جلبک دریایی برای درخت زیتون

درخت زیتون از جمله درختان همیشه سرسبز است که عمر بالایی دارد. این درخت می تواند سال‌های متمادی محصول بدهد. به همین دلیل است که امروزه بسیاری از افراد درخت زیتون می کارند. البته کشاورزان و باغداران عمل کاشت درختان را با رعایت یک سری اصول انجام می دهند تا از ریزش گل‌های درختان جلوگیری کنند. همچنین باعث افزایش بازدهی در درختان شوند. یکی از مهم ترین این اقدامات، کود دادن بر اساس برنامه ای مدون و برنامه ریزی شده بر اساس اصول علمی است. به طور کلی ، از هر نوع کودی نمی توان برای درخت زیتون استفاده کرد. به عنوان مثال کودهای شیمیایی برای رشد درختان مثمر ثمر نیستند. به همین دلیل بهتر است تا از کود جلبک دریایی برای درخت زیتون استفاده کنید.

کود جلبک دریایی مزیت‌های بسیاری دارد. این کود باعث سلامت درختان می شود و به خاک آسیبی نمی زند. درختان زیتون مقاومت بالایی در مقابل شرایط سخت محیطی از خود نشان می دهند. بنابراین این درختان می توانند در بیشتر نواحی به رشد خود بپزدازند. البته این بدان معنا نیست که نبایستی به درختان زیتون رسیدگی کنید.

چنانچه اقدام به به کاشتن درختان زیتون نموده اید و می خواهید  مقدار و کیفیت محصولات شما زیاد شود، بهتر است تا از کود جلبک دریایی برای تغذیه این درختان بهره بگیرید. در این مفاله قصد داریم تا درباره کود جلبک دریایی و چگونگی مصرف آن توضیحاتی ارائه دهیم.

روش مصرف کود جلبک دریایی جهت رشد درختان زیتون

معمولا عمل کود دادن به درخت زیتون با روش گوناگونی صورت می گیرد. یکی از راحت ترین راه‌ها که می توانید از آن استفاده نمایید روش چال کود است. در روش چال کود اول بایستی در بخش سایه انداز درخت، یک گودال یا چاله حفر کنید. سپس کود جلبک دریایی را محتاطانه در درون این چاله قرار دهید و مجددا با استفاده از خاک، روی چاله را پر کنید. برای اینکه به نتیجه عالی تری دست پیدا کنید می توانید در پایان کار عمل آبیاری را انجام دهید.

در حقیقت با عمل آبیاری، املاح و مواد مفید و مغذی موجود در کود با سرعت بیشتری آزاد می شوند و تاثیرات خود را بیشتر و بهتر بر روی ریشه درخت بر جای می گذارند. همچنین می توانید کود جلبک دریایی را به صورت سطحی نیز برای درخت زیتون استفاده کنید. در این روش بایستی کود  جلبک دریایی به صورت پودر تهیه نمایید. سپس آن را بر روی سطح خاک بپاشید و فرصت دهید تا با گذشت زمان با خاک در هم آمیزد. توجه داشته باشید که در این راه نیازی به شخم زدن و زیر و رو کردن خاک ندارید. چون کرم‌ها و موجودات دیگری که در خاک هستند، خودشان نقش زیر و رو کردن خاک یا همان شخم زدن را عهده دار هستند. بنابراین کود با خاک مخلوط می شود.

بیشتر بخوانید: نحوه مصرف هیومیک اسید

این روش کود دادن درختان زیتون در قیاس با سایر روش‌ها، طولانی تر است و به زمان بیشتری نیاز دارد. به همین دلیل چنانچه می خواهید نتیجه بهتر و سریع تری بگیرید توصیه ما این است تا روش‌های دیگر را امتحان کنید. از سایر روش‌ها می توان به روش آبیاری اشاره نمود. در این روش بایستی ابتدا کود با کیفیت و مرغوبی تهیه نمایید. سپس این کود را با کمی آب مخلوط کنید تا ماده رقیق و یکنواختی حاصل شود.

بعد‌ از تهیه کود مایع جلبک دریایی، می‌توانید آن را به پای ریشه درختان‌ زیتون بریزید تا به خوبی جذب ریشه شوند. کود دادن درخت زیتون با‌ این روش مزیت‌های زیادی دارد. چون در این راه، کود مستقیما جذب ریشه می‌شود و تاثیرات خود را نیز بهتر بر روی سایر بخش‌ها بر‌ جای می‌گذارد.

کود دادن به روش محلول پاشی می‌تواند برای درختان زیتون بسیار مفید باشد. در این راه بایستی سراغ کود جلبک دریایی مایع بروید و آن را با میزان مناسبی آب میکس نمایید. بعد از مخلوط کردن کود جلبک دریایی با آب، باید کود حاصله را داخل سم‌پاش بریزید و با دقت آن را به همه بخش‌های درخت بپاشانید. در این راه، املاح و مواد مفید و معدنی موجود در کود جلبک دریایی برای درخت زیتون از راه برگ‌ها جذب درخت می‌شوند.

شما می‌توانید با استفاده از این راه، درختان با نشاط تری داشته باشید و از ریزش برگ‌ها جلوگیری نمایید. البته چنانچه این کار به‌ شکل صحیح و درست انجام نگیرد، امکان دارد صدماتی به درختان‌ زیتون وارد کند. لذا سعی کنید تا حتما عمل کود دادن را به‌ شکل درست و استاندارد انجام دهید و از انجام هر گونه اقدامی قبل از مشورت با کارشناسان در این حوزه دوری کنید.

جلبک دریایی برای درخت زیتون

مقدار مصرف کود جلبک دریایی جهت درختان زیتون

لازم است بدانید در مورد کود دادن به درختان زیتون، مقدار معین و ثابتی وجود ندارد. بنابراین شما بایستی با در نظر گرفتن کلیه شرایط و فاکتورها، ازمیزان مناسبی کود استفاده کنید. مقدار مصرف کود جلبک دریایی عموما با توجه به فاکتورهای متفاوتی از جمله سن درختان، نوع خاک، نتایج آزمایش خاک، شرایط جوی و غیره معین می‌شود. بنابراین شما بایستی با توجه به موارد ذکر شده، از این کود جلبک دریایی استفاده کنید. این نکته را در نظر بگیرید که حتما به دستورهای روی جلد کود جلبک دریایی توجه کنید و با رعایت اصول نوشته شده کار کود دادن را به انجام برسانید تا درخت زیتون شما به بهترین شکل ممکن تغذیه شود و بتواند به رشد خود ادامه دهد.

بیشتر بخوانید: اسید هیومیک برای گل

بهترین زمان جهت مصرف کود جلبک دریایی

از آن جا‌ که کود جلبک دریایی ساختار صد در صد طبیعی دارد و در آن مواد شیمیایی زیان بار وجود ندارد، لذا می‌توانید در زمان‌های متفاوت از آن استفاده کنید. ولی بهتر است توجه کنید که  درخت زیتون در هنگام رشد، به مواد غذایی و املاح زیادی احتیاج دارد. لذا چنانچه می‌خواهید درختان زیتون شما دچار ضعیفی نشوند و نابود نگردند، بهتر است تا کار کود دادن آن‌ها را در پایان فصل زمستان و آغاز فصل بهار به انجام رسانید.

موقع رشد میوه‌ها که عموما از اردیبهشت‌ ماه تا خرداد ماه است، مصرف کود جلبک دریایی برای درخت زیتون می‌تواند بسیار تاثیر گذار باشد. پس از برداشت محصول نیز بهتر است عمل کود دادن را انجام دهید تا پایداری درختان‌تان کم نشود و بتوانند برای محصول‌ دادن در سال‌های آتی نیز آمادگی لازم را کسب کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *