تاثیر کود 10X بر روی موسیر

موسیر از جمله محصولاتی است حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان، پروتئین و فنول می باشد. این محصول دارای سودمندی های بسیاری است که از جمله ی آن ها می توان به کمک به جلوگیری از ریزش مو، کمک به لاغری، کمک به بهبود عملکرد مغز، کاهش فشار خون، جلوگیری از دیابت و … اشاره نمود. ویژگی های بسیار موسیر سبب شده است که کشاورزان زیادی علاقمند به کشت دادن آن باشند. برای این کار نیاز دارند که حتما خاک و گیاه را تقویت کنند که این کار نیاز به کود دهی دارد.از این رو می خواهیم تاثیر کود ۱۰X بر روی موسیر را بدانیم.

بیشتر کشاورزان وقتی که نام کود دهی را می شنوند  کود اوره و همچنین کود های شیمیایی به ذهنشان خطور می کند که در این باره شایان ذکر است که کود های نام برده شده جذبی سریعی داشته و آبشویی آنها نیز با سرعت بالا می باشد و با استفاده ی مداوم آنها، خاکی که از این کود ها در آن استفاده شده دچار شوری می شود. همچنین گیاه نیز دچار مسمومیت می گردد. پس بهترین کودی که میتوان از آن برای تغذیه و رفع کمبودات خاک و گیاه استفاده کرد و اطمینان داشت که این کود به آنها هیچ گونه آسیبی نمی رساند، کود کامل شوک ۱۰x است که در ادامه به طور کامل راجع به آن صحبت خواهیم کرد.

کود کامل شوک ۱۰x

این کود که آمریکایی بوده، بصورت مایع تولید می شود و بسیار غلیظ می باشد. این کود غنی از همه ی ضروریات گیاه و خاک است که می تواند آنها را از هرگونه کود دیگر  بی نیاز نماید. به علت غلیظ بودن لازم است که قبل از استفاده به وسیله ی آب رقیق شود و بعد مورد استفاده قرار گیرد. طرایق استفاده ی این کود برای گیاه به سه روش انجام می شود که این روش ها شامل محلول پاشی، آبیاری و بذرمال کردن می باشند. روش محلول پاشی بدین سبب که همه ی قسمت های گیاه کود را جذب می نمایند روشی کارآمد تر نسبت به بقیه است.

تاثیر کود 10X بر روی موسیر

 • شما از هر کدام از این روش ها که استفاده کنید لازم است کاملا مطابق با اصول انجام شود تا احتیاجات گیاه کاملا برطرف شده و مشکلی در این باره پیش نیاید. در صورتی که طریقه ی انجام این فرآیند را نمی دانید لازم است با افراد با تجربه مشورت کنید تا شما را راهنمایی کنند.

بیشتر بخوانید: کود کامل شوک‌ ده ایکس برای خربزه

مزایای استفاده از کود ۱۰x بر روی موسیر

این کود دارای فایده ها و مزایای فوق العاده زیادی می باشد که در نهایت موجب می شود کود کامل شوک ۱۰x به عنوان بهترین انتخاب برای کشاورزان برگزیده شود. از میان فواید بی شمار آن می توان موارد زیر را نام برد.

 • تقویت کننده ی گیاهان

این مواد که هم از طریق ریشه و هم از طریق برگ ها جذب می شوند، مثل یک مولتی ویتامین برای انسان، بر روی گیاه عمل کرده و باعث افزایش شادابی و نشاط می شود و حکم تغذیه ای لازم و ضروری را برای گیاه دارد. البته به این معنی نیست که اگر کود دهی انجام نشود گیاه نمی تواند محصول تولید کند اما با گذشت زمان و ضعیف شدن خاک به دلیل استفاده ی مداوم از مواد معدنی، خاک نیاز به یک تقویت کننده دارد که مواد معدنی و عناصری که نیاز دارد را برای آن تامین نماید. کود کامل شوک ۱۰x برای خاک به عنوان یک ناجی تمام کمبود های آن را جبران می کند.

تاثیر کود 10X بر روی موسیر

 • تسریع رشد محصول

دانه ای که در زمین کاشته می شود نیاز به مواد مغذی و عناصری دارد که بتواند رشد کرده و جوانه بزند و بهترین عملکرد را از خود داشته باشد. کود کامل شوک ۱۰x از آنجا که دارای تمامی اقلامی است که یک گیاه نیاز دارد تا به خوبی به رشد خود ادامه دهد، موجب شده که موسیر دارای رشدی سریع تر نسبت به حالت عادی داشته باشد.

 • افزایش مقاومت گیاه در برابر تنش ها و استرس های محیط

یکی دیگر از قابلیت هایی که این کود شگفت انگیز دارد این است که به دلیل دارا بودن آمینو اسید در ترکیب خود این قابلیت را دارد که بتواند تنش های محیط را از گیاه دور کند. به عنوان مثال ممکن است گیاه در شرایطی قرار گیرد که دچار حمله ی آفات، ویروس ها قارچ ها شود یا دچار سرمای ناگهانی و شدید  شود، در این حالت این کود به کمک کشاورزان آمده تا در این شرایط مقاومت لازم را داشته باشند.

بهترین زمان استفاده از کود ۱۰x بر روی موسیر

 این کود را کشاورزان زحمت کش می توانند در مراحل مختلف رشد برای موسیر به کار بگیرند اما لازم است که در بعضی از مراحل الزاما از آن استفاده شود. این مراحل شامل قبل از کاشت موسیر، هنگام کاشت موسیر و در هنگام رشد کردن می باشند.  توجه داشته باشید که قبل از هرگونه کود دهی باید از خاک آزمایشی تحت عنوان آزمایش خاک تهیه کنید تا کمبود های خاک را به خوبی تشخیص دهید و مطابق با آن برنامه ی کود دهی را تنظیم کنید.

تاثیر کود 10X بر روی موسیر

کود کامل شوک ۱۰x، یک کود همه جانبه

کشاورزان عزیز باید توجه داشته باشند که هر زمان احساس کردید رشد گیاه کند شده تنها کافی است با کود ذکر شده به آن کمک کنید چرا که دارای نیتروژن برای تسریع رشد، فسفر برای گسترش رشد ریشه ای، پتاسیم برای افزایش اندازه و بهبود طعم محصول و کلسیم برای افزایش استحکام بخش های مختلف گیاه و آهن برای بهبود کیفیت و سبزینگی گیاه و… می باشد.

بیشتر بخوانید: جلبک دریایی برای درخت سنجد و عناب

عناصر و مواد آلی موجود در کود ۱۰x برای موسیر

 این کود غنی از مواد آلی و عناصری است که خاک و گیاه به آنها احتیاج دارند. این عناصر شامل نیتروژن، فسفر، پتاسیم، بور، آهن، کلسیم و مواد آلی موجود در آن شامل فولیک اسید، هیومیک اسید ، عصاره جلبک دریایی و آمینو اسید می باشد. درصد هر کدام از آنها در ادامه عنوان شده است.

 • عناصر موجود در کود مذکور
 1. نیتروژن ۵ %
 2. فسفر ۲۰ %
 3. پتاسیم ۲۰ %
 4. بور ۵ %
 5. آهن ۱۰%
 6. کلسیم ۵ %
 • مواد آلی موجود در کود مذکور
 1. فولیک اسید ۱۰%
 2. عصاره جلبک دریایی ۱۰%
 3. آمینو اسید ۵ %
 4. هیومیک اسید ۱۰%

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *