بهترین کود پسته برای تابستان

کوددهی اهمیت والایی در جهت مراقبت از درختان و گیاهان دارد و این پروسه در بعضی موارد سخت و در بعضی موارد آسان است و این موضوع بسته به نوع درختان و گیاهان فرق می کند. در مورد درختان پسته نیز این موضوع صادق است و ممکن است تحت شرایط و فصل های گوناگون، باید از کود های مختلفی استفاده نمود. برای داشتن درخت پسته شاداب و بارده، باید به دنبال بهترین کود ها بود چرا که حساسیت زیاد این درخت، این حکم را صادر می کند. کوددهی در فصول مختلف باید طبق دستور العمل هایی که مناسب درخت یا گیاه است، انجام گیرد. در این مقاله قصد داریم بهترین کود پسته برای تابستان را معرفی کنیم.

کوددهی درختان پسته

به طور طبیعی درخت پسته، تمامی عناصر مورد نیاز را در خود ندارد و برای تامین آن ها نیازمند کود های گوناگونی است و همچنین زمین نیز، دارای املاح معدنی مناسب نیست و تحت هر شرایطی ابتدا باید زمین را کود پاشی کرده و پس از غنی سازی خاک اقدام به کشت درخت کرد. درختی چون پسته در هر مرحله از رشد و در هر فصلی نیازمند نوع خاصی از کود است و نباید تنها به یک نوع کود برای پرورش آن اکتفا کرد.

بهترین کود پسته برای تابستان

در طی بررسی هایی که بر روی درختان پسته انجام شده است، یافته اند که این درخت به طور معمول عناصر مفید بسیار کمی را در خود دارد و تنها کوددهی به موقع و درست، رشد مطلوب درخت پسته را تضمین می کند. منیزیم، بور، کلسیم، آهن، مگنز از جمله عناصری هستند که باید در کود هایی که برای درختان پسته بکار می روند وجود داشته باشند.

بیشتر بخوانید: کود پتاس بالا برای درخت پرتقال

این عناصر را هم می توان به صورت جداگانه و یا یکباره با یک کود به درخت رساند که نحوه جداگانه آن در صورت نیازمند بودن درخت به یک عنصر انجام می شود. از این رو کود های میکرو مناسب ترین نوع کود جهت کوددهی به درختان پسته شمرده می شوند. در نتیجه استفاده از چنین کودی، محصولی درشت و سنگین و با کیفیت بالا برای باغات پسته افراد حاصل می گردد.

اهمیت کوددهی پسته در تابستان

هر فصلی از سال، یک دوره متفاوت از رشد درختان را رقم می زند و در هر یک از این فصل ها، درختان و گیاهان دچار تغییرات گوناگونی می شوند. در تابستان نیز این گونه است که درخت پسته، مغز میوه آن تشکیل شده و برای اینکه رشد مغز به خوبی انجام شود و میزان سایز میوه ها بیشتر و مرغوب تر شود، در ابتدا باید نیاز درخت را هرچه تمام تر تامین نمود. در نتیجه برای این که صاحبان باغات پسته دارای محصول مرعوب تر و بازار پسند تری باشند، به فصل تابستان و کوددهی در این دوره توجه بسیاری داشته باشند.

بهترین کود پسته برای تابستان

به علاوه از جمله مشکلاتی که در این دوره اهمیت کوددهی را دوبرابر می کند، آفت زایی درختان پسته است. آفت شیره خشک در این دوره گریبان گیر درختان پسته شده و سبب می شود که مغز میوه را بی کیفیت و اصطلاحا پوک کند. بنابراین با شروع فصل تابستان باید هرچه سریع تر وارد عمل شد و کوددهی را آغاز کرد‌ در غیر این صورت آفت به سیستم درونی درخت نفوذ کرده و آن را از بین می برد. در کنار کوددهی، آبیاری کافی اهمیت بسیار والایی دارد و باید رطوبت خاک درختان پسته همیشه حفظ شود.

در مورد این که پسته نیازمند چه عناصری در این زمان است تا مغذی مرغوب داشته باشد باید گفت که پتاسیم و نیتروژن، از جمله عناصری هستند که در رشد مغز پسته اهمیتی حیاتی داشته و بدون آن ها رشد مغز امکان پذیر نیست. بنابراین به این دو نیاز از درخت در فصل تابستان باید رسیدگی کامل شود. از آنجایی که در تابستان، میزان احتیاج درخت و دانه پسته به نیتروژن چند برابر قبل می شود و حدودا هر یک از پسته ها نیازمند ۳۵ درصد نیتروژن است، کود های حیوانی که میزان بالایی از این عنصر را در خود دارند می توانند برای کوددهی مناسب و ارزان تر باشند.

بهترین کود برای درختان پسته

از جمله کود هایی که کاملا برای درختان پسته متناسب اند کود های هادر است. کود هادر۱۳ کاملا تمامی عناصر مورد نیاز درخت پسته را در خود داشته و در تمامی فصول نیز می توان آن را بکار برد. کود هادر۱۳، ۱۳ نوع عنصر مفید و مورد نیاز درخت پسته را در خود داشته و یک کود شیمیایی کاملا استاندار است.

بهترین کود پسته برای تابستان

با تعیین زمان مناسب برای استفاده از این کود، در بهترین زمان مواد مغذی را به درخت رسانده و با ادامه این روند، درخت رشد استاندارد و مطلوب را ادامه می دهد و در نهایت یک محصول کاملا مرغوب در اختیار افراد قرار خواهد داد. لازم به ذکر است که کود هادر محلول بوده و افراد می توانند شیوه محلول پاشی را در استفاده از آن بکارگیرند.

بیشتر بخوانید: زمان مصرف هیومیک اسید

استرس های محیطی از جمله ملاک های انتخاب یک کود مناسب است که در آن کود باید دو عنصر روی و بور که مهم ترین عناصر در حفاظت از درخت در برابر شرایط محیطی و سرما و گرمای شدید هستند وجود داشته باشد. به همین خاطر کود هادر۱۳ یک کود کامل است که در این شرایط یاری دهنده باغ داران خواهد بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *