بهترین کود مایع برای پسته

همانطور که می دانید، کشور ما جزو بزرگترین تولید کننده مغزیجات، علی الخصوص پسته است. پسته، جزو مشهور ترین و محبوب ترین میوه ها و مغزیجات محسوب می شود که دارای طرفداران بسیار زیادی است. پسته، علاوه بر دارا بودن طعم بسیار خوش مزه و لذیذ، دارای خواص درمانی بسیار زیادی می شود. طبق گفته پزشکان، مصرف روزانه چند عدد پسته، می تواند سلامت افراد را تضمین کند. اگر در منزل خود دارای باغچه با فضای مناسبی هستید، پیشنهاد می شود حتما یک درخت پسته بکارید و از آن به خوبی نگهداری کنید. درخت پسته همانند درختان و گیاهان دیگر، نیاز به مواد مغذی و خاک خوب برای رشد دارد. پسته به دلیل زود رشد بودن، نیاز به آب کمی دارد ولی در عوض می بایست خاک مقوی داشته باشد تا بتواند به خوبی رشد کند. جالب است بدانید که کود دهی پسته جزو مهم ترین فعالیت برای رشد این درخت محسوب می شود و امری بسیار حیاتی است. بسیاری از باغداران، به دلیل نداشتن اطلاعات کافی برای تقویت درختان پسته، از هر نوع کودی که داشته باشند استفاده می نمایند. ولی این امر به طور کل اشتباه است چرا که برخی از کود ها دارای موادی هستند که برای درخت پسته، مناسب نیستند و ممکن است به آن آسیب برسانند. در ادامه با ما همراه باشید تا با بهترین کود مایع برای پسته هستند، آشنا شوید.

بهترین کود برای درخت پسته

بهترین کود ها که می توانند درخت پسته را به خوبی تقویت کنند، کود های مایع هستند. البته، برخی از کود های مایع هستند که برای درخت پسته، توصیه نمی شوند چرا که دارای موادی شیمیایی هستند که ممکن است درختان پسته را از بین ببرند. برخی از کود های مایع، دارای مواد مغذی همچون: پتاسیم، هیدروژن، آهن، آمینو اسید، فسفر، کلسیم، فولیک اسید و هیومیک اسید هستند که می توانند برای درخت پسته بهترین گزینه باشند.

بهترین کود مایع برای پسته

بهترین کودی که تابحال برای درخت پسته در بازار آمده، کود شوک ده ایکس است. این نوع کود، دارای مزیت های بسیار زیادی است که سبب شده بسیاری از کشاورزان از آن برای تقویت درختان پسته خود استفاده نمایند. کود شوک ده ایکس، دارای مواد معدنی و آلی بسیار زیادی است که برای درخت پسته، می تواند گزینه بسیار خوبی داشته باشد. علاوه بر آن، این کود به صورت مایع وجود دارد و می توان درخت پسته را به آسودگی و بدون دردسر، کود دهی نمود.

بیشتر بخوانید: کود کامل ۱۰X shock برای جو

شرایط استفاده از کود شوک ده ایکس

کود شوک ده ایکس، به دلیل وجود  عناصر معدنی مایعی قلیایی است که می بایست پیش از استفاده از آن، پارامتر های خاک سنجیده شود. در ابتدا، می بایست میزان پی اچ خاک را مشخص نمایید و اگر خاک به سمت اسیدی بود، نمی توان از کود مایع شوک ده ایکس استفاده نمود. البته هیچ جای نگرانی نیست چرا که با اضافه کردن کمی خاک برگ و کمپوست، می توان پی اچ خاک را به میزان دلخواه تغییر داد. برای این که پی اچ خاک را به سمت قلیایی هدایت کنید، باید به ازای هر یک کیلو خاک، ۲۵۰ گرم خاک برگ به آن اضافه نمایید.

نحوه استفاده از کود شوک ده ایکس

یکی  از مهم ترین تفاوت های کود شوک ده ایکس، با بقیه کود ها این است که نمی توان به صورت مستقیم از آن استفاده نمود؛ وجود مواد معدنی و آلی فراوان در این نوع کود، سبب می شود تا نتوان آن را به صورت خالص پای درخت قرار داد. چرا که وجود بیش از حد مواد مغذی، سبب سوخته شدن ریشه آن می گردد و درخت پسته شما خشک می شود.

برای استفاده از کود شوک ده ایکس، می بایست مقداری آب درون یک طرف بریزید. سپس به ازای هر ۲ لیتر، یک قاشق چای خوری کود شوک ده ایکس را به آب اضافه نمایید. پیشنهاد می شود برای انحلال بهتر کود در آب، سعی کنید از آبی با دمای ۵۰ تا ۶۰ درجه استفاده نمایید. پس از اضافه کردن کود به آب، به خوبی آن را هم بزنید تا با یک دیگر ترکیب شوند. سپس لحظاتی صبر کنید تا دمای محلول کاهش یابد. پیشنهاد می شود زمانی کود را پای درخت بریزید که خاک کاملا خشک باشد چرا که سبب جذب شدن سریع تر کود در خاک می گردد.

بهترین کود مایع برای پسته

زمان استفاده از کود شوک ده ایکس

کود شوک ده ایکس، همانند برخی از کود ها زمان مشخصی ندارد و می توان آن را در هر شرایط استفاده نمود. اما بیشترین نیاز درخت پسته به مواد مغذی در اوایل فصل بهار و اواخر فصل زمستان است. چرا که در این زمان ها، درخت پسته در حال بیدار شدن از خواب زمستانی است و برای شکوفه زنی و بار دادن، نیاز بسیار زیادی به مواد مغذی دارد. اگر کود شوک ده ایکس را در ماه های بهمن و اسفند، پای درخت پسته بریزید، سبب می شود تا بتوانید درخت پسته بسیار پر باری داشته باشید و لذت ببرید.

بهترین کود مایع برای پسته

مزایای کود شوک ده ایکس

همانطور که در قسمت بالا مطالعه فرمودید، کود شوک ده ایکس دارای مواد مغذی فراوانی است که سبب رشد سریع درخت پسته می شود. وجود منبع غنی از مواد معدنی، عناصر فلزی و مواد آلی در کود شوک ده ایکس، سبب می شود تا میزان رشد درخت بسیار افزایش یابد و در نتیجه بسیار پربار تر شود. علاوه بر آن، مایع بودن کود شوک ده ایکس، سبب می شود تا مواد مغذی بدون نیاز به ترکیب شدن با خاک، سریعا وارد ریشه های درخت شوند و شما در کمترین زمان شاهد رشد سریع درخت پسته خود خواهید شد.

بیشتر بخوانید: کود کامل شوک ۱۰x برای پسته

همانطور که در متن بالا مطالعه فرمودید، بهترین کود شناخته شده برای درخت پسته، کود شوک ده ایکس است. این کود به دلیل وجود منابع غنی معدنی، می تواند رشد و باردهی درخت پسته را چندین برابر افزایش دهد. البته لازم به ذکر است که استفاده به اندازه از این کود می تواند به شما کمک کند که درخت پربار تری داشته باشید و اگر بیش از اندازه مصرف شود، سبب از بین رفتن درخت شما می شود. لازم به ذکر است که می بایست کود شوک ده ایکس را دور از دسترس کودکان قرار دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *