36da0557

از آنجایی که هدف تمامی باغداران برداشت بیشتر محصول در سطح کمتر است، به همین علت تصور می کنند که هر چقدر بهترین فاصله کاشت درخت پسته از همدیگر کمتر باشد، تعداد درختان در واحد سطح بیشتر شده و به همین موازات مقدار محصول برداشتی افزایش پیدا می کند. اما باید این نکته را هم ذکر کنیم که رعایت کردن اصول بهترین فاصله کاشت درختان پسته در باروی این درخت تاثیر بهتری می گذارد.

کاشت درخت پسته

در بیشتر اوقات کشاورزان درختان پسته را نزدیک به هم کاشته و کمتر پیش می اید که این درختان را با فاصله زیاد از هم بکارند اما نکته مهم این است که هردوی این حالات امکان دارد که مشکلاتی را ایجاد کند.

بهترین فاصله کاشت درخت پسته

شیوه ی کشاورزی مدرن نشان داده که تراکم زیاد موجب رقابت ریشه درختان کنار هم و کاهش رشد آنها و در نهایت محصولشان می‌ شود. علاوه بر آن رعایت فاصله استاندارد درختان برای ایجاد باغ، موجب شده تا علف ‌های هرز و کود دهی هدفمند تری در باغ کنترل شده و انجام بگیرد.

بیشتر بخوانید : کود اسید آمینه

تعیین فاصله کاشت درختان پسته

رعایت کردن فاصله کاشت بین درختان پسته از اهمیت زیادی برخوردار است. زمانی که شما قصد کاشت نهال و یا بذر پسته را دارید باید فاصله استاندارد که همان بهترین فاصله کاشت درخت پسته را به خوبی رعایت کنید.

در صورتی که فاصله کاشت درختان پسته کم باشد باعث می شود که شاخ و برگ درختان پسته در یکدیگر نفوذ کنند و در نهایت سایه روی شاخه های درخت دیگر ایجاد شده و مانع از رسیدن نور به اندازه کافی به تاج درخت شود که این اتفاق موجب می شود تا کیفیت محصول شما کاهش پیدا کند.

زمانی که تراکم درختان زیاد باشد، درختان برای گرفتن نور به سمت بالا می روند و باغ شما حالت جنگلی به خود پیدا می کند و رشد رویشی بسیار بیشتر از رشد زایشی جهت بازدهی می شود. به همان میزان که باغدار درختان خود را تغذیه می کند، ثمره ای که باغ باید بدهد را نخواهد داد.

بنابراین در زمان کاشت باید فاصله بین درختان رعایت شود، در باغات با تراکم زیاد درخت موجب افزایش رشد رویشی می گردد و بسیاری از شاخه ها به خاطر نرسیدن نور به شاخه های پایینی خشک شده و تولید محصولی که باید باشد نخواهند داشت.

در فاصله درختان با یکدیگر تعداد درخت در هکتار کاهش پیدا کرده و عملکرد در واحد سطح کم و از نظر اقتصادی به صرفه نیست.

بهترین فاصله کاشت درخت پسته

فاصله بین درختان شعاع سایه انداز را مشخص می کند. فاصله درختان باید به شکلی باشد که وقتی درخت بزرگ شد با شاخه برگ درخت کناری تداخلی نداشته باشد.

اگر فاصله درختان نزدیک باشد علاوه بر این که در مبحث رقابت نوری و سایه اندازی اجازه رشد خوب ب را ه درختان نمی دهد باعث شده تا اثر منفی در کیفیت محصول در آینده بگذارد. در نتیجه باید در زمان کاشت درخت و نهال پسته پیش بینی کنید که پس از بزرگ شدن نهال ها و درختان شاخ آن ها به چه اندازه در یکدیگر نفوذ پیدا می کنند.

یک باغ پسته خوب باغی است که بالاترین میزان بازدهی با حداکثر ظرفیت را داشته باشد. در چنین باغی فضای کافی برای تهویه و نفوذ کردن نور خورشید در داخل تاج وجود دارد و همچنین سطح پایینی درخت بارور می شود.

بهترین فاصله کاشت درخت پسته در حدود ۳۵۰ تا تا ۵۶۰ درخت در هکتار متر ،  ۴-۳ متر و فاصله ردیف ها ۷-۶ است. البته فاصله قابل تحمل بین درختان باید ۳-۲ متر و ردیف ها بین ۶-۴ متر باشد. این نکته را هم باید بدانید که فاصله نامناسب بین درختان پسته کمتر از ۲ متر و فاصله بین ردیف ها کمتر از ۴ متر است. اگر فاصله کاشت بین ردیف ها از ۴ متر کمتر باشد با توجه به رشد رویشی درخت پسته کارکرد ماشین آلات در باغ است.

فواید رعایت بهترین فاصله کاشت درخت پسته

از جمله فواید رعایت بهترین فاصله کاشت درختان پسته می توان به مدیریت بهتر کنترل آفات و علف‌های هرز، کمتر شدن رقابت ریشه‌ای بین درختان، هرس راحت و داشتن فرم مناسب برای یک درخت، عملیات خاک‌ورزی راحت‌تر، جمع‌آوری بهتر و با صرفه تر محصول، مدیریت بهتر منابع مثل کود دهی، سم پاشی و … و کند شدن سرعت انتقال بیماری‌ها و آفات اشاره کرد.

مضرات رعایت نکردن فاصله کاشت درختان پسته

اگر فاصله کاشت درختان پسته کم باشد باعث می شود تا شاخ و برگ های درختان در هم گره بخورد در نتیجه، موجب ایجاد سایه درختان بر روی یکدیگر می شوند بنابراین نور به حد کافی به تاج درختان نرسیده و در آخر کیفیت محصول شما کاهش پیدا می کند.

اگر فاصله زیادی در بین درختان پسته باشد، تعداد درخت در هکتار کاهش پیدا می کند و در نهایت عملکرد در واحد سطح کم شده و این موضوع از لحاظ اقتصادی به صرفه نیست.

همان طور که پیش از این گفته شد از آنجایی که بهترین فاصله کاشت درخت پسته با استفاده از قطر یا شعاع سایه انداز مشخص می شود، این فاصله کاشت درختان باید به شکلی انتخاب شده باشد که وقتی درخت پسته بزرگ می شود با شاخه و برگ درخت کناری تداخلی ایجاد نکند.

بهترین فاصله کاشت درخت پسته

اگر که فاصله درختان به همدیگر خیلی نزدیک باشد، در همان مرحله رشد اولیه، بحث نوری و سایه اندازی اجازه رشد مطلوب درختان را گرفته و در مرحله بعدی هم روی کیفیت محصول اثر بدی می گذارد.

بیشتر بخوانید : خواص هیومیک اسید آمریکایی

کلام آخر

رعایت اصول کاشت درختان در باغات در مورد تمامی محصولات اهمیت زیادی دارد. کاشت درختان در فواصل مرتب و مشخص کمک زیادی در انجام تمامی مراحل باغداری شده و حتی تأثیر زیادی در افزایش باروری محصول دارد. رعایت بهترین فاصله کاشت درخت پسته به شکل اصولی در طول ردیف و در عرض یعنی فاصله دو ردیف باعث شده تا بهره‌وری مناسب‌تری داشته باشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *