بهترین کود مخصوص پسته

پسته یک نوع گیاه خوراکی است که از دیرباز و‌ گذشته در نقاط مختلف کشور ایران قابل کشت و پرورش قرار گرفته‌ است. بهترین کود مخصوص پسته، کودی است که بتواند این درخت را در باروری بهتر کمک کند و نیازهای غذایی آن را برطرف سازد. امروزه کودهای زیادی برای بالا بردن کیفیت محصول در بازار موجودند اما هر کودی برای درخت پسته مناسب نیست و با توجه به نیاز درخت باید کود مناسب در اختیار خاک قرار گیرد. در ادامه این مقاله به معرفی بهترین کود برای پسته پرداخته ایم.

آشنایی با درخت پسته

در نواحی شمال شرقی ایران و هم مرز با ترکمنستان و افغانستان جنگل های وحشی و خودروی پسته قرار دارند و قابل تصور است که درخت پسته حدود ۳-۴ هزار سال قبل کاشته‌ شده است و‌حال در ایران قابل پرورش است. استان‌هایی که در کشور پسته خیز هستند عبارتند از: خراسان، یزد، فارس، سمنان، سیستان‌ و بلوچستان، قزوین، اصفهان، مرکزی و قم که بیش از ۹۰ هزار هکتار سطح زیر کشت را به خود اختصاص داده اند.

بهترین کود مخصوص پسته

درخت پسته نوعی گیاه مفید است ک از دو پایه تشکیل شده یعنی گل‌های نر و ماده به‌ طوری که جدا از یکدیگر و روی درخت تکی قرار گرفته‌اند. درخت پسته درواقع خوشه‌ای است که در خوشه نر گل‌ها به یکدیگر متراکم و فشرده قرار گرفته اند، تعداد بیشتری گل دیده می‌شود که در خوشه ماده که فاصله بیشتر گل‌ها ازهم بیشتر و زیادتر است و به همین سبب، این گونه گل‌ها خوشه افشان و شلی هستند.

بیشتر بخوانید: بهترین کود پسته برای تابستان

بهترین کود مخصوص پسته

یکی از ضروری ترین مواد در رشد و باروری درخت پسته کود مناسب آن است. امروزه کودهای بسیارزیادی با تنوع فراوانی در بازار وجود دارند که انتخاب بهترین و‌ مناسب ترین کود برای درخت پسته بسیار برای کشاورزان و باغداران مشکل است. باید این را درنظر داشته باشیم که بهترین کود برای درخت پسته، کودی است که اکثر عناصر و مواد معدنی ضروری و مفید برای رشد و بازدهی درخت را دارا باشد.

قطعا برای رسیدن به یک نتیجه مطلوب و دلخواه و برای به دست آوردن درختی با بازدهی فوقالعاده، حتما باید کشاورزان و باغداران یک برنامه کوددهی منظمی را متناسب با شرایط گیاه داشته باشند. توصیه ما به باغداران این است که با استفاده از یک برنامه مناسب و کاربردی است که شامل انجام دادن مواردی متفاوت از جمله استفاده کردن از کودی مناسب برای درخت پسته و اصلاحات ترکیبات خاک، علاوه برآن آزمایش و نمونه برداری از برگ درختان پسته و خاک و ارزیابی عملکردهای آنان برای تعیین زمان مناسب کوددهی است. این میزان از اطلاعات کمک بسیار زیادی را به باغداران دررسیدگی به درختان پسته می‌کند.

بهترین کود مخصوص پسته

زمان مناسب برای کوددهی درختان پسته

اوایل فصل بهار بهترین زمان برای کوددهی به درختان پسته است؛ به دلیل آن که در این دوران درختان پسته بیشترین اختیاج را به عناصر و مواد مفید دارند و شما بایستی با استفاده از مرغوب ترین کودها برای درخت پسته این احتیاجات و نیازها را رفع کنید و به بازدهی بیشتر درختان خود کمک شایانی کنید. باید درنظر داشته باشید که عالی ترین حالت کوددهی از طریق ریشه درخت پسته است. ضروری است که کودهای شیمیایی را در نیمه ی بیرونی و شیار های بسیار عمیق سایه انداز به‌همراه کودهای حیوانی و گوگرد باسیلوس هر ۳ سال یک‌ بار انجام شود.

کود خوب برای درخت پسته باید توانایی آن را داشته باشد که به تغذیه و نگهداری از سلامت بافت خاک در باغات پسته کمک کند و با استفاده طولانی مدت و هرساله باعث رشد بهتر درخت و اصلاح بافت خاک شود و موجب سمیت نشود.

روش کوددهی درختان پسته

اکثرا کود نیتروژن یا کودهای ازت به صورت دو مرحله ای مصرف می شوند. مرحله اول اوایل فصل بهار و مرحله دوم اواسط فصل پاییز. برای درخت پسته توصیه می‌شود از کودهایی که دانه ریز هستند برای درختان برگ اول استفاده شود به دلیل آن که خطر سوختگی ریشه با کودهایی که حالت مایع دارند بسیارافزایش پیدا می کند. برای درختان برگ دوم، می‌توانید از کودهایی که حالت مایع دارند استفاده کنید. اما به هرحال توصیه می‌شود از کودهای گرانوله و با روش چالکود استفاده کنید.

بهترین کود مخصوص پسته

یکی از کارهای مهمی که می توانید در فصل زمستان انجام دهید کود‌دهی درست و اصولی به درختان پسته است. استفاده نکردن از کود مناسب باعث می‌شود که شاخه‌های ضعیف و نازک شده درختان پسته در فصل بهار که فصل بسیار مهمی برای جوانه زنی است تعداد جوانه هایی که درحال رویش هستند کم شده و باردهی کاهش یابد.

کودهایی که در فصل زمستان مناسب درخت پسته هستند شامل سه دسته میشوند، کودهای شیمیایی، کودهای دامی و کودهای ریزمغذی هستند که استفاده صحیح و به اندازه کافی از آنها بسیار حائز اهمیت است. استفاده بیش از اندازه از کود باعث ضخیم شدن بسیار زیاد شاخه ها و آسیب رسیدن به جوانه های رویشی خواهد شد و استفاده نامناسب و اشتباه از کود نیز موجب می شود جذب کاهش یابد.

بیشتر بخوانید: مزایای شوک ده ایکس دربرابر فروت ست

یکی از مورد نیازترین کودهایی که حتما باید مورد استفاده قرار گیرند کودهای فسفره هست، در میان کودهای فسفره کود سوپر فسفات به دلیل قیمت بسیار پایینی که دارد، PH اسیدی و‌مناسب و همچنین وجود کلسیم و گوگرد در ترکیبات آن؛ یکی از بهترین و مفیدترین انواع کودهای فسفره ای است که می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *