در گل نمی گنجد اما در عوض بسیار مقاوم است و به خوبی با فضای متعادل خانه کنار می آید. گیاه شفلرا، این گیاه گرمسیری، به دلیل برگ های زرد و سبز روشنش که به شکل چترهای کوچک رشد می کنند، به گیاه چتر یا درخت چتر معروف است. دو نوع رایج از گیاهان آپارتمانی شفلرا عبارتند از:

 گیاه شفلرا آربوریکولا Schefflera arboricola که به آن شفلرا کوتوله یا درخت چتر نیز می گویند، همان نوع رایج گیاه شفلرا است که در بازار گل زیاد دیده اید. این گیاه دارای برگ های کوچک سبز رنگ است و ارتفاع آن به دو متر می رسد. این رقم خود شامل ارقام «رناته» و «گلد کاپلا» (انواع Schefflera ablaq) است که هر دو با نام Schefflera به بازار عرضه می شوند. نگهداری از گیاه شفرا ابلق تفاوت چندانی با شرایط نگهداری شفلرا معمولی ندارد. فقط به نور بیشتری نیاز دارد. شفلرا اکتینوفیلا گیاه شفلرا اکتینوفیلا دارای برگهای سبز بزرگ و کشیده است و معمولا ارتفاع این نوع گیاه شفلرا به ۵ متر می رسد.

بیشتر بخوانید: تاثیر فروت ست بر روی درخت پسته

نحوه نگهداری از گیاه شفلرا

یکی از ویژگی های بارز گیاه شفلرا ایجاد حس آرامش و نشاط است. ظرافت و رنگ آمیزی برگ ها آرامش خاصی به انسان می بخشد. یک مکان خوب برای شفلرا در خانه خود به عنوان مهمان ویژه تعیین کنید. مکانی که روشن باشد، تعادل دما داشته باشد، یعنی سرد و گرم نباشد و از دسترس حیوانات خانگی و کودکان دور باشد. برای نگهداری گیاه شفلرا در خانه، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

گل شفلرا

  •  نور مناسب

 اگرچه شفلرا می تواند در نور کم زنده بماند، باغبانان همیشه می گویند که شفلرا عاشق نور است. حداقل چهار ساعت نور غیرمستقیم اما روشن را دوست دارد تا طراوت و زیبایی خود را حفظ کند. فقط توجه داشته باشید که نور باید فیلتر شده به آن بتابد. یعنی از پشت پنجره! اگر شفلرا را در تراس یا حیاط نگهداری می کنید، مراقب باشید، زیرا نور مستقیم برگ های ظریف آن را می سوزاند. نور کم باعث از بین رفتن شکل گیاه شفلرا می شود، شاخه های آن بدون برگ رشد می کنند و دچار سوء تغذیه می شوند. این بهترین راه برای نگهداری شفلرا است. نکته دیگری که برای نگهداری شفلرا در بالکن باید در نظر داشت این است که شفلرا به سرما بسیار حساس است. در فصل سرما به جای گرما آن را جابه جا کنید.

  • خاک مناسب برای شفلرا

شفلرا به خاکی با زهکشی عالی نیاز دارد. خاک با زهکشی مناسب یکی از موارد مهم در ماندگاری گیاه شفلرا می باشد. بهترین ترکیب خاک برای گیاه شفلرا پیت ماس، کوکوپیت و ماسه است. خاک شفلرا باید خنثی تا اسیدی باشد.  همچنین کود مناسب برای شفلرا  بسیار مهم است. در طول فصل رشد، خاک شفلرا را با کود دهی تغذیه کنید. در طول فصل رشد هر دو هفته یکبار خاک را با کود مایع رقیق شده غنی کنید.

گل شفلرا

  • انتخاب گلدان مناسب

 برای انتخاب گلدان شفلرا فقط مجاز به انتخاب گلدانی هستید که فقط کمی بزرگتر از ریشه آن باشد. اگر گلدان توانایی حذف آب اضافی از خاک را نداشته باشد، روی رشد گیاه تاثیر منفی می گذارد. بنابراین گلدانی را انتخاب کنید که سوراخ های زهکشی آن کاملا باز و مناسب باشد و به راحتی آب اضافی را از خاک خارج کند. توجه داشته باشید که گلدان بسیار بزرگ تاثیر بدی روی رشد گیاه دارد.

بیشتر بخوانید: کود کامل ۱۰Xshock برای افزایش گلدهی

آفات و دلایل ریزش برگ شفلرا

 علت ریزش برگ های شفلرا ابلق: آبیاری زیاد باعث ریزش برگ های گیاه شفلرا می شود. در فاصله بین دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک گلدان خشک شود و سپس آبیاری کنید، از زهکش بازدید کنید، آب زیر گلدان را بردارید

علت زرد شدن برگ های شفلرا: مهمترین عامل زرد شدن برگ های شفلرا آبیاری زیاد است. البته عوامل باکتریایی و قارچی نیز وجود دارد که گفته شد.

علت پژمرده شدن گل شفلرا: نور و گرمای زیاد باعث پژمرده شدن برگ های شفلرا می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *