بهترین زمان کود مرغی برای پسته

کود مرغی از جمله کودهای ارگانیک و بی ضرر و حاوی مواد آلی است که در صنعت کشاورزی از گذشته های دور همواره پای ثابت خرید کشاورزان و باغ داران بوده است. کود مرغی دارای درصد بسیاری نیتروژن است که با رفع این نیاز مهم از درختان، بسیار در رشد آن ها اثر بخش خواهد بود. همچنین بسیاری از افراد از این کود، برای تامین پتاسیم و فسفر مورد نیاز درختان استفاده می کنند. این کود را می توان برای تمامی گیاهان و درختان مورد استفاده قرار داد. اگر می خواهید بدانید بهترین زمان کود مرغی برای پسته چه موقع است در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

کود مرغی و موارد مصرف آن

کود مرغی با حداقل ضرر برای محصولات بکار رفته و سبب فرسایش خاک نیز نمی گردد. به علاوه اگر قصد بهبود خاک را داشتید می توانید از کود مرغی بهره مند شوید. کود مرغی به صورت های گوناگون در بازار موجود است و تفاوت میان آن ها به نوع تغذیه و نوع پرندگان بر می گردد. همچنین بعضی از تولید کنندگان این کود ها را با مواد شیمیایی غنی ساخته و سپس به فروش می رسانند.

بهترین زمان کود مرغی برای پسته

پس دو نوع کود خالص و غنی سازی شده کود مرغی در بازار در دسترس است. کود مرغی از طریق مراکز پرورش دهنده مرغ و جوجه به دست آمده که حاوی میزان بالایی پروتئین و انرژی است. برای رفع کلسیم درختان بهتر است کودی را انتخاب کنید که حاصل پرورش مرغ مادر است زیرا در این صورت فضولات کمتری در کود وجود دارد. این نوع کود دارای ۶ درصد کلسیم است که همراه با میزانی فسفر کودی با کیفیت مطلوب بنظر می رسد.

بیشتر بخوانید: کود پتاس بالا برای درخت هلو

لازم به ذکر است که نحوه نگهداری از این کود ها بر میزان کیفیت آن ها تاثیر گذار است و اگر در جای مطلوبی نگهداری نشوند، از میزان نیتروژن و عناصر مفید آن کاسته می شود. به علاوه یه نکته جهت استفاده از کود مرغی به صورت فله ای وجود دارد و این است که کشاورزان قبل از استفاده حتما یک بار آزمایش خاک را انجام دهد و از وضعیت خاک مطلع شوند. این کار به این خاطر است که به سبب وجود اوره بسیار در این کود، مسمویت بسیاری برای درختان و گیاهان ایجاد می کند.

کود مرغی برای درخت پسته

در میان انواع کود های ارگانیک، کود مرغی تاثیر بسیاری بر باردهی بیشتر درختان پسته دارد. عنصر نیتروژن کافی موجود در این کود ها، بخش بسیاری از درختان را بسیار فعال کرده و با عمل فتوسنتز، چرخه رشد و باردهی آن را سرعت می بخشد. نیتروژن، گوگرد، پتاسیم، کلسیم و فسفر از جمله عناصر ضروری و مهمی است که با استفاده از کود مرغی می توان این احتیاجات از درخت ها را با هزینه کمتر رفع نمود.

بهترین زمان کود مرغی برای پسته

درخت پسته از آنجایی که قوام بسیاری دارد، اما همواره باید از بهترین کود ها برای این درخت استفاده کرد تا این مقاومت همچنان استمرار یابد. البته استفاده از کود مرغی نیز با نکاتی همراه است و استفاده بیش از حد استاندارد سبب آسیب رسانی به ریشه درخت می گردد. میزان استفاده از کود مرغ برای درختان پسته را نمی توان با یک عدد ثابت اعلام کرد اما به طور کلی به ازای هر هکتار از درختان پسته باید ۴۰۰۰ کیلوگرم از کود مرغی استفاده نمود. کود مرغی هم به صورت مایع و هم جامد تولید می شود که می توان با استفاده از نوع مایع و به نحو محلول پاشی، کوددهی را بسیار آسان تر و مفید تر انجام داد.

دانستن بهترین زمان استفاده از کود مرغی نیز می تواند در میزان اثر گذاری کود بر درخت مفید باشد. با این که این نوع کود ها را در هر زمان می توان بکار برد اما میزان تاثیر گذاری آن دراوایل پاییز بسیار شایسته تر است. با استفاده از این کود در فصل پاییز، رفته رفته درخت با طی کردن فرآیند رشد، در مسیر خود با هیچ گونه ضرر و آسیب و همچنین استرس های محیطی مواجه نخواهد شد.

نکات استفاده از کود مرغی برای درخت پسته

بهتر است در استفاده از کود های مرغی بعضی از نکات را نادیده نگیرید تا از احتمالات خطیر بکاهید. اولین نکته این است که افراد سعی داشته باشند استفاده از کود مرغی را به فواصل خنک سال موکول کنند. استفاده از این کود ها در هوای گرم بیشتر سبب آسیب به درخت می شود و اغلب با سوزانندگی ریشه درختان همراه است.

بهترین زمان کود مرغی برای پسته

همچنین افراد از شیوه چالکود در این جهت بیشتر استفاده کنند زیرا کوددهی به این صورت، عناصر را بهتر به ریشه و خاک می رساند. همچنین آبیاری پس از کوددهی فراموش نشود زیرا در این صورت جذب املاح کود به درخت و ریشه دو برابر می شود. یکی از مزیت های کود مرغی استفاده آسان است که در جهت بکارگیری آن نیاز به تخصص خاصی نیست. به علاوه این کود ها هیچ گونه ضرری برای محیط ریست به دنبال ندارند و سبب تقویت خاک و گیاهان می شود.

بیشتر بخوانید: تاثیر فروت ست بر روی درخت به

این کود اغلب به قیمتی کاملا بصرفه به فروش می رسد و اگر قصد برطرف کردن شوری خاک را دارید می توانید این کود را تهیه نمایید. کود مرغی، عملکردی کاملا قوی در جهت از بین بردن آفت درختان پسته دارد به همین جهت در صورت دچار شدن درختان به آفت این کود را محلول پاشی کرده و یا جهت پیشگیری آن را به همین طریق استفاده نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *