تاثیر کود 10X بر روی پیاز

این گیاه از گیاهان بسیار پر استفاده در جهان و بخصوص ایران در تمام فصول سال می باشد که در اکثر غذاهای ایرانی استفاده می شود و گیاهی بسیار محبوب است. با توجه به این موضوع کاشت آن می تواند کشاورزان را به سوددهی قابل توجهی برساند. این گیاه باید در زمین هایی کشت داده شود که از نظر مواد آلی و عناصر مورد نیاز کاملا غنی باشد. در صورتی که چنین نباشد باید به وسیله ی کوددهی این عناصر برای خاک و گیاه فراهم شوند. بهترین کود که برای این کار مناسب است، کود کامل شوک ۱۰X می باشد. در ادمه به تاثیر کود ۱۰X بر روی پیاز پرداخته ایم.

کود کامل شوک ۱۰X

این کود که بصورت مایع وجود دارد و از بهترین کود های موجود در بازار جهانی به حساب می آید، بهترین و سودمند ترین گزینه برای انتخاب می باشد و با دارا بودن همه ی عناصر و مواد آلی مورد نیاز گیاه و خاک بهترین انتخاب برای کشاورزانی است که به دنبال رشد بهتر و محصول دهی بیشتر هستند چرا که تمامی کمبودات خاک را برطرف می کند و آن را از هر کودی بی نیاز می نماید. این کود به واسطه ی نداشتن عناصر آسیب زای سدیم و کلر هیچ ضرری برای گیاه نداشته و خیال کشاورزان را نیز از این بابت کاملا آسوده کرده است. بخصوص برای گیاه پیاز که بسیار حساس است و لازم است از کودی استفاده شود که کوچکترین آسیبی به آن وارد نشود.

تاثیر کود 10X بر روی پیاز

بهترین زمان استفاده از کود ۱۰x بر روی پیاز

این کار نیاز به یک برنامه ی منسجم و منظم دارد تا بیشترین نتیجه را بتوانند دریافت کنند و رضایت بخشی کامل داشته باشند. همچنین لازم است بهترین زمان ها برای کود دهی به گیاه پیاز را بشناسند و بر این اساس به کود دهی بپردازند تا نتیجه ی بهتر و سودمند تری بگیرند. البته باید کشاورزان عزیز در نظر داشته باشند که قبل از انجام و اجرای برنامه لازم است که از خاک آزمایشی بگیرند تا کمبود های خاک مشخص شود . بعد از این مرحله و طبق نتایجی که از آزمایش خاک حاصل شده است، در زمان هایی که مناسب است، برنامه کود دهی اجرا می شود. در ادامه به زمان های مناسب اشاره خواهیم داشت:

بیشتر بخوانید: کود کامل شوک ده ایکس برای انواع مرکبات

 • کود دهی در هنگام کاشت پیاز

یکی از زمان هایی که لازم است از این کود برای گیاه پیاز استفاده شود، زمانی است که کاشت بذر صورت می گیرد. این کار موجب می شود که جوانه زنی با سرعت بیشتری انجام گیرد و کمک می کند تا مراحل رشد و نمو خود را بدون هیچ گونه مشکلی بگذرانند.

 • کود دهی در هنگام مرحله رویشی اولیه

استفاده از کود ۱۰x برای پیاز در این زمان نیز لازم است و باعث افزایش باردهی و محصول آن می شود. کود دهی در این مرحله با روش آبیاری و محلول پاشی می باشد.

 • کود دهی در هنگام رشد غده ها

کود دهی در این مرحله باید بصورت مداوم انجام شود تا رشد غده ها به خوبی صورت گیرد و به اندازه ی مناسبی برسند.

اگر تغذیه رسانی انجام نگیرد یا به صورت درست انجام نشود می تواند باعث شود که تعدادی از محصولات باغات آنها از بین بروند و باعث ضرر و زیان کشاورزان شوند. پس توجه داشته باشید که رعایت برنامه ی زمانی کوددهی بسیار حائز اهمیت است و لازم می باشد که مطابق با آن عمل شود تا نتیجه ای مطلوب حاصل گردد.

تاثیر کود 10X بر روی پیاز

مزایای استفاده از کود ۱۰x بر روی پیاز

استفاده از این کود که دارای تمامی مواد مورد نیاز خاک و گیاه است و آنها را از هر گونه کود دیگر بی نیاز می کند، دارای فواید بسیار زیادی می باشد که از جمله ی آنها می توان به موارد ذیل اشاره داشت:

 • افزایش عملکرد و رشد غده های پیاز
 • دارا بودن تمامی عناصر و مواد آلی مورد نیاز گیاه پیاز
 • استفاده ی بسیار آسان
 • قیمت کاملا مناسب و به صرفه نسبت به کارایی فوق العاده بالا
 • افزایش چندین برابری میزان ذخیره آب توسط ریشه گیاهان و خاک
 • محافظت از گیاه پیاز و مراقبت در برابر استرس ها، آسیب ها و تنش های محیطی
 • افزایش طول عمر گیاه پیاز
 • حفظ کیفیت گیاه حتی بعد از برداشت محصول و عدم کاهش کیفیت آن
 • افزایش فعالیت باکتری های مفید خاک و از بین بردن و کاهش باکتری های مضر خاک
 • جلوگیری از پوسیدگی گیاه
 • افزایش کیفیت محصولات
 • افزایش رشد گیاه
 • تاثیر بر خوش رنگ و خوش طعم شدن گیاه پیاز
 • افزایش قدرت سیستم ایمنی گیاه پیاز
 • جلوگیری از ریزش، خشک و زرد شدن گیاه

تاثیر کود 10X بر روی پیاز

نحوه ی استفاده از کود ۱۰x بر روی پیاز

همانطور که پیشتر نیز گفته شد، این کود بصورت مایع بوده و استفاده ای کاملا سهل و آسان دارد که از دو روش محلول پاشی و آبیاری برای آن استفاده می شود.

 1. روش محلول پاشی:

روش محلول پاشی می تواند در تمام مراحل رشد گیاه پیاز به کار گرفته شود و عناصر و مواد مغذی مورد نیاز گیاه را به آن برساند. در این روش باید قبل از استفاده، این کود را با اندازه ی مناسب از آب ( به ازای هر ۵ لیتر کود شوک ۱۰x نیاز به یک متر مکعب آب معادل ۱۰۰۰ لیتر آب) مخلوط نموده و با سمپاش آن را به همه ی قسمت های گیاه پیاز اسپری نمایید. این روش سریع ترین روشی است که می توان کود را به گیاه رساند  چرا که با سرعت به قسمت های مختلف آن جذب می گردد.

بیشتر بخوانید: کود کامل ۱۰Xshock برای نخود فرنگی

 1. روش آبیاری:

در این روش میز مانند روش محلول پاشی لازم است که قبل از استفاده با مقداری مناسب از آب مخلوط شده (که در این روش  برای هر هکتار به ۲۰ لیتر کود کامل شوک ۱۰x لازم داریم.) و محلول بدست آمده بدون استفاده از هیچ گونه واسطه ای بصورت مستقیم به خاک داده شود تا جذب ریشه ی گیاه شود و گیاه مواد مغذی را از طریق ریشه دریافت نماید.

نکته:

اگر زمین کشاورزی شما شور است. لازم می باشد که قبل از کاشت بذر در زمین حتما چندین بار پیاپی کوددهی با کود مذکور را انجام داده  تا شوری آن گرفته شود و سپس اقدام به کشت بذر نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *