تاثیر فروت ست بر روی درخت نارنج

درخت نارنج درختی است با ارتفاع کم که در محل های گرم و مرطوب رشد می کند. درخت نارنج را کارشناسان باغداری و کشاورزی مادر مرکبات می نامند چرا که برای پیوند نارنگی و پرتقال بسیار مناسب است. در این مقاله به موضوع تاثیر فروت ست بر روی درخت نارنج خواهیم پرداخت.

کاشت درخت نارنج

درخت نارنج انواع مختلفی دارد که هرکدام ویژگی های نسبتا متفاوتی با یکدیگر دارند. مثلا یک نوع از درخت نارنج هست که میوه های بزرگی دارد و از میوه های آن برای تهیه ی مارمالاد استفاده می کنند. این درخت در سرما زیاد دوام نمی آورد ولی با این حال از درخت پرتقال مقاوم تر است. میوه ی نارنج همچون دیگر مرکبات سرشار از ویتامین ث و ویتامین های دیگری است و برای سرماخوردگی مفید است.

تاثیر فروت ست بر روی درخت نارنج

درخت نارنج گل و شکوفه ی زیبا با بوی بسیار خوب دارد که به بهارنارنج معروفند و از آن عرق بهارنارنج را تهیه می کنند که خواص زیادی در طب سنتی دارد. همچنین از خشک شده ی بهارنارنج چای و دمنوش های مفیدی تهیه می کنند. برگ های درخت نارنج چرم مانند و‌ نوک تیز است. پوست میوه ی نارنج به رنگ نارنجی است و طعم ترش و کمی تلخ دارد.

بیشتر بخوانید: تاثیر فروت ست بر روی درخت به

درخت نارنج بیش تر در مناطق شمالی و جنوبی کشور کاشته می شود و تکثیر این درخت با کاشتن بذر نارنج آغاز می شود. شرایط رشد بذر نارنج آبیاری کافی و نور آفتاب است. پس از چند هفته که‌ دانه ها جوانه زدند گیاه شروع به رشد می کند. وقتی نهال ها جبه اندازه ی کافی بزرگ شدند آن ها را به باغ  می برند و می کارند.

شرایط نگهداری از درخت نارنج

آبیاری نامناسب باعث زردی برگ ها و ریزش شکوفه ها می شود . همچنین قرار گرفتن درخت به مدت طولانی در سایه باعث بیماری قارچی در درخت می شود و رشد درخت را کند می کند.

بهترین دمایی که نارنج می تواند در آن به خوبی رشد کند هوای مناطق گرمسیری یا مناطق نزدیک به محل های گرمسیری است. در هوای سرد درخت آسیب می بیند. وجود گرمای تابستان برای دوره ی رشد درخت نارنج ضروری است.

خاکی که در ان درخت نارنج می کارند باید به اصطلاح زهکش خوبی داشته باشد و آب مورد نیاز درخت را در خود نگه دارد چون در مقطع زمانی این درخت نیاز دارد خاکش همیشه مرطوب باشد.

درختان نارنج و بقیه ی مرکبات به عناصر مختلف و ریز مغذی ها نیاز دارند؛ از جمله نیتروژن, پتاسیم, فسفر, مس و منیزیم.

کودی که به این درختان داده می شود باید از نظر این ترکیبات کامل باشد.

درخت نارنج جوان یعنی درختی که از زمان کاشت آن ۵ سال می گذرد کود کم تری نسبت به درختان بالغ نیاز دارند. در زمستان نباید به ان ها کود داد و در فصل رشد یعنی از اغاز بهار تا مرداد طی یک برنامه ی منظم کود نیاز دارند.

تاثیر فروت ست بر روی درخت نارنج

فروت ست چیست؟

فروت ست کودی شیمیایی است که به صورت محلول یا جامد استفاده می شود. فروت ست بر روی مراحل ابتدایی تشکیل میوه ها اثر می گذارد. برنامه ی منظم فروت ست برای درختان میوه باعث می شود مشکل ریزش گل و میوه از بین برود, کیفیت و کمیت محصول افزایش پیدا کند و همچنین سلامت درختان حفظ شود.

تاثیر فروت ست بر روی درخت نارنج

در ابتدای مقاله از شرایط نگهداری و پرورش درخت نارنج صحبت کردیم و متوجه شدیم که این درخت برای رشد نیاز به ترکیبات مغذی و مواد معدنی مختلف دارد و با تامین این ها می توان محصولی با کیفیت برداشت کرد. تاثیر فروت ست بر روی درخت نارنج, تامین همین مواد معدنی مورد نیاز درخت است.

از آن جایی که درخت نارنج به سرما حساس بوده با استفاده از فروت ست می توان درخت را در برابر تغییرات آب و هوا و یخ زدگی مقاوم کرد.

تاثیر فروت ست بر روی درخت نارنج کاملا مشهود خواهد بود اگر در زمان های معین و تاثیر گذار و با برنامه ریزی استفاده شود. یکی ازبهترین زمان ها برای کوددهی مرکبات فصل زمستان است که باعث حفظ درخت می شود. فروت ستی که برای درخت نارنج استفاده می شود باید سرشار از نیتروژن, روی و بور باشد تا به درخت برای باردهی بیشتر کمک کند.

تاثیر فروت ست بر روی درخت نارنج

فروت ست برروی درخت نارنج باعث می شود گرده افشانی گل ها زیاد و بدون نقص انجام شود و محصول خوب و با کیفیت تولید شود. عنصر روی موجود در فروت ست باعث بیشتر شدن سوخت و ساز گیاه و در نتیجه افزایش کیفیت میوه می شود.

بیشتر بخوانید: تاثیر کود ۱۰X بر روی موسیر

بر اساس نظر کارشناسان و باغداران بهتر است از فروت ست در زمان گل دادن استفاده نشود یعنی در اواخر زمستان که درخت به گل می نشیند.

فروت ست گلدهی و رشد درخت نارنج را سرعت می دهد و باعث تولید میوه در بیشترین حالت ممکن می شود و همچنین از پدیده سال آوری درختان جلوگیری می کند. همه این مواردی که ذکر شد در نهایت باعث سود اقتصادی باغدار خواهند شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *