میزان کشت زعفران گلخانه‌ای

کشت زعفران گلخانه ای می تواند فرصتی جادویی برای برخی از کشاورزان باشد که به دنبال یک چالش سرمایه گذاری جدید هستند. ما می توانیم در این روش نوع برتر زعفران داشته باشیم. میزان کشت زعفران گلخانه‌ای و برداشت آن از دیگر روش های سنتی بیشتر است. زیرا رسیدگی در این روش با شرایط خاصی همراه بوده و گیاه می‌تواند به راحتی به مواد غذایی دسترسی داشته باشد.

همانطور که می دانید زعفران گرانترین گیاه در جهان است. این گیاه با ارزش در ایران رشد بهتری نسبت به دیگر کشور ها دارد. به همین دلیل ایران جزو زادگاه اصلی زعفران شناخته می‌شود.

چندین روش برای کشت زعفران گلخانه ای در برخی از شهرستانهای ایران انجام می شود و هر یک از آنها به شکل تخصصی معایب و مزایای خود را دارند. کشت زعفران هیدروپونیک و آئروپونیک دو روش اصلی کشت زعفران گلخانه ای است.

نکات مهم در کشت زعفران گلخانه‌ای

کشت زعفران گلخانه‌ای به دلیل داشتن شرایط خاصی معمولا مزایای بسیار زیادی دارند. تسهیل فرایند برداشت زعفران گلخانه‌ای باعث کاهش برخی از هزینه ها می شود. کنترل مصرف آب شرایط محیطی افزایش مقدار کروکین زعفران این مزایا می تواند محرک خوبی برای تغییر روش های تولید زعفران باشد ، اما اولویت ما باید شرایط موجود باشد.

میزان کشت زعفران گلخانه‌ای
اگر کشور شما منابع کافی برای رشد زعفران در خاک دارد ، بهتر است ابتدا آن را امتحان کنید و در صورت لزوم ، روش گلخانه را انجام دهید.
ما از روش کشت زعفران گلخانه ای برای جلوگیری از اثرات بد آب و هوا بر روی زعفران استفاده می کنیم. به عبارت دیگر ، در این روش ، تخم های زعفران را در زمان گلدهی جابجا می کنیم تا آنها را از باران شدید و برف نجات دهیم.

بیشتر بخوانید: کود مخصوص درشت شدن درخت سیب

میزان کشت زعفران گلخانه‌ای

میزان کشت زعفران گلخانه در بک گلخانه ۱۰۰ متر را بررسی می‌کنیم. در این مقیاس ، ما باید از ۳-۴ تن تخم Crocus sativus استفاده کنیم و برای این مقدار تخم می توانیم به طور متوسط ۵ کیلوگرم زعفران در سال برداشت کنیم. همچنین اگر در سال آغاز ۵ تن تخم کاشت کنیم ، در سال پنجم بیش از ۲۰ تن تخم خواهیم داشت.

لیست ابزارهای مورد استفاده برای کشت زعفران گلخانه ای

• شما ابتدا باید دمای سالن را تنظیم کنید ، و مهم نیست که از چه نوع ابزاری استفاده خواهید کرد. فقط دمای آن را تنظیم کنید.
• فضای کشت و مرطوب کننده ، بخاری و سینی نگهدارنده تخم های زعفران که از چوب باشد .
• سینی های چوبی در کنترل رطوبت مقاوم ، اقتصادی هستند.

• همچنین می توانید از هر وسیله قابل دسترسی برای ساخت قفسه های کشت استفاده کنید. به عنوان مثال ، برخی از کشاورزان از سینی های پلاستیکی ارزان قیمت استفاده می کنند.

مراحل کشت زعفران گلخانه ای

  • تخم یا پیاز زعفران

آماده سازی تخم های زعفران از مهمترین بخش سرمایه گذاری شما در کشت زعفران گلخانه ای است. اگر می خواهید یک گلخانه ۱۰۰ متر مربع داشته باشید ، به ۵-۶ تن تخم زعفران نیاز دارید. سعی کنید از اخم هایی که زیر ۱۵ گرم هستند استفاده نکنید. توجه داشته باشید که این تخم ها باید دور از آلودگی زیست محیطی باشند. اولین مرحله از کشت زعفران گلخانه ای در اواسط تابستان انجام می شود. در این مدت رطوبت پیاز زعفران ها کاهش می یابد و می توانید این تخم ها بدون هیچ‌ مشکلی بکارید.

میزان کشت زعفران گلخانه‌ای

  • آماده سازی سالن کشت

آماده سازی سالن کشت گام بعدی شما در گشت زعفران گلخانه ای است. سالن شما باید عاری از هرگونه عفونت و آلودگی زیست محیطی ببوده و باید دارای نور غیرمستقیم و یک پنجره بزرگ باشد .

همانطور به برخی از ابزارها برای کنترل دما و رطوبت سالن نیاز دارید . قفسه و سینی های تهویه مطبوع Hygrometer and Thermometer Humidifier HEATER یا بخاری های فن دار می‌تواند تا حدودی به شما کمک کند.

  • پاک سازی سالن کشت

سالن گلخانه باید قبل از انتقال تخم ها کاملا پاکسازی و ضد عفونی شود. برای این کار می توانید از یک ماده ضد عفونی کننده مشترک مانند اتیل الکل یا از قارچ کش های طبیعی و ارگانیک استفاده کنید. لطفاً توجه داشته باشید از Carbendazim و Propargite استفاده نکنید. این ماده ضد عفونی کننده برای استفاده از تولید مواد غذایی ممنوع است .

  • انتقال تخم ها به سالن کشت

معمولا برای کشت زعفران گلخانه ای این مرحله را در ماه آخر تابستان و بعد از ضد عفونی کردن سالن انجام می شود.
باید تخم های زعفران را در سینی های چوبی قرار داده و آنها را در سالن کشت بگذارید. در این مرحله باید رطوبت را در ۸۰ ٪ تنظیم کنید ، این عمل و کاهش دمای هوا می تواند تخم ها را بیدار کرده و فصل رشد را شروع کند.

میزان کشت زعفران گلخانه‌ای

  • برداشت گلهای زعفران

گلهای زعفران در اواسط پاییز و به مدت ۱۰ روز سبز می شوند. در روش سنینی برداشت زعفران شما گلهایی دارید که در آن روز سبز شده اند و باید همان روز آنها را برداشت کنید. اما در روش کشت زعفران گلخانه ای شما می‌توانید برای برداشت گل صبر مرده و همه را یک باره جمع آوری کنید.

بیشتر بخوانید: تاثیر فروت ست بر درختان میوه

  • انتقال تخم ها به زمین پس از اتمام مراحل برداشت

باید در این مرحله تخم ها و پیاز های زعفران را به زمین منتقل کنید. این مرحله از کشت زعفران گلخانه ای معمولاً در اوایل زمستان انجام می شود و یکی از چالش های مهم ما در کشت زعفران است. ما باید این روند را سریع انجام دهید و وقت خود را تلف نکنید . درصورت عدم توجه به این امر تمامی تخم ها کرم زده و بدون استفاده خواهند شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *