کود مخصوص برای پسته

درخت های پسته هم مانند درختان میوه دیگر برای رشد کردن سریع و تولید کردن محصولات باکیفیتی به تغذیه نیاز دارند، برای همین لازم است کود های مناسبی را بر روی آن ها انتخاب بکنید و به شکل برنامه ریزی شده کار کوددادن را انجام دهید، به این موضوع دقت بکنید که بهترین کود برای رشد کردن با سرعت نهال پسته کودی می باشد که از عنصر هایی مانند مس، آهن، فسفر، مگنز و روی سرشار باشد.البته لازم است که قبل از انجام دادن هرکاری باید نیاز کود درخت های پسته خود را با آزمون برگ و خاک به طور خوبی بسنجید و ارزیابی کنید و بعد از آن از یک کود مخصوص برای پسته استفاده کنید.

همچنین می توانید درتمام فصل های سال کار نمونه برداری خاک را انجام دهید ولی برای نمونه برداری برگ درخت ها لازم است که منتظر بمانید تا این که میوه ها مغزشان شکل بگیرند و بعد اقدام به انجام آزمایش برگ بکنید، بعد از این که نتیجه ی آزمون مشخص و معین شد لازم است که یک کود ایده آل را مورد استفاده قرار دهید؛ پس پیشنهاد می شود ادامه این مقاله را مطالعه بفرمایید و مطالب ذکر شده نادیده نگیرید تا بتوانیم شمارا با یکی از بهترین و مرغوب ترین کود مناسب پسته آشنا بکنیم.

کود NPK  برای رشد سریع نهال پسته

به عنوان بهترین کود برای رشد کردن نهال پسته همین کود NPK می باشد و امروزه باغداران و کشاورزان زیادی می توانند کمبود های موجود در خاک و ریشه درخت را به کمک آن رفع بکنند، کود ۱۰ایکس شوک NPK  می تواند به شکل مایع تولید شده و فایده های زیادی هم برای درخت پسته دارد، درخت های پسته معمولا در ناحیه های معتدل و گرم به طور مناسبی رشد می کنند و در برابر سرما مقاومت زیادی نمی توانند از خود نشان دهند، به همین دلیل هم امکان دارد که در فصل های سرد سال ریشه آن ها گرفتار یخ زدگی می شوند و آسیب ببینند.

کود مخصوص برای پسته

کسانی که در اواخر فصل پاییز به شکل اصولی از کود شوک استفاده می کنند می توانند به صورت موثرتری ازاین مشکل جلوگیری کنند و در برابر سرما یا یخ زدگی از ریشه محافظت نمایند. تمام کمبود های درخت پسته را این کود فوق العاده تامین می کند چون از املاح و مواد مغذی مانند فسفر و پتاسیم و نیتروژن و منگنز و فولیک اسید و اسید هیومیک و عصاره ی جلبک دریایی و … سرشار است.باردهی درخت های پسته را این کود چند برابر کرده و مانع وارد شدن تنش به گیاه می شود.

بیشتر بخوانید: کود NPK برای درخت گردو

بااستفاده و مصرف این مورد از عالی ترین کود برای رشد کردن باسرعت نهال پسته سیستم ایمنی درخت پسته را می توانید در مقابل عوامل محیطی که پر از تنش و آسیب زا هستند افزایش بدهید و کمک کنید تا تنه یا شاخه های درخت پسته محکم شوند.

کود ده ایکس

کود ده ایکس برعکس بقیه ی کود های شیمیایی، موجب سوختگی برگ ها و ریشه های درختان پسته نخواهد شد چون برای تولید کردن آن سدیم به کار نبرده اند، از ویژگی های دیگراین کود که قابل توجه می باشد استفاده هم زمان با سایر کود ها است.

کود مخصوص برای پسته

فولیک اسید

فولیک اسید وظیفه ی انتقال و هدایت مواد غذایی کلاته به داخل ریشه را به عهده می گیرد، همچنین کمک می کند که مواد مورد نیاز خیلی ساده تر در اختیار ریشه ی درخت پسته قرار گیرند، همچنین فولیک اسید می تواند به رشد تاثیر گذار گیاه و بهبود یافتن تقسیمات سلولی کمک زیادی می کند، کسانی که از این کود بی نظیر استفاده بکنند اجازه خراب شدن محصولاتشان را نمی دهند و از بین هم نمی روند.

اسید هیومیک

اسید هیومیک یک ماده ی مفید و ارگانیک است که به افزایش ریشه زایی درخت پسته، اصلاح بافت خاک، رشد بهتر محصولات، از بین رفتن باکتری های آسیب زا و مضر، بهبود نگه داشتن آب در خاک و ریشه، افزایش و بالابردن مواد غذایی کمک می کند.

آمینو اسید

یکی از بهترین و موثرترین ترکیب برای جلوگیری از وارد شدن تنش و یا آسیب به درخت پسته شناخته شده و کمک می کند که محصولات در مقابل استرس های محیطی، سرما زدگی، باکتری ها، ویروس ها، آفات و..

مقاومت بیشتری یابد و موجب جذب مواد معدنی و مغذی مفید توسط درخت پسته هم می شود.

کود مخصوص برای پسته

عصاره ی جلبک دریایی

برای این که نهال پسته به سرعت رشد کند عصاره جلبک دریایی هورمون های رشد را دراختیار درخت پسته قرار داده و باعث درشت شدن محصولات می گردد، جلبک دریایی خاک را حاصل خیز کرده و شوری آن را از بین می برد.

بیشتر بخوانید: کشت ایروپونیک زعفران

برخی اوقات عنصر های مغذی به مقدار کافی در زیر زمین موجود هستند ولی به دلایلی نمی توانند جذب درخت پسته از طریق ریشه شوند، در این طور شرایط لازم است که اول دلیل آن را کشف کرده و سپس برای رفع کردن آن بکوشید و بعد از کود کافی و مناسبش به مقدار کافی استفاده کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *