تاثیر فروت ست بر روی درخت لیمو

مرکبات از جمله لیمو نیاز بسیاری به مواد مغذی دارند. لیمو نیز به جهت رشد خوب نیازمند درصد بالایی از عناصر همچون نیتروژن و ازت است. بنابراین استفاده از فروت ست به طور حتم من بعد باید در برنامه کودی مرکبات از جمله لیمو قرار داده شود. در تولید کود ها برای مرکبات توجه ویژه ای بکار رفته و به گونه ای خاص تولید می گردند. فروت ست که حاصل این توجه است در رشد میوه لیمو اثر فراوان داشته و باعث افزایش میزان آب میوه و حتی بزرگ تر شدن سایز آن می گردد به طودی که کشاورزان نباید از  تاثیر فروت ست بر روی درخت لیمو غتفل شوند.

کود فروت ست با ساختار بسیار قوی از عوامل اصلی و مورد نیاز عامه درختان و گیاهان، مزایای همه جانبه بسیاری را در کشاورزی و باغ داری ایجاد می کند. یک مزیت دیگر این محصول این است که حل کردن آن در مقداری آب و استفاده برای درختان، به مرور خاک را نیز تقویت می کند و خاک مرده و بدون مواد آلی دوباره به حالت نرمال باز می گردد و تا زمانی که از این کود استفاده شود، عملکرد خاک روز به روز بهتر می شود.

کود مخصوص درخت لیمو

به جرعت می توان کود فروت ست را کود مخصوص درختان لیمو و سایر مرکبات معرفی نمود. در این کود عناصری بکار رفته که کاملا سازگار با مرکبات بوده و با رفع نیاز این میوه ها و عدم کمبود هیچ عنصری در آن ها، میوه با والا ترین کیفیت خود خواهد رسید. همچنین بسیار پیش می اید که درختان لیمو به رنگ زرد تبدیل می شوند و یا حالت رنگ پریدگی به خود می گیرند که در این صورت نیز فروت ست چاره مشکل است.

تاثیر فروت ست بر روی درخت لیمو

کود فروت ست حاوی عنصری چون آهن است که با تامین آهن درخت او را تازه تر می کند. به علاوه درخت لیمو جهت فعالیت بیشتر نیاز به ماده ای دارد که در عمل فتوسنتز او را یاری کند. نیتروژن از جمله عناصر مهم و حیاتی است که در تولید کلروفیل نقش بسیاری دارد. کلروفیل یک نوع ترکیب شیمیایی در درختان و گیاهان است که در صورت همکاری با نور خورشید، آب، قند و دی اکسید کربن را تولید می کند که این فرآیند را به طور کل فتوسنتز می نامند.

بیشتر بخوانید: تاثیر فروت ست بر روی درخت نارنج

به علاوه نیتروژن نقش های دیگری جز فتوسنتز در درختان ایفا می کند و آن هم ساخت پروتئین است. درختان برای بقا نیازمند میزانی پروتئین هستند که این نیاز به کمک نیتروژن رفع می شود. عنصر پروتئین به دو شکل سلول گیاهی و آنزیم در گیاهان و درختان موجود می باشد.

تاثیر فروت ست بر روی درخت لیمو

لازم به ذکر است که فروت ست توان احیای کامل میوه لیمو را داشته و می تواند آن ها را بزرگ تر، آب دار تر و خوش ظاهر تر کند که این کار توسط آهن موجود در خود انجام می دهد. همچنین در صورت کمبود این عنصر بر برگ ها هم تاثیر گذاشته و باعث ریزش زود هنگام آن ها می شود همانند کمبود اهن در بدن انسان که سبب ریزش مو می شود. خاک هایی که خاصیت قلیایی دارند این امر شدیدتر صورت می گیرد.

تاثیر فروت ست بر کاهش استرس محیطی درخت لیمو

تامین برخی از نیاز های درختان سبب افزایش انرژی آن ها شده و در برابر سرمازدگی عملکرد مناسبی از خود بروز می دهند. در درختانی چون لیمو، استفاده در زمان مناسب و به موقع از فروت ست، احتمال گرفتاری درختان به سرمازدگی را پایین و پایین تر می آورد تا آنجا که دیگر احتمال برابر با صفر خواهد شد و این همان چیزی است که خواسته بسیاری از کشاورزان است. سرمازدگی بهاری که یک اتفاق بد تر از سرمازدگی در تابستان است و بصورت یک شوک و عیر انتظار رخ می دهد، محصول آن سال را غیر قابل استفاده کرده و باعث تضعیف شدید درختان می گردد.

تاثیر فروت ست بر روی درخت لیمو

عواملی که در بحث مقابله با سرمازدگی نقش دارند و این عناصر موجود در فروت ست نیز هستند روی و پتاسیم است. سرمازدگی که یکی از موانع رشد و افت عملکرد درختان است، رفته رفته درخت را از بین می برند و در این شرایط نیاز به عنصری است که از این امر جلوگیری کند و درخت را به حالت سابق برگرداند. به این ترتیب پتاسیم و روی در این شرایط وارد عمل شده و شروع به بازسازی درخت می کنند. در مناطق سردسیر استفاده از فروت ست بیش از سایر مناطق نیاز است.

بیشتر بخوانید:  کاشت فلفل دلمه ای در گلخانه

از نظر فیزیولوژیکی پتاسیم یک عنصر غیر آلی در گیاهان است که نقش بسیار سازنده ای را ایفا می کند همانند بخش هایی چون فتوسنتز و تولید پروتئین. همچنین وظایف دیگر پتاسیم فعال کردن آنزیم های مختلف و تنظیم باز و بسته شدن روزنه ها است. در تابستان درختی چون لیمو طبیعتا خاک آن به طور مکرر خشک شده و زود به زود احساس تشنگی می کند. یکی از عواملی که در ذخیره سازی آب در درختان نقش دارد همین پتاسیم است. با وجود این عنصر درخت کمتر با تشنگی رو به رو می شود و نیاز به آبیاری هم کمتر می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *