کود جلبک دریایی برای زرشک

‌زرشک یکی از انواع درختچه‌های بسیار زیبا و تیغ داری است که ارتفاع آن حدود ۱ الی ۵ متر است. برگ‌های این درختچه معمولاً بیضی‌ شکل هستند و میوه‌های آن به رنگ قرمز و بسیار خوشمزه است. زرشک یکی از محصولاتی است که استفاده کردن از آن مزایای بسیار زیادی را دارد و همه‌ ساله علاوه‌ بر کشاورزان و باغداران بسیاری دیگر از افراد نیز اقدام به کاشت درخت زرشک در حیاط منزل خود می‌کنند. در صورتی‌ که شما به کاشت و پرورش درخت زرشک علاقه‌مند هستید، پیشنهاد می‌دهم که تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا مناسب‌ترین کود برای استفاده‌ی درخت زرشک و نحوه کوددهی و مراقبت از آن را به شما معرفی نماییم. کود جلبک دریایی برای زرشک یکی از مناسب‌ترین انواع کودهای مورد استفاده برای رشد و تقویت درخت زرشک است و می‌تواند در پرورش و برداشت محصولاتی فراوان و باکیفیت کمک بسیاری را به شما کند؛ چرا که کود جلبک دریایی خواص و مزایای زیادی را برای درخت زرشک به همراه دارد و موجب افزایش میزان محصولات می‌شود و هیچ‌گونه آسیبی را نیز به گیاهان وارد نمی‌کند. استفاده کردن از کود جلبک دریایی برای درختان زرشک بسیار آسان است و شما می‌توانید به‌راحتی از آن استفاده نمایید. کود جلبک دریایی آلودگی‌ها و ناخالصی‌های موجود در خاک مورد استفاده گیاهان را به‌طور کامل از بین می‌برد و با این کار خود از پوسیدگی ریشه گیاهان جلوگیری می‌کند و با مرطوب نگه‌داشتن خاک برای طولانی‌ مدت به ریشه گیاهان اجازه خشک شدن را نمی‌دهد.

کود جلبک دریایی دارای مواد معدنی و عناصر ضروری برای رشد درخت زرشک است که این املاح و مواد معدنی با ارزش و مفید شامل فسفر، پتاسیم، نیتروژن، آهن، کلسیم، گوگرد، روی، بور، منگنز و آمینواسیدهای گوناگون است که برای رشد و تقویت درخت زرشک ضروری و مورد نیاز هستند.

بیشتر بخوانید: کود شوک ۱۰X

بهترین روش برای استفاده از کود جلبک دریایی برای درخت زرشک

از آنجایی‌که درخت زرشک مواد ضروری و لازم خود را از طریق ریشه گیاه تامین می‌کند، برای باغداران و دیگر افرادی که اقدام به کاشت این درخت می‌کنند، بسیار بهتر است که کار کوددهی خود را از طریق روش‌های سطحی، آبیاری و به‌صورت مستقیم انجام بدهند. برای این منظور شما می‌توانید کود جلبک دریایی‌ را برای استفاده درخت زرشک بر روی سطح خود اضافه کنید و به کود فرصت و اجازه خشک شدن را برای جذب بهتر توسط ریشه گیاه بدهید. شما برای استفاده از این روش نباید خاک زمینی که از آن استفاده می‌کنید را زیر و رو کنید؛ چرا که با انجام این کار موجب صدمه و آسیب زدن به ریشه درختان زرشک می‌شوید و شما به‌ جای دست‌ کاری کردن خاک مورد نیاز باید به درخت خود اجازه بدهید که توسط کرمهای خاکی با دیگر موجودات ساکن در خاک جذب ریشه گیاه شود.

برای افراد ضروری است که در هنگام پاشیدن کود بر روی زمین بسیار مواظب باشند که کود را بر روی شاخ‌ و برگ گیاهان نپاشند، چون این کار موجب صدمه دیدن این درختچه زرشک می‌شود. شما برای استفاده از کود جلبک دریایی برای زرشک در روش آبیاری مستقیم، لازم است که کود جلبک دریایی‌ را با مقادیر مناسبی آب مخلوط کنید تا یک کود یکسان و با غلظت مناسبی را به دست بیاورید. چون در صورتی‌ که غلظت کود جلبک دریایی زیاد باشد، می‌تواند موجب سوزاندن ریشه گیاهان شود و آن‌ها را نیز از بین ببرد. باید بعد از تهیه کردن کود جلبک دریایی آن را به‌طور مستقیم در پای درختان زرشک بریزید تا بتواند به‌راحتی جذب ریشه گیاه شود و مواد مغذی و ضروری زرشک را از طریق استفاده از کود جلبک دریایی تأمین کند.

در آخر لازم به ذکر است که شما می‌توانید در زمان‌های مختلفی برای کوددهی درختان زرشک از کود جلبک دریایی استفاده کنید، اما بهترین زمان برای استفاده از کود جلبک دریایی‌ برای درخت زرشک در هنگام اولین دوره شروع فصل رشد، یک ماه پس‌ از رشد درخت و همین‌طور بعد از برداشت محصول است.

کود جلبک دریایی برای زرشک

نکات ضروری و مهم برای بهره گیری از کود جلبک دریایی

برای صاحبان درخت زرشک ضروری است که بعد از انجام عمل کوددهی آبیاری درخت زرشک را نیز شروع کنند چون با این کار خود موجب می‌شوند که رطوبت بسیار بهتر جذب خاک شود و بتواند کود را بسیار سریع مورد تجزیه قرار بدهد.

شما نباید برای تغذیه بوته درختان زرشک از کودهای شیمیایی استفاده کنید، چون این کودها موجب از بین رفتن گیاهان با گذشت زمان می‌شوند. باغداران باید برای استفاده از کود جلبک دریایی برای زرشک آن را به‌طور مساوی بر روی خاک درختان زرشک‌ و در اطراف بوته زرشک‌ پخش نمایند. کود جلبک دریایی باید فاصله مناسبی را از تنه درخت داشته باشد و به‌ هیچ‌ عنوان بر روی برگ‌ها و شاخه‌ها نیز پاشیده نشود.

باغداران و صاحبان درخت زرشک باید حواس خود را در هنگام استفاده از کود جلبک دریایی برای درختان زرشک جمع کنند و این کود را با کودهای شیمیایی دیگر مخلوط نکنند، چون انجام این عمل می‌تواند مزایای استفاده از این کود را از بین ببرد. شما به‌ جای استفاده کردن از این روش می‌توانید از کودهای طبیعی دیگری استفاده کنید تا نتایجی مطلوب را با استفاده کردن از آن‌ها به دست بیاورید.

در صورتی‌ که شما تجربه و آگاهی لازم را برای استفاده کردن از کود جلبک دریایی برای درختان زرشک نداشته باشید، بهتر است که این کار را به‌تنهایی انجام ندهید و برای انجام آن از راهنمایی افراد متخصص استفاده نمایید.

بیشتر بخوانید: خرید کود

فوائد و مزایای استفاده کردن از کود جلبک دریایی 

  • کود جلبک دریایی برای زرشک همچون یک عامل حفاظتی عمل می‌کند و مقاومت آن را در برابر عوامل و شرایط محیطی افزایش می‌دهد و اجازه کاهش مقاومت را به‌ هیچ‌ عنوان به آن نمی‌دهد
  • باغداران با استفاده کردن از کود جلبک دریایی می‌توانند ریشه بوته زرشک را به‌خوبی تقویت نمایند و از خشک شدن آن نیز جلوگیری کنند
  • کود جلبک دریایی قادر است که باکتری‌های مضر موجود در خاک را به‌ طور کامل از بین ببرد و در عوض میزان فعالیت باکتری‌های مفید خاک را افزایش می‌دهد
  • در صورتی‌ که خاک مورد استفاده شما شور است و شما خیلی راحت می‌توانید از کود جلبک دریایی برای این منظور استفاده کنید و با این کار خود قادر به اصلاح ساختار خاک خواهید بود. شما برای انجام این کار با حصول بهترین نتیجه ممکن لازم است که دوره کوددهی برای این گیاه را به‌صورت کامل و منظم انجام بدهید
  • کود جلبک دریایی‌ قادر است که تمامی مواد ضروری و مغذی لازم برای درخت زرشک را تامین نماید و با استفاده از کود جلبک دریایی‌ برای درخت زرشک هیچ‌ گونه کمبود تغذیه‌ای برای این درخت به وجود نمی‌آید
  • شما با استفاده از کود جلبک دریایی‌ برای درخت زرشک خود می‌توانید از رشد علف‌های هرز اطراف بوته درخت جلوگیری کنید و اجازه استفاده آن‌ها از مواد غذایی درخت زرشک را ندهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *