جلبک دریایی برای درخت خرما

درختان خرما  در نواحی گرمسیر می رویند. شرایط نگهداری از این درختان بسیار ساده است. بنابراین هر فردی می تواند درختان خرما را بکارد و محصولات فراوان برداشت نماید. معمولا درختان خرما برای رشد و نمو به تغذیه زیادی نیاز ندارند. ولی جهت داشتن میوه‌های مرغوب تر، بهتر است تا عمل کود دادن را با استفاده از کودهای ارگانیک و طبیعی انجام دهید. کود جلبک دریایی جهت درخت خرما، یک گزینه عالی است. بنابراین می‌توانید با خیال مطمئن از آن استفاده کنید. بهره گیری از کود جلبک دریایی مزیت‌های فراوانی دارد و کشاورزان می‌توانند از آن به صورت منظم استفاده نمایند. کود جلبک دریایی از مواد صد در صد ارگانیک و طبیعی به دست می آید و در آن هیچ یک از مواد شیمیایی و مضر وجود ندارد. این کود معجزه گر خاک را به بهترین نحو ممکن تقویت و تغذیه می‌کند و سبب می‌شود تا خاک برای مدت زمان بیشتری رطوبت را در خود نگه دارد.

کود جلبک دریایی شامل مواد و عنصرهای بسیار مغذی و مفید است که باکتری‌های خوب موجود در خاک را تحریک می‌کند و سبب می شود تا ساختمان خاک به خوبی اصلاح شود و بهبود یابد. این کود طبیعی، درختان خرما را بسیار با نشاط می‌سازد و همه املاح و مواد معدنی مفید و مغذی را جذب ریشه گیاه می کند.

راه آماده سازی کود جلبک دریایی

جهت آماده کردن کود جلبک دریایی لازم است تا ابتدا مقداری جلبک دریایی جمع کنید. جلبک‌های دریایی را می‌توانید از  کناره‌های دریا و دریاچه‌ها جمع آوری نمایید. بعد از جمع کردن جلبک‌های دریایی، بایستی آن‌ها را با آب بدون کلرشست و شو دهید تا شوری آن‌ها از بین برود. پس از انجام دادن این عمل، بایستی جلبک‌های دریایی را خشک نمایید. زمانی که جلبک دریایی خشک شد، بایستی آن‌ها به خوبی آسیاب نمایید تا به شکل پودر درآیند. بعد از آسیاب کردن جلبک دریایی، بایستی آن را فرآوری کنید تا کود جلبک دریایی به شکل پودرحاصل شود. جهت آماده کردن کود جلبک دریایی مایع نیز بایستی میزانی از آب تصفیه شده به کود اضافه کنید و فرصت دهید تا مدتی به همان صورت باقی بماند.

جلبک دریایی برای درخت خرما

طریقه مصرف کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی برای درختان خرما را می‌توانید به چهار روش متفاوت استفاده کنید. یکی از راه‌هایی که می‌توانید به سادگی از آن استفاده کنید، روش چال کود است. در روش چال کود بایستی پای درختان خرما یک چاله حفر کنید. سپس کود جلبک دریایی پودر شده را درون آن بریزید. پس از انجام این کار، بایستی با خاک روی کود را پر کنید و میزان مناسبی از آب نیز در اطراف کود اضافه کنید.

راه محلول پاشی نیز یکی از روش‌های دیگر است که می‌توانید با بهره گیری از آن، درختان خرما را تقویت کنید. البته توجه داشته باشید که در روش محلول پاشی بایستی عمل کود دادن را قبل از باروری درخت انجام دهید. در نخستین مرحله بایستی از یک کود جلبک دریایی مرغوب استفاده کنید و آن را با میزان مناسبی آب میکس کنید تا محلول رقیق و یکنواخت حاصل شود. بعد از آماده شدن کود مایع جلبک دریایی، بایستی آن را درون یک آبپاش مناسب بریزید و با  دقت به همه بخش‌های درخت بپاشانید.

بیشتر بخوانید: کود گل کاغذی

کود دادن به شکل پخش سطحی نیز از ساده ترین راه‌ها است که می‌توانید از آن بهره بگیرید. در این راه بایستی کود جلبک دریایی را به شکل پودری و جامد، در سطح خاک توزیع کنید. پس از پخش‌کردن کود، لحتیاجی به شخم زدن خاک نیست و بایستی کود را همان گونه رها کنید. چون کرم‌ها و دیگر موجودات ریز موجود در خاک، با گذشت زمان خاک زمین را زیر و رو می‌کنند.

به طور معمول افراد کمی از کود جلبک دریایی جهت درختان خرما به روش توزیع سطحی استفاده می کنند. چون این نوع کود دادن برای دستیابی به نتیجه بهتر، به زمان بیشتری نیاز دارد و امکان دارد که درختان پس از گذشت زمان معینی، املاح  و مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت کنند.

آخرین روشی که می‌توانید از آن استفاده کنید، روش آبیاری است. در راه آبیاری نیز بایستی کود جلبک دریایی را با میزان مناسبی آب میکس کنید تا  به غلظت کافی برسید. بعد از آن می‌توانید کود را به طور مستقیم پای درختان خرما بریزید تا  به خوبی جذب ریشه درخت شود. این روش از کود دادن بسیار ساده است و می‌تواند نتایج بسیار خوبی را در بر داشته باشد.

بهترین زمان استفاده از کود جلبک دریایی جهت درختان خرما

معمولا کود جلبک دریایی را می‌توان در زمان‌های گوناگونی جهت درختان خرما استفاده کرد و زمان ثابتی برای آن تعیین نشده است. البته بهتر است  کود دادن را از ماه بهمن تا میانه‌های اردیبهشت انجام دهید و درختان خرما را در این زمان‌ها تغذیه نمایید.

نکته‌های مهم در مورد کود دادن درختان خرما با بهره گیری از جلبک دریایی

  • در هر هکتار از باغ بایستی از دو تا سه کیلوگرم کود جلبک دریایی به روش آبیاری استفاده کنید.
  • چنانچه قصد دارید تا کود جلبک دریایی را با کودهای دیگر مخلوط کنید، لازم تا با کارشناسان کشاورزی مشاوره بگیرید و این کار را بدون مشورت با آن‌ها انجام ندهید.
  • قبل از استفاده از کود جلبک دریایی، لازم است تا آزمایش خاک را انجام دهید تا میوه‌هایتان دچار مشکل نشوند.
  • توجه داشته باشید که بایستی غلظت کود جلبک دریایی به اندازه کافی باشد. چون اگر غلظت این کود به اندازه مناسب نباشد، به ریشه درختان صدمه وارد می شود و از بین می روند.
  • چنانچه خاک زمین شما شور است، لازم است تا عمل کود دادن را به طور منظم و مرتب انجام دهید تا خاک زمین اظلاح شود.
  • در مقدار مصرف کود جلبک دریایی زیاده روی نکنید. چون احتمال دارد تا به سلامت درختان خرما صدمه بزند و دیگر باروری خوبی نداشته باشید.
  • بعضی اوقات ممکن است که درختان خرما دچار آفات شوند. لذا بهتر است تا با بهره گیری از کود جلبک دریایی، مقاومت درختان خرما را بالا ببرید.
  • کود جلبک دریایی را در فصول رشد و نمو میوه‌ها به شکل محلول پاشی استفاده نکنید. زیرا امکان این که به نتیجه عالی نرسید وجود دارد. بنابراین می توانید از سایر روش‌ها استفاده کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *