تاثیر کود 10X بر روی گندم

 سطح وسیعی از زمین‌های زراعی کشور به گندم اختصاص دارد. با توجه به افزایش روزافزون تعداد مردم و نیاز آن‌ها به نان باید هر ساله مقدار زیادی گندم با کیفیت برداشت شود. از همین حیث کشاورزان تلاش دارند که محصولات زیاد و با کیفیتی برداشت کنند. با برداشت گندم خوب می‌توان به سود دهی و درآمد بالایی دست یافت.  یکی از عوامل تاثیرگذار در افزایش و کیفیت گندم کود دهی است. کود ۱۰X از جمله کودهای پربازده در زمینه کشت گندم محسوب می‌شود. با ما همراه باشید تا در این مقاله به بررسی تاثیر کود ۱۰X بر روی گندم بپردازیم.

کود ۱۰X گندم چیست؟

کود ده ایکس یکی از کودهای بسیار مناسب برای گندم است. این محصول به صورت مایع تولید و در دسترس عموم قرار می‌گیرد. کشور سازنده این کود آمریکا است، که با تکنولوژی نانو آن را تولید می‌کند. مواد موجود در این کود موجب رشد و تغذیه گیاه می‌شود. این کود تمام مواد مورد نیاز برای تولید محصولی باکیفیت را در اختیار گیاه قرار می‌دهد. کشاورزان با آبیاری گیاه با استفاده از کود ۱۰ ایکس هیچگونه دغدغه‌ای برای تولید محصول انبوه و مرغوب نخواهند داشت. از جمله مواد به کار رفته در این محصول  می‌توان به عصاره جلبک دریایی، فسفر، کلسیم، اسید هیومیک و.. اشاره کرد.

تاثیر کود 10X بر روی گندم

تاثیر کود ۱۰X بر روی گندم چیست؟

به دلیل حساسیت گندم عقلانی است قبل استفاده از هر کودی ابتدا تاثیرات آن را بر روی گیاه و محصول آن بررسی کنید.  استفاده از کود ده ایکس میتواند تاثیر بسزایی از نظرهای مختلف بر روی گندم داشته باشد. شما با دانستن این تاثیرات قادر خواهید از این کود به درستی و با آگاهی کامل استفاده کنید. بر همین اساس اکنون مهمترین تاثیرات کودک ره ایکس بر روی گیاه گندم را ذکر می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: تاثیر کود ۱۰X بر روی لبو

افزایش برداشت گندم

با توجه به کم آبی‌های اخیر برداشت محصول زیاد بسیار حایز اهمیت است. کشاورزان اقدامات متنوعی برای افزایش برداشت گندم می‌کنند. در بعضی موارد این اقدامات علاوه‌براینکه منجر به نتایج خوبی نشده بلکه سبب از بین رفتن حاصلخیزی خاک و کاهش برداشت محصول می‌شود‌. اما با استفاده از کود ده ایکس ساقه گندم به‌صورت عالی رشد و نمو می‌کند. در پی رشد و نمو عالی ساقه گندم برداشت این محصول با افزایش قابل‌توجهی همراه خواهد شد. پس کشاورزان می‌توانند برای افزایش گندم در هر هکتار از این کود درجه‌یک استفاده کنند.

افزایش وزن دانه گندم

معمولاً از مواد و کود های متنوعی برای بالا بردن وزن دانه گندم استفاده می‌کنند. افزایش وزن دانه گندم به خوبی از کیفیت آن خبر می‌دهد. اگر شما به دنبال کودی هستید که بتواند تعداد خوشه‌های گندم و وزن دانه آن را افزایش دهد کود ده ایکس بهترین گزینه است.  شما بعد از آبیاری گیاه با این کود به وضوح تاثیرات آن را بر روی دانه و خوشه‌های گندم مشاهده خواهید کرد. همچنین شما می‌توانید گندم برداشت شده را با محصول سال قبل خود مقایسه کنید و افزایش وزن و سایز دانه را به‌طور حس کنید.

تاثیر کود 10X بر روی گندم

بهبود طعم دانه گندم

برداشت محصولی خوش طعم  یکی از دغدغه‌های اصلی کشاورزان است. همانطور که می‌دانید از گندم برای تهیه آرد استفاده می‌شود. اگر این محصول بی‌کیفیت باشد یا طعم خوبی نداشته باشد خرید آن کاهش خواهد یافت. کود ده ایکس پروتئین دانه‌ها و گلوتن در گیاه گندم را افزایش می‌دهد. این امر سبب برداشت محصولی خوش طعم با ارزش غذایی بالا خواهد شد. بهتر است از این مزیت کود ده ایکس برای داشتن محصولی خوش طعم غافل نشوید.

جلوگیری از خوابیدگی گندم

ورس یا خوابیدگی گندم مشکلات متعددی را در پی دارد. اگر به دنبال خوابیدگی گندم ساقه‌ها زخم شوند میزان فتوسنتز در گیاه کاهش پیدا کرده و رشد نمی‌کند. همچنین ساقه نمی‌تواند مواد مورد نیاز گیاه را برای رشد و تولید دانه‌های باکیفیت را تامین کند. به‌علاوه خوابیدن گندم سبب می‌شود که جوندگان مانند موش و غیره در محصول نفوذ کرده و خرابی ایجاد کنند. در بعضی موارد مشاهده شده که بر اثر خوابیدگی گندم کپک و میکروب‌های متعددی در آن رشد کرده‌اند.

طبیعتاً باید از هر راهکاری استفاده کرد تا از خوابیدگی گندم جلوگیری کنید. کود ۱۰X با داشتن مواد اولیه درجه‌یک ساقه گندم را استحکام بخشیده، منجر به ایجاد سنبله‌های قوی شده و از خم شدن آن جلوگیری می‌کند. قطعاً اگر به فکر برداشت و سلامت محصولات خود هستید حتماً باید از این کود استفاده کنید.

  • افزایش مقاومت گندم

از زمان کاشت تا برداشت گندم این گیاه ممکن است در برابر تنش‌های بی‌آبی، آفات، بیماری‌ها قرار بگیرد. بر همین اساس نیاز است که حتماً مقاومت آن را بالا ببرید. توجه داشته باشید که اگر گیاه گندم مقاومت بالایی نداشته باشد در برابر کوچک‌ترین مشکلات خشک و از بین خواهد رفت. کود ده ایکس به دلیل داشتن عناصری مانند پتاسیم سبب بالا رفتن سیستم ایمنی و دفاعی این گیاه خواهد شد. کشاورزان با آبیاری مداوم و مناسب گیاه گندم با کود ده ایکس می‌توانند خیلی سریع تاثیرات آن را بر مقاومت گیاه ببینند.

  • ریشه زایی گندم

ریشه‌دوانی گندم برای رساندن عناصر غذایی به ساقه و شاخه بسیار مهم است. کود ده ایکس با ترکیباتی که دارد می‌تواند ریشه دوانی را در گندم تسهیل ببخشد. از جمله عناصری که به این امر کمک می‌کند می‌توان به فسفر اشاره کرد.  این ماده جذب عناصر غذایی را به میزان قابل‌توجهی افزایش می‌دهد. قطعاً این امر سبب تولید محصولی باکیفیت و مرغوب خواهد شد. همچنین این کود ریشه گیاه را در برابر آفات و بیماری‌ها مقاوم می‌کند.

تاثیر کود 10X بر روی گندم

درصد مواد آلی و مغذی موجود در کود ۱۰X  گندم

مواد اولیه منحصر به‌فرد استفاده شده در این کود سبب شده جزو بهترین کودهای مصرفی برای گندم معرفی شود. عصاره جلبک دریایی استفاده شده در کود ۱۰ ایکس ۱۰ درصد است. این عصاره سبب رشد گیاه گندم می‌شود. فسفر و پتاسیم موجود در این کود برابر ۲۰ درصد است. کلسیم و بر جز دیگر مواد خاص این کود هستند که به میزان ۵ درصد در آن وجود دارند. برای ساخت کود ۱۰ ایکس از ۱۰ درصد آهن بهره گرفته شده است. این ترکیبات حاصلخیزی خاک را افزایش داده و منجر به اصلاح خاک می‌شوند.

زمان کوددهی مناسب به گندم

کشاورزان می‌توانند در هر موقع که حس کرده‌اند گیاه شادابی و سرزندگی خود را ندارد از کود ده ایکس برای تغذیه آن استفاده کنند.  اما نکته حائز اهمیت این است که قبل از استفاده از این کود حتما آزمون خاک را انجام داده باشند. این کود می‌تواند رشد گیاه را افزایش دهد و در افزایش وزن دانه آن تاثیر گذار باشد. بهتر است با تغذیه مداوم به رشد گندم و برداشت محصولی باکیفیت کمک کنید.

بیشتر بخوانید: نحوه مصرف هیومیک اسید

کود ۱۰ ایکس جزو محبوب‌ترین کودها برای تغذیه گیاه گندم محسوب می‌شود. این محصول مزایای فراوانی برای کشاورزان دارد. شما با خرید این محصول می‌توانید تعداد خوشه‌های گندم را افزایش دهید. همچنین قادر خواهید بود مقاومت گیاه در برابر تنش‌ها و آفات بالا ببرید. فسفر، پتاسیم، کلسیم، عصاره جلبک دریایی و.. موجود در این کود آن را خاص و ویژه می‌کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *