تاثیر فروت ست بر روی به لیمو

به لیمو در گذشته گیاه بومی کشورهای آمریکای جنوبی مثل شیلی و آرژانتین بوده است و به مرور زمان به کشورهای دیگر مثل ایران آورده شده است. پرورش این گیاه امروزه بسیار در بین کشاورزان باب شده است. برای پرورش بهتر این گیاه می خواهیم بدانیم که تاثیر فروت ست بر روی به لیمو چگونه است.

به لیمو چه گیاهی است؟

قسمت های این گیاه که مورد استفاده قرار می گیرد, برگ های آن هستند که بویی شبیه بوی لیمو دارند. علت نامگذاری آن هم همین خصوصیت است. میوه به لیمو مصرفی ندارد و فقط برگ های آن برای مصارف دارویی و دمنوش ها استفاده می شود. به لیمو در طب سنتی و گیاهی کاربردهای زیادی دارد و از برگ ها و گلهای جوان گیاه برای مواردی چون ضد نفخ, رفع شکم درد, تب بر و ارامبخش و موارد بسیار دیگری استفاده می کنند. همچنین برای درمان علائم سرماخوردگی هم به کار می رود.

تاثیر فروت ست بر روی به لیمو

چای به لیمو نیز فواید زیادی دارد و پرطرفدار است. بسیار ارام بخش است و دردهای میگرن را هم بهبود می بخشد. برای تقویت حافظه خیلی مفید است. از این گیاه پر فایده در صنعت عطر سازی و ادکلن نیز استقاده می شود.

با مواردی که گفته شد متوجه می شویم که به لیمو فواید زیادی دارد و گیاهی پر ارزش از نظر اقتصادی نیز هست. در ایران این گیاه به وفور کشت می شود.

بیشتر بخوانید: تاثیر فروت ست بر روی درخت گوجه سبز

درخت به لیمو ارتفاع کمی دارد. برگ های کشیده و باریک با رنگ سبز کمرنگ که جنس زبری دارند. گل های کوچک سفید مایل به بنفش روی شاخه های ان می روید. این گلها مصرفی ندارند و فقط برگ های درخت هستن که کاربرد دارند.

نکات مهم درمورد نحوه کاشت و پرورش به لیمو

با توجه به اهمیت و فایده این گیاه نکاتی را درمورد نحوه ی کاشت و پرورش آن بیان می کنیم.

  •  آب و هوای مناسب رشد این درخت هوای گرم مدیترانه ای با سرمای ملایم است.
  • محلی که درخت کاشته می شود باید روزی چند ساعت در معرض نور خورشید باشد.
  • تا حد ممکن درختان به لیمو باید از یخ زدگی محافظت شوند. در زمستان در اوج سرما در یک زمان برگهای درخت می ریزد ولی دوباره با گرم تر شدن هوا برگ های جدیدی می روید.
  • برداشت محصول درخت به لیمو از بهار آغاز و تا آخر تابستان ادامه دارد. در این بازه ی زمانی دو تا سه بار برگ ها را برداشت می کنند. عملیات برداشت برگ ها هم با دست و هم با دستگاه امکان پذیر است.
  • بهترین فصلی که می توان درخت به لیمو را کاشت پایان یخبندان و اواخر زمستان است. آبیاری درختان نیز بسیار مهم است و تا حد ممکن در زمان رشد درخت , خاک نباید خشک بماند.
  •  مناسب رشد درختان به لیمو خاکی با زهکشی مناسب است و باید از نظر مواد مغذی مثل فسفات و نیتروژن غنی باشد.

تاثیر فروت ست بر روی به لیمو

تاثیر فروت ست بر روی درخت به لیمو چگونه است؟

فروت ست از پرکاربرد ترین کودهایی است که باغبانان و کشاورزان استفاده می کنند. همان طور که از اسم آن مشخص است به معنای شروع تشکیل میوه است. استفاده از فروت ست بر روی دختان و گیاهان کیفیت میوه ی دریافتی از ان ها افزایش می دهد. هنگام آغاز بهار و در زمان رشد میوه ی درخت و همچنین پس از برداشت محصول حتما از این کود استفاده شود.

میوه ها در اوایل رشد خود به این کود نیاز دارند. فروت ست رشد میوه.و برگ ها و شاخه را افزایش می دهد‌. همچنین با ترکیباتی که دارد مقاومت درختان را در برابر تغییرات دما و یخ زدگی بالا می برد.

فروت ست شامل چه ترکیباتی است ؟

  • نیتروژن روی آهن و بور به همراه دیگر مواد ریزمغذی در تامین نیازهای درختان کمک می کنند.
  • نیتروژن سرعت رشد درخت را بهبود می بخشد. عنصر روی نیز برای تشکیل هورمون رشد ضروری است.
  • عنصر بر باعث بهتر شدن کیفیت میوه و برگها و شاخه ها می شود.
  • هر چقدر هم که خاک غنی باشد باغداران نباید به ان بسنده کنند و با استفاده از فروت ست به کیفیت محصولاتشان و سلامتی درختان شان اهمیت بدهند.

تاثیر فروت ست بر روی به لیمو

تاثیر فروت ست بر روی درخت به لیمو

حالا که از اهمیت فروت ست و تاثیر فوقالعاده آن بر روی درختان گفتیم تاثیر فروت ست روی درخت به لیمو بسیار واضح و روشن است. از آن جایی که درخت به لیمو باید از یخ زدگی حفظ شود؛ استفاده از فروت ست مقاومت درخت را در برابر تغییرات آب و هوا افزایش می دهد و باعث می شود درخت کمترین آسیب ممکن را ببیند. همچنین با استفلده از فروت ست بر روی درختان به لیمو در اغاز فصل گرم ریشه زایی و رشد بیشتر برگ ها و شاخه ها می شود.

بیشتر بخوانید: بهترین کود برای درخت سیب

یکی از دغدغه های باغداران  مسئله ی سال اوری و مقدار محصول است که می توانند با استفاده از فروت ست هر سال این مشکل را حل کنند و هر سال محصول پربار و با کیفیت برداشت کنند.

تاثیر فروت ست بر روی به لیمو با کوددهی در زمان های معین و مرتب با برنامه ریزی؛ بیشتر و بهتر خواهد شد و از نظر اقتصادی بسیار کمک کننده خواهد بود.،

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *