جلبک دریایی برای درخت انجیر

انجیر درخت بسیار مقاومی است که می‌تواند در بیشتر نواحی به رشد و نمو خود ادامه دهد. اگر به‌ خوبی از این درخت مراقبت شود، می‌تواند محصولات پربار و با کیفیتی بدهد. درخت انجیر برای پرورش به نور کافی و هرس و آبیاری در زمان‌های مناسب نیاز دارد. لازم است تا با کودهای غنی و طبیعی و ارگانیک، درخت انجیر را تقویت کنید. توجه داشته باشید که باید با استفاده از کودهای غنی و ارگانیک، هر چند وقت یک‌بار آن را تغذیه کنید.  دقت کنید که هر کودی برای درختان انجیر مناسب نیست. بنابراین باید سراغ کودهایی بروید که سرشار از مواد مغذی هستند. این کودها حاوی پتاسیم، آهن، فسفر، منیزیم، بور و مس هستند. لذا بهتر است بدانید، جلبک دریایی برای درخت انجیر یکی از بی‌نظیرترین کودها است. کود جلبک دریایی مزیت‌های زیادی دارد.

کود جلبک دریایی در واقع یک ماده بسیار مغذی است که در آن هیچ یک از مواد شیمیایی زیان بار وجود ندارد. ساختار کود جلبک دریایی کاملا طبیعی است. این کود پر فایده ، اثر بسیار عالی در  میزان باروری درختان انجیر دارد. این کود کمک می‌کند تا با گذشت‌ زمان مقاومت درختان در مقابل عوامل بیرونی آسیب‌ رسان افزایش یابد.

عمل کود دادن با استفاده از جلبک دریایی، باعث غلیظ شدن مواد معدنی موجود در درختان انجیر می شود. به همین دلیل، ساختار دفاعی آن  تقویت می شود و محصولات‌ نیز در برابر حشرات، سرما، یخ ‌زدگی و انواع بیماری‌ها مصون می مانند.

روش تهیه کردن کود جلبک دریایی

معمولا کود جلبک دریایی را می‌توان به دو شکل برای تهیه نمود. چنانچه به دریاچه‌ها یا دریاها دسترسی داشته باشید، می‌توانید خودتان اقدام به جمع‌ کردن یا فرآوری جلبک‌ها نمایید. بنابراین به سادگی یک کود مغذی را برای درختان‌ انجیر تهیه نمایید. ولی اگر به این منبع پر خاصیت دسترسی ندارید می‌توانید کود جلبک دریایی را از فروشگاه‌های معتبر خرید کنید و مورد استفاده قرار دهید.

کود جلبک دریایی جهت تغذیه درختان انجیر را می‌توانید خودتان به سادگی تهیه کنید. برای انجام این کار کافی است به دریاچه‌ یا دریا بروید تا بتوانید جلبک‌های دریایی را به‌ شکل زنده برای خود جمع کنید. پس از جمع کردن جلبک‌های دریایی، بایستی آن‌ها را در سطل بزرگی جای دهید.

در نظر داشته باشید برای زنده نگهداشتن جلبک‌ها بایستی حتما آن‌ها را با آب دریا جمع‌آوری کنید. زیرا چنانچه آن‌ها را بدون آب دریا جمع آوری کنید امکان دارد که بمیرند. پس از جمع آوری جلبک‌ها، لازم است تا آن‌ها را از سطل بیرون بیاورید و شن‌ها و همه سنگ ‌ریزه‌های در داخل آن‌ها را به ‌خوبی بشویید.

بعد از تمیز کردن جلبک‌ها نیاز است تا مقداری کود اضافی به آن‌ها اضافه کنید. سپس آن‌ها رابه خوبی مخلوط کنید تا حالتی یکنواخت پیدا کنند. بعد از انجام این اقدامات لازم است تا مقداری آب به جلبک‌ها اضافه کنید. اضافه کردن آب به مخلوط مورد نظر سبب می شود تا محلول بهتر تجزیه شود. این اقدام امکان دارد به چند ماه زمان نیاز داشته باشد. در طول این مدت جلبک‌ها به خوبی رشد و نمو می‌کنند و مقاومت آن‌ها بیشتر می‌شود. پس از آن نیز می‌توانید به سادگی از کود به دست آمده استفاده کنید و نتایج عالی آن را ببینید.

جلبک دریایی برای درخت انجیر

روش مصرف کود جلبک دریایی جهت درختان انجیر

جلبک دریایی برای درخت انجیر را با روش‌های گوناگونی می توان مصرف کنید. یکی از بهترین راه‌هایی که می‌توانید به سادگی از آن استفاده کنید، روش محلول پاشی است. در این روش بایستی ابتدا کود مورد نظرتان را با میزان مناسبی از آب میکس نمایید تا محلولی یکنواختی حاصل شود. سپس کود را به درون یک تانکر یا سم‌پاش بریزید و به بخش‌های مختلف درخت بپاشانید. عمل کود دادن از این روش بسیار تاثیر گذار است و کمک می‌کند مواد معدنی مفید به سرعت جذب برگ‌های درختان شود. راه دیگری که می‌توانید از آن استفاده کنید، روش چال کود است. این راه نیاز به مهارت و تجربه زیادی ندارد ولی بایستی حتما به یک سری نکته‌های دقت کنید تا به  درختان انجیر صدمه ای وارد نیاید.

بیشتر بخوانید: جلبک دریایی برای درخت زیتون

در روش چال کود لازم است تا ابتدا در پای درخت مورد نظر یک چاله با عمق مناسب حفر کنید. سپس کود جلبک دریایی به شکل پودر شده و جامد را داخل آن بریزید. توجه داشته باشید که کود جلبک دریایی به طور مستقیم با ریشه درخت‌ در تماس نباشد. چون این کار سبب می‌شود ریشه دچارصدمه شود و نابود شود. در پایان نیز پس از ریختن کود باید با خاک، روی کود درون چاله را به خوبی بپوشانید تا کود بتواند تاثیرات خود را به خوبی بر روی خاک، ریشه، میوه‌ها و سایر بخش‌های درخت برجای گذارد. برای اینکه به نتیجه بهتری برسید نیز می‌توانید زمان تمام شدن کار کود دادن، کمی آب به آن مکان اضافه نمایید. در حقیقت با انجام این کار، کود با سرعت بیشتری تجزیه می‌شود ولی باید مراقب باشید که در مصرف آب حد اعتدال را رعایت کنید.

زمان کود دادن درخت انجیر با  استفاده از جلبک دریایی

از مهم ترین نکته‌هایی که بایستی موقع مصرف کود جلبک دریایی جهت درختان انجیر در نظر بگیرید، زمان مناسب است. معمولا عمل کود دادن در هر زمانی که احساس کردید درختان‌ انجیر شما به تغذیه احتیاج دارند، قابل انجام است.ولی  بهتر است برای انجام  کود دادن، یک برنامه ریزی مدون با نظم بریزید و با توجه به آن عمل کنید. عمل کود دادن در زمان مناسب اهمیت دارد و نباید نادیده گرفته شود. توجه داشته باشید عمل کود دادن معمولا با توجه به سن درخت، زمان‌های متفاوتی دارد.  به عنوان مثال درختانی که سن کمتری دارند، برای پرورش و تولید میوه باید در زمان‌های بیشتری غذا داده شوند. لذا بایستی در زمان کاشتن درختان انجیر، موقع رشد، قبل از برداشت محصول و پس از برداشت آن، به آن‌ها کود دهید. بنابراین می‌توان گفت که بهترین زمان برای  کود دادن درختان انجیر با استفاده از جلبک دریایی، فصل بهار و ابتدای فصل تابستان است. چون با کود دادن در این زمان‌ها  است که رشد ریشه افزایش می یابد و مقاومت درخت دو برابر می شود. بنابراین می‌توانید محصولات پر بارتری نیز برداشت کنید.

بیشتر بخوانید: نحوه مصرف هیومیک اسید

توجه داشته باشید که کود دادن مناسب در وقت درست برای درختان انجیر بسیار با اهمیت است. اگر به این نکته توجه کنید، می‌توانید باروری درختان انجیر را تا حد قابل قبولی افزایش دهید. به همین دلیل چنانچه می‌خواهید نتیجه خوبی از انجام عمل کود دادن عاید شما شود، لازم است تا جلبک دریایی برای درخت انجیر را به شکل اصولی مصرف کنید. همچنین لازم است بدانید میزان مصرف کود جلبک دریایی جهت درختان انجیر در هر هکتار، ۲ الی ۳ کیلوگرم است. بنابراین نباید کمتر یا بیشتر از این مقدار، کود جلبک دریایی مصرف نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *