تاثیر کود 10X بر روی گردو

گردو یکی از پرطرفدارترین محصولات کشاورزی به حساب می‌آید. از این محصول به صورت خام یا در صنایع مختلف مانند شیرینی‌پزی و.. استفاده می‌شود.  به دلیل کاربرد بالای این محصول کشاورزان در صدد هستند که برداشت و کیفیت آن را افزایش دهند. استفاده از کود یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش بازدهی درخت گردو محسوب می‌شود. البته در صورتی که شما با یک کود مناسب با مواد اولیه درجه‌یک درخت گردو تغذیه کنید. به کار بردن کود نامناسب سبب از بین رفتن درخت و کاهش باروری آن می‌شود. کود ۱۰ ایکس با ترکیبات خاص و ویژه‌ای که دارد می‌تواند منجر به افزایش برداشت گردو شود. در ادامه به تاثیر کود ۱۰X بر روی گردو پرداخته ایم.

 کود ۱۰X  مناسب گردو چیست؟

کود ده ایکس یکی از کودهای وارداتی به کشور است. این محصول سال‌ها است که توسط کشاورزان بسیاری مورد استفاده قرار گرفته است. تا به امروز متقاضیان بسیاری از استفاده از این محصول رضایت زیادی داشته‌اند. این کود به صورت مایع بوده و به  صورت آب پاشی و آبیاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. به دلیل مایع بودن، میزان انحلال‌پذیری آن در آب بسیار زیاد است. پس می‌توان گفت که گیاه با آن به خوبی تغذیه خواهد شد. کود ده ایکس ساخت کشور آمریکا بوده و با فناوری نانو تولید شده‌است.‌

تاثیر کود 10X بر روی گردو

تاثیر کود ۱۰X  بر روی گردو چیست؟

کود ده ایکس دارای ترکیبات فراوانی است. این ترکیبات در کنار هم تاثیرات متفاوتی را بر روی درخت گردو می‌گذارند. در همین راستا نیاز است که کشاورزان قبل از استفاده از این کود برای درختان گردو خود ابتدا تاثیرات آن را مورد بررسی قرار دهند. قطعاً اگر آگاهانه و با اطلاعات کافی از این محول استفاده کنند می‌توانند به نتایج بهتری دست یابند. با توجه به اینکه تاثیرات کود ده ایکس بر روی گردو بسیار زیاد است، اکنون به مهم‌ترین این تاثیرات اشاره می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: تاثیر کود ۱۰X بر روی انجیر

رفع مشکلات خاک گیاه گردو

خاک گیاه باید مواد مغذی فراوانی برای رشد و باروری آن داشته باشد. در بعضی موارد خاک‌ نامناسب منجر به عدم رشد گیاه و باروری آن می‌شوند. ترکیبات موجود در کود ده ایکس به اصلاح خاک کمک می‌کنند. این مواد با شوری خاک مقابله کرده و مواد مغذی را در آن افزایش می‌دهند. البته تاثیر دیگری که کود ده ایکس بر خاک دارد این است که مدت زمان نگه داشتن آب را در آن افزایش می‌دهد. قطعاً هر چقدر آب در خاک بیشتر بماند کشاورزان به آب کمتری برای آبیاری درخت نیاز دارند. قطعاً این امر از نظر اقتصادی و صرفه‌جویی در آب نیز به نفع کشاورزان خواهد بود.

افزایش مقاومت درخت گردو

همه ما به خوبی می‌دانیم که درخت گردو ممکن است در برابر آفات، حشرات، بیماری‌ها، کم‌آبی قرار بگیرد. در صورت عدم مقاومت درخت ممکن است در صورت مبتلا به این موارد بازدهی آن کاهش پیدا کند.  پتاسیم موجود در کود ده ایکس قدرت ایمنی درخت را به میزان قابل‌توجهی بالا می‌برد.  طبیعتاً هرچه قدرت ایمنی درخت بیشتر شود میزان مقاومت آن در برابر تنش‌ها و عوامل متعدد افزایش خواهد یافت. شرط برداشت محصول زیاد، داشتن درختی مقاوم است. پس حتما با آبیاری مداوم با کود ده‌ ایکس مقاومت درخت گردو را در برابر عوامل مختلف افزایش دهید.

رفع مشکلات ریشه درخت گردو

 بخش اعظم تغذیه و رشد گیاه بر عهده ریشه آن است. ریشه املاح و مواد معدنی گیاه را در اختیار آن قرار می‌دهد. اگر شما قصد دارید که محصول زیادی برداشت کنید حتماً باید به بالا بردن مقاومت و تغذیه ریشه درخت گردو توجه داشته باشید.  فسفر موجود در کود ده ایکس ریشه‌زایی را تسهیل می‌بخشد. همچنین ترکیبات موجود در این کود می‌تواند میزان مقاومت ریشه را در برابر آفات و بیماری‌ها افزایش دهد. طبیعتاً هر چقدر میزان ریشه‌زایی بیشتر باشد گیاه می‌تواند بهتر رشد کند و باروری قابل‌توجهی داشته باشد.

تاثیر کود 10X بر روی گردو

مغز دار شدن گردو

حتماً برای شما نیز پیش آمده که بعد از شکستن گردو متوجه شده‌اید که مغزی ندارد، این امری کاملاً شایع است. ممکن است کشاورزان به دلیل تغذیه نامناسب گردو محصولی بدون مغز برداشت کنند. قطعاً رخ دادن همچنین مشکلی سبب تحمیل ضرر اقتصادی هنگفتی به آن‌ها خواهد شد. پس بهتر است قبل از به وجود آمدن همچنین ضرری جلوی آن را بگیرند. کود ۱۰ ایکس دارای  کلسیم بوده، که مقاومت سلولی را افزایش داده و منجر به مغز دار شدن گردو می‌شود. کشاورزان با استفاده از این کود می‌توانند از مغزدار شدن گردو اطمینان خاطر حاصل کنند.

افزایش برداشت گردو

روش‌های متعددی وجود دارد که با استفاده از آنها می‌توان میزان برداشت گردو را افزایش داد. اما بعضی از این روش‌ها علاوه‌بر اینکه قادر نیستند میزان برداشت محصول را افزایش دهند بلکه ضررهای بسیاری نیز به خاک و درخت تحمیل می‌کنند. اما کود ده ایکس با استفاده از عناصر مختلف می‌تواند میزان باروری درخت گردو را به حد چشمگیری افزایش دهد. کشاورزان می‌توانند برای برداشت محصولی چند برابر از این کود استفاده کنند. البته برداشت محصولی زیاد در صورتی امکان دارد که شما به‌صورت مداوم و درست درخت را با این کود آبیاری کنید.

درصد مواد آلی و مغذی کود ۱۰X گردو

ترکیبات کود ۱۰ ایکس سبب شده جزو محبوب‌ترین و مناسب‌ترین کودها برای گردو محسوب شود. میزان عصاره جلبک دریایی موجود در کود ۱۰X  برابر ۱۰ درصد است. میزان پتاسیم و فسفر استفاده شده در این محصول برابر ۲۰ درصد است. درصد بور موجود در کود ده ایکس برابر ۵ درصد است. در این محصول از ۵ درصد آمینواسید استفاده شده است.

تاثیر کود 10X بر روی گردو

زمان مناسب برای کوددهی درخت گردو

کشاورزان می‌توانند از کود ۱۰ ایکس در مواقع کاهش رشد و مقاومت درخت گردو استفاده کنند. به‌طور کلی می‌توان از این کود قبل از باروری گیاه برای افزایش میزان باروری آن استفاده کرد. همچنین از این محصول برای افزایش و ایجاد مغز گردو در زمان تولید گردو میتوان بهره برد.  کشاورزان در مواقعی که احساس کنند گردو به تغذیه و رسیدگی نیاز دارد می‌توانند از این کود استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: جلبک دریایی برای درخت کیوی

کود ده ایکس از جمله محصولاتی است که به دلیل ساختار و ترکیبات خاص آن تاثیر بسزایی بر تولید گردو دارد. کشاورزان می‌توانند برای افزایش مقاومت و باروری درخت از کود ۱۰ ایکس استفاده کنند. به‌علاوه، شما با استفاده از این محصول منجر به اصلاح خاک خواهید شد. در نتیجه میزان ماندگاری آب در خاک افزایش یافته و در مصرف آب صرفه‌جویی می‌شود. بهتر است که حتماً کود ده ایکس را برای درخت گردو خود خریداری کنید. اما نکته حایز اهمیت این است که، این محصول را از مراکز معتبر و به‌صورت اصل خریداری کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *