تاثیر کود 10X بر روی ذرت

ذرت دارای کاربرد بسیاری برای مصارف شخصی و صنعتی است. این محصول برای تغذیه دام و طیور نیز استفاده می‌شود. کاربرد بالای این محصول سبب شده کشاورزان تلاش داشته باشد که ذرتی باکیفیت و کمیت بالا تولید کنند. قطعاً کود ۱۰ ایکس بهترین گزینه برای افزایش برداشت این محصول است. این کود می‌تواند تمام مواد مورد نیاز برای رشد و باروری گیاه را در اختیار آن قرار دهد. کشاورزان با خریداری کود ده ایکس نیازی به تغذیه گیاه با دیگر کودها نخواهند داشت‌.  پس تهیه این محصول از نظر اقتصادی برای آن‌ها به‌صرفه است. در این مقاله قصد داریم به تاثیر کود ۱۰X بر روی ذرت بپردازیم پس با ما همراه باشید.

کود ۱۰X ذرت چیست؟

کود ۱۰ ایکس یکی از کودهای محبوب برای تغذیه ذرت به حساب می‌آید. این کود وارداتی ساخت کشور آمریکا بوده و با فناوری نانو تولید شده‌است.  مواد آلی و معدنی به کار رفته شده در این کود می‌تواند محصولی باکیفیت در اختیار کشاورزان قرار دهد. کود ده ایکس به صورت مایع تولید شده و قابلیت انحلال پذیری بالایی در آب دارد. کشاورزان می‌توانند بعد از انحلال این محصول در آب به میزان لازم درخت را با آن آبیاری کنند. به دلیل مایع بودن این کود و انحلال‌پذیری بالای آن در آب گیاه به خوبی قادر است آن را جذب کند.

تاثیر کود 10X بر روی ذرت

تاثیر کود ۱۰X بر روی ذرت چیست؟

حتماً برای شما نیز این سوال پیش آمده که این کود ممکن است چه تاثیراتی بر روی ذرت داشته باشد؟ شاید شما تجربه ناخوشایند استفاده از بعضی از کود های شیمیایی را داشته باشید. اما قطعاً با استفاده از کود ده ایکس  شما شاهد هیچ تجربه ناخوشایندی نخواهید بود.  این کود تاثیرات شگفت‌انگیزی بر روی ذرت دارد. همین امر سبب شده استفاده از آن برای برداشت محصولی مرغوب بسیار رایج  باشد. با توجه به اینکه این تاثیرات متنوع و گسترده هستند به بعضی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: تاثیر کود ۱۰X بر روی گندم

  • اصلاح خاک ذرت

نیاز است که گیاه برای رشد و تولید محصول انبوه خاک مناسبی داشته باشد. بعضی از کودهای شیمیایی منجر به شوری و بی‌کیفیت شدن خاک می‌شوند. اما کود ده ایکس با داشتن هیومیک اسید ساختمان خاک را به صورت عالی اصلاح می‌کند. این کود می‌تواند عناصر درشت مولکول خاک را به فرم قابل جذب برای ریشه تبدیل کند. همچنین با افزایش میزان نگهداری آب در خاک در صرفه‌جویی مصرف آب نیز نقش دارد. کشاورزان با استفاده از کود ده ایکس دیگر دغدغه‌ای بابت اصلاح خاک نخواهند داشت.

  • افزایش رشد ذرت

برای برداشت به موقع محصول الزامی است که ذرت رشد مناسبی داشته باشد. راهکارهای متنوعی برای افزایش رشد گیاه وجود دارد. بعضی ازاین راهکارها ممکن است ضررهایی را به ذرت تحمیل کند. اما استفاده از کود ده ایکس بدون هیچگونه ضرری می‌تواند رشد گیاه را افزایش دهد. این کود دارای فولیک اسید بوده که سبب بهبود تقسیمات سلولی و رشد موثر گیاه خواهد شد. شما با استفاده از این کود می‌توانید در زمان معین ذرت را برداشت کنید. همچنین با استفاده از کود۱۰X نگرانی بابت کند بودن رشد گیاه نخواهید داشت.

تاثیر کود 10X بر روی ذرت

  • افزایش مقاومت ذرت

از زمان کاشت تا برداشت ذرت ممکن است در برابر عوامل بیماری‌زا و تنش‌های محیط قرار بگیرد. قطعاً اگر مقاومت ذرت بالا نباشد در برابر این تنش‌ها خشک خواهد شد. البته در صورتی که گیاه خشک نشود باروری کمی دارد و شما محصول کمی برداشت می‌کنید. کود ده ایکس دارای آمینواسید است، که سبب می‌شود میزان مقاومت ذرت در برابر عوامل بیماری‌زا و تنش‌های محیطی افزایش یابد. همچنین شما با استفاده از این کود می‌توانید سرعت انتقال و جذب مواد مغذی در گیاه را افزایش دهید.

  • درشت شدن ذرت

ذرت‌های درشت متقاضیان بیشتری دارند، ظاهر این ذرت‌ها بگونه‌ای است که متقاضیان را جلب خود می‌کند. با استفاده از کود ده ایکس می‌توان منجر به رشد انفجاری و بزرگ شدن ذرت شد. البته این امر در صورتی ممکن است که شما به صورت اصولی و منظم گیاه را با کود ده ایکس آبیاری کنید. توجه داشته باشید که آبیاری مداوم در ظاهر شدن تاثیرات استفاده از این کود نقش قابل‌توجهی را ایفا می‌کند. عصاره جلبک دریایی به کار رفته شده در کود ده ایکس محرک رشد گیاه و درشتی محصول است.

  • بهبود طعم ذرت

خوش طعم بودن ذرت اهمیت زیادی دارد. البته ایجاد طعم خوب در ذرت به همین راحتی ها هم نیست. شما نمی‌توانید محصولی را پیدا کنید که بتواند تاثیر قابل‌توجهی در طعم ذرت داشته باشد. اما کود ۱۰ ایکس با داشتن ترکیبات خاص و ویژه می‌تواند در بهبود طعم ذرت تاثیر بسزایی داشته باشد. این کود دارای کلسیم و فسفر است که این عناصر در بهبود طعم آن تاثیر گذار هستند. معمولا ذرت‌های شیرین محبوبیت بیشتری دارند. ترکیبات کود ایکس در شیرین شدن ذرت‌ها نقش چشمگیری دارند.

  • رفع مشکلات ریشه گیاه ذرت

ریشه‌زایی در افزایش برداشت و رشد محصول مهم‌ترین نقش را دارد. قطعا اگر ریشه گیاه مقاومت بالایی نداشته باشد نباید انتظار رشد و برداشت محصول از آن را داشت. کود ده ایکس دارای فسفر است، که  ریشه زایی را در ذرت تسهیل می‌بخشد. با افزایش ریشه زایی میزان جذب مواد مورد نیاز گیاه افزایش خواهد یافت، پس ذرت سریع تر رشد می‌کند. کشاورزان می‌توانند برای بهبود ریشه‌زایی در گیاهان ذرت از کود ۱۰ ایکس استفاده کنند.

درصد مواد آلی و مغذی موجود در کود ۱۰X ذرت

درصد و ترکیبات مواد آلی و مغذی موجود در کود ده ایکس بسیار زیاد است. همین مواد ویژگی‌های خاص این کود را سبب می‌شوند. میزان بور موجود در این محصول برابر ۵ درصد است. فسفر از جمله عناصری است که ریشه‌زایی را تسهیل می‌بخشد میزان فسفر کود در ایکس برابر ۲۰ درصد. برای افزایش کلروفیل سازی در گیاه ذرت از کود ده ایکس استفاده می‌کنند.  ۱۰ درصد آهن موجود در این محصول منجر به افزایش کلروفیل‌ سازی خواهد شد.

تاثیر کود 10X بر روی ذرت

زمان کود دهی مناسب به ذرت

کشاورزان قادر خواهند بود بعد از گرفتن آزمون خاک و اطلاع از میزان املاح آن از کود ده ایکس استفاده کنند. برای افزایش سرعت جوانه‌زنی می‌توان در اوایل مراحل رشد گیاه از این کود استفاده کرد. همچنین این امر موجب افزایش مقاومت گیاه در مراحل ابتدایی خواهد شد. دو ماه پس از کاشت ذرت می‌توان از کود ۱۰ ایکس برای تولید و برداشت محصولی باکیفیت استفاده کرد. بهتر است گیاه را به صورت اصولی و درست با این کود تغذیه کنید.

بیشتر بخوانید: اسید هیومیک برای گل

کود ده ایکس ذرت از جمله کودهایی است که تأثیر فراوانی بر روی رشد و برداشت محصول دارد. متقاضیان قادر خواهند بود با صرف هزینه نه چندان زیاد این محصول را خریداری و از مزایای آن بهره‌مند شوند. اما نکته حایز اهمیت این است که این محصول را از مراکز معتبر تهیه کنید. با خرید از این مراکز از اصل بودن و کیفیت آن اطمینان خاطر خواهید داشت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *