کود جلبک دریایی

کودهای حاوی عصاره جلبک دریایی دارای بیشتر از ۶۰ نوع مواد معدنی موردنیاز و مواد آلی است که مواد معدنی آن شامل پتاسیم، کلسیم، منیزیم، آهن و گوگرد و… است و مواد آلی آن تشکیل شده از اسید های آمینه، آلجنیک اسید، گلوسید ها، فیتو هورمون ها، ویتامین ها و… است که هر کدام از ترکیبات مورد نظر به صورت مجزا نقش خود را در رشد گیاه ایفا می کنند. کود جلبک دریایی می تواند به دو روش تقویت کردن دیواره سلولی و افزایش سنتز آنزیم ها که در سنتز فیتو آلکسین ها و دیگر آنزیم های بازدارنده و کاهنده بیماری دخالت دارند، از شیوع بیماری ها و آفات گیاهی جلوگیری کند.

کود جلبک دریایی با دارا بودن فیتو هورمون های طبیعی اکسین، سایتو کنین و…  روند رشد سلولی و افزایش رشد گیاه را تسریع می کند.

مزایای کود جلبک دریایی

از مزایای این کود می توان به این موارد اشاره کرد:

  • بهبود روند جوانه زنی بذر و افزایش رشد ریشه
  • محرکی برای رشد، شادابی گیاهان و تحریک ریشه زایی
  • افزایش سایز گل، تعداد گل ها
  • افزایش شاخ و برگ گیاهان
  • افزایش سایز میوه ها و میزان قند
  • افزایش عمر میوه برای انبارداری
  • افزایش و تثبیت کردن کلروفیل در گیاهان
  • افزایش مقاومت گیاهان در شرایط آب و هوایی نامساعد
  • جذب بهتر مواد معدنی از خاک

کود جلبک دریایی

زمان مصرف کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی مایع و پودری را می توان بصورت محلول پاشی و همراه با آب آبیاری در گیاهان زراعی،‌ درختان میوه، صیفی جات گلخانه ای و گیاهان زینتی و سبزیجات استفاده کرد که میزان مصرفی در هر نوع کود و در هر محصول نسبت به محصول دیگر متفاوت است که در ادامه توضیح می دهیم.

بیشتر بخوانید: قلمه زدن دیفن باخیا

برای مشاهده بهتر فواید جلبک دریایی برای گیاهان، سعی کنید کار کوددهی را در زمان‌های مناسب انجام دهید. بهتر است قبل‌ از کشت گیاهان، خاک را تغذیه کنید.

زمان دیگر بری انجام کار کوددهی، هنگام رشد گیاه است. استفاده از کود جلبک دریایی در زمان رشد گیاهان، باعث حفظ شادابی و جلوگیری از ریزش برگ‌ها می شود. زمان مناسب دیگر برای کوددهی، فصل بهار است که معمولا گیاهان شروع به گل‌دهی می‌کنند و لازم است به طور مرتب تغذیه کافی دریافت کنند.

میزان و نحوه مصرف کود جلبک دریایی

در صورت پودری بودن نوع کود جلبک دریایی،  برای گیاهان زراعی میزان ۷۵۰ تا ۱۰۰۰ گرم در هکتار، درختان میوه و محصولات گلخانه ای میزان ۷۵۰ تا ۱۲۰۰ گرم در هکتار، چمن میزان ۱۰ گرم در چهار لیتر آب برای ۵۰۰ متر مربع و برای مراتع ۳۰۰ تا ۶۰۰ گرم در هکتار به صورت محلول پاشی مصرف شود.

کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی از جمله بهترین کودهای طبیعی است که برای گیاه، گل و گیاهان زیادی می‌توانید از آن استفاده کنید.

در صورت استفاده درست و صحیح از این کود، هیچ آسیبی به گیاه و محیط‌ زیست وارد نمی شود و مزایای قابل توجهی نیز دارد. عصاره جلبک دریایی برای گیاهان، خواص بی شماری دارد و از مصرف آن می‌توانید نتایج بسیار خوبی دریافت کنید. کود جلبک دریایی، جوانه‌زنی و گل‌دهی را در گیاهان تا حد زیادی افزایش می دهد و ریشه آن‌ها را نیز تقویت می کند.

استفاده از بهترین کود جلبک دریایی باعث رسیدن بهتر مواد غذایی به گیاه و رفع کمبود های تغذیه‌ای آن‌ها می شود. از خواص دیگر این کود مفید می‌توان به اصلاح خاک اشاره کرد. این کود با داشتن ساختار طبیعی، باعث رفع سریع شوری خاک شده و کمک می کند تا خاک حاصلخیز تری داشته باشید.

هم چنین این کود، مقاومت گیاهان آپارتمانی را در برابر سرمازگی، بیماری‌ها، آفات، حشرات و دیگر شرایط پرتنش افزایش می دهد و از آسیب دیدن آن‌ها جلوگیری میکند. این کود بعد از مصرف سریعاً تجزیه می‌شود و املاح و مواد غذایی ضروری را در اختیار گیاه قرار می‌دهد.

با کمک این کود می‌توانید تهویه خاک را نیز بهبود ببخشید و ناخالصی‌های آن را از بین ببرید. از مزایای دیگر کود جلبک دریایی می‌توان به افزایش رطوبت و حفظ طولانی مدت رطوبت خاک اشاره کرد. در واقع با استفاده منظم از این کود، می‌توانید مقاومت گیاه را در برابر کم‌آبی افزایش دهید و مانع خشک شدن ریشه و از بین رفتن آن شوید.

برای مصرف کود ذکر شده، حتما سن گیاه، جنس خاک، فصل و نوع گیاه را مورد توجه قرار دهید و قبل از انجام عمل کوددهی، خاک را آزمایش کنید. این کود مفید را می‌توانید با کودهای دیگر نیز ترکیب کنید اما پیش از انجام این کار، توصیه می کنیم با کارشناسان کشاورزی و افراد با تجربه مشورت کنید.

کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی برای گیاهان آپارتمانی

معمولا اکثریت افراد، گیاهان خود را به طور مستقیم و از ریشه تغذیه می‌کنند اما خوب است بدانید؛ بهترین روش مصرف کود جلبک دریایی، استفاده به صورت محلول پاشی است. مزایای این کود برای گیاهان آپارتمانی در این روش زیاد است چون هنگام اسپری شدن ذرات کود بر روی قسمت‌های مختلف گیاه، سرعت جذب بالا رفته و کود اثر گذاری بیشتری دارد.

بیشتر بخوانید: کود کامل مایع ده ایکس شوک

محلول پاشی جلبک دریایی بر روی گیاهان برای رفع آفات و بیماری‌های روی برگ‌ها نیز مفید است. برای کوددهی گیاهان آپارتمانی با روش محلول پاشی، کافی است کود جلبک دریایی مایع را با کمی آب مخلوط کرده و با استفاده از یک آب‌پاش مناسب، آن را به بخش های مختلف گیاه اسپری کنید. دقت داشته باشید که غلظت این کود نسبتا زیاد است و باید حتما با مقداری آب رقیق شود تا برگ ها و ریشه گیاه را نسوزاند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *