تاثیر فروت ست بر روی درخت انار

انار میوه ای محبوب در همه ی جهان است. این میوه بهشتی دانه های قرمز و سفید دارد و پوست آن قرمز یا زرد و یا سیاه است. انار در بین ده میوه برتر در دنیا قرار دارد. خاصیت های زیادی که این میوه دارد باعث محبوبیت آن شده است. انار سرشار از آنتی اکسیدان و ویتامین ث است که از پیری پوست جلوگیری می کند و برای موها نیز فواید زیادی دارد. هم چنین در رفع کم خونی نیز بسیار مفید است.از آنجایی که این میوه خاصیت فراوان داشت و بسیار محبوب است کشاورزان به کاشت آن اهمیت بسیاری می دهند. اما باید دانست که تنها شرط رسیدن به محصول با کیفیت کاشت درخت نیست و باید کوددهی مناسب برای آن انجام گردد. از این رو می خواهیم به تاثیر فروت ست بر روی درخت انار در این مقاله اشاره کنیم.

کاشت درخت انار

کاشت درخت انار در کشورهایی نظیر ایران, عراق, افغانستان و پاکستان انجام می شود. در ایران کاشت انار حدود سه هزار سال است که انجام می شود. نوع وحشی درخت انار در مناطقی با آب و هوای مساعد رشد می کند و انواع دیگر آن حتی در مناطق کویری نیز رشد می کند و محصول می دهد.

پرورش درخت انار با چند روش مثل کاشت نهال یا بذر صورت می گیرد. نکته مهمی که در پرورش درخت انار وجود دارد این است که نور کافی خورشید را دریافت کند. بهترین زمانی که می توان نهال درخت انار را کاشت اوایل فصل بهار و پس از پایان سرما است.

تاثیر فروت ست بر روی درخت انار

ریشه درخت انار کم عمق است برای همین می توان ان را در باغچه های کوچک حیاط خانه ها نیز کاشت..

بیشتر بخوانید: تاثیر فروت ست بر روی درخت انجیر

کاشت درخت انار در خاک های رسی و شنی و همچنین در زمین هایی با خاک شورامکان پذیر است. اما حتما باید قسمتی از خاک رسی و با زهکشی مناسب باشد. آبیاری درختان انار هم اهمیت زیادی دارد.

آفت هایی که درختان انار را تهدید می کند دو نوع است کرم ریشه و شته انار. ترکیدگی میوه ها و پوسیدگی ان ها نیز از مشکلات و بیماری هایی است که باغداران انار با آن ها درگیر هستند.

برای داشتن محصول خوب و با کیفیت آبیاری درختان بعد از کاشت بسیار مهم است. درخت انار تحمل هوای خشک را دازد ولی خاک حتما باید کمی رطوبت داشته باشد.

در کنار شرایطی که گفته شد و پر اهمیت بود مورد دیگری که در نگهداری از درخت انار مهم است؛ کوددهی است.

درختان انار برای رشد به نیتروژن نیاز دارند تا شاخ ه و برگ ها رشد کافی کنند. استفاده از کودهای حاوی نیتروژن به تقویت درخت خیلی کمک می کند. سایر عناصر و ترکیبات و املاح نیز برای افزایش محصول نیاز است.

مصرف کود باید بر اساس نیاز خاک باشد تا خوب نتیجه بدهد و خاک هیچ کمبودی از نظر مواد غذایی موردنیازش نداشته باشد.

تاثیر فروت ست بر روی درخت انار

فروت ست

فروت ست ترکیبی است که برای تنظیم میوه دهی درختان در زمان جوانه زدن استفاده می شود. فروت ست کودی است که یا بصورت محلول و یا جامد بر روی درختان استفاده می شود . از نظر ترکببات مفید و ریز مغذی ها بسیار کامل است. استفاده از آن برای درختان بسیار پرسود است. ترکیباتی که در فروت ست ها وجود دارد شامل نیتروژن که بسیار حیاتی است برای درختان, روی, آهن و بور و سایر مواد معدنی است.

این ترکیبات هر کدام بر یک بخش از درخت اثر میگذارند؛ برای مثال نیتروژن باعث تحریک جوانه ها و میوه دهی میشود و بازدهی درخت را زیاد می کند. همه این ریز مغذی ها درمجموع باعث می شوند درختان محصول پربار تر بدهند و همچنین در برابر آسیب های مختلف مقاوم شوند.

بهترین زمان ها برای استفاده از فروت ست یکی فصل بهار و آغاز گرما است و زمان بعدی پس از برداشت محصول می باشد.زمان بندی و مقدار استفاده از فروت ست اهمیت زیادی دارد. مثلا مقدار استفاده از کود برای درختان جوان و درختان کهنسال متفاوت است. همچنین اگر در زمان مناسب استفاده نشود تاثیر عکس خواهند داشت.

تاثیر فروت ست بر روی درخت انار

با مطالبی که در مورد درخت انار و‌ شرایط کاشت آن و همچنین کود فروت ست گفتیم می توان به راحتی از تاثیر فروت ست بر روی درخت انار گفت.از آن جایی که گفتیم فصل بهار بهترین زمان کاشت نهال درخت انار است می توان با استفاده از فروت ست؛ که فصل بهار یکی از بهترین زمان ها برای استفاده از آن است؛ باعث افزایش مقاومت نهال ها شویم.

تاثیر فروت ست بر روی درخت انار

همچنین از اهمیت خاک مورد نیاز درخت انار صحبت شد که تاثیر فروت ست بر روی درخت انار در بخش خاک هم قابل توجه است و با تامین مواد مغذی خاک باعث رشد بهتر درخت و محصول می شود.

بیشتر بخوانید: بهترین کود برای درخت انار

فروت ست بخشی از تدابیر مهم باغداران انار با تجربه است. باغبانانی که از کم بودن محصول خود ناراضی هستند می توانند با استفاده از فروت ست طی برنامه های منظم می اوانند وضعیت برداشت محصول خود را بهبود بخشند. همچنین از سال آوری باغ خود جلوگیری کنند و هر ساله محصول با کیفیت و فراوان برداشت کنند.درخت انار گیاه نسبتا مقاومی است که کشاورزان با استفاده درست از کود فروت ست می توانند بهره ی اقتصادی زیادی ببرند و در کار خود موفق باشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *