نقش کود K60 برای درخت انگور

با فرا رسیدن فصل تابستان، درک جذب فصلی پتاسیم (K) برای کاربردهای زمانی کود ضروری است. پتاسیم به مقدار زیاد مورد نیاز انگور است و برای رشد تاک و میوه ضروری است. به همین دلیل استفاده از کود K60 برای درخت انگور  ضروری است و نقش کود K60 برای درخت انگور بسیار اهمیت دارد. در بهار از جوانه زدن تا شکوفه، تقاضای زیادی برای پتاسیم وجود دارد، زیرا رشد جدید با سرعت بالایی رشد می کند. حیاتی ترین نیاز به پتاسیم در اواخر سال در طول رشد و رسیدن توت ها ایجاد می شود. در این زمان است که توت‌ها قوی‌ترین سینک برای پتاسیم موجود می‌شوند، به‌ویژه در فاصله زمانی ورایزون و برداشت. این ممکن است به دلیل تقاضای بالای توت برای K در طول گسترش سریع سلولی باشد.

علت استفاده از کود K60 برای درخت انگور

پتاسیم نقش کلیدی در انبساط سلولی میوه درخت انگور  دارد و در بسیاری از فرآیندهای متابولیک گیاه نقش مهمی دارد. حرکت K به داخل و خارج از سلول های محافظ باز و بسته شدن روزنه ها را تنظیم می کند. بنابراین، پتاسیم ناکافی بر تنظیم روزنه تأثیر می گذارد و می تواند منجر به از دست دادن آب اضافی از برگ ها شود.

نقش کود K60 برای درخت انگور

از انجایی که کود K60 سرشار از پتاسیم است، تا حدودی میتواند این مواد غذایی را برای درخت انگور تامین کند. پتاسیم یک عامل کلیدی در توانایی گیاهان برای انتقال و جابجایی مواد جذبی است که به رشد ریشه و اندازه میوه کمک می کند. پتاسیم همچنین در تنظیم پتانسیل اسمزی نقش دارد که یکی از مکانیسم های مهم در کنترل روابط آبی گیاه و حفظ تورگور است. از آنجایی که پتاسیم می تواند هم بر توانایی ریشه در جذب آب و هم بر توانایی برگ در جلوگیری از هدررفت آب تأثیر بگذارد، کمبود آن می تواند منجر به تنش آبی و خشک شدن برگ شود. این ممکن است به عنوان “سوختگی” بافت ظاهر شود. برگ‌های آسیب‌دیده ظاهری سوخته پیدا می‌کنند، با نکروز و قرمز شدن برگ (در گونه‌های قرمز) از حاشیه برگ به سمت مرکز برگ ایجاد می‌شود.

بیشتر بخوانید: کود شوک ۱۰X

به عنوان یک ماده مغذی ضروری، استفاده از رویکرد سه گانه برای ارزیابی وضعیت پتاسیم در تاکستان توصیه می شود. نگاهی به غلظت K با تجزیه و تحلیل خاک، تجزیه و تحلیل بافت گیاهی، و ارزیابی بصری شاخ و برگ برای علائم کمبود. تجزیه و تحلیل خاک قبل از کاشت و سپس هر ۲ تا ۳ سال پس از آن انجام می شود. تجزیه و تحلیل بافت گیاهی باید حداقل یک بار در میان برای نظارت بر تغذیه درخت انگور یا در صورت لزوم برای تشخیص علائم کمبود مواد مغذی بالقوه انجام شود.

در چه مواردی باید از کود K60 برای درخت  انگور

همانطور که میدانید کود k60  سر شارژ از پتاسیم است. این مواد  مورد نیاز انگور معمولاً از ذخایر خاک پتاسیم به دست می‌آید. تا زمانی که ذخیره خاک کافی باشد، وضعیت خوبی داریم. با این حال، زمانی که ذخایر خاک کم باشد یا زمانی که بار محصول به خصوص سنگین است، کمبود پتاسیم ممکن است رخ دهد. کمبود پتاسیم معمولاً در مناطق شنی‌تر خاک یا در خاک‌هایی رخ می‌دهد که توانایی تاک برای بدست آوردن پتاسیم به دلیل فشردگی خاک، خاک‌های بسیار خشک، زهکشی ضعیف آب یا آفات خاک (نماتد و فیلوکسرا) محدود است.

نقش کود K60 برای درخت انگور

توانایی تاک انگور برای به دست آوردن پتاسیم از خاک تحت تأثیر انواع انگور (برای انگورهای ریشه دار) و پایه (برای انگورهای پیوندی) قرار دارد. برخی از پایه‌ها نسبت به تاک‌های ریشه‌دار عملکرد بهتری در بدست آوردن پتاسیم از خاک دارند

هنگامی که انگور برداشت می شود، پتاسیم همراه با محصول از مزرعه حذف می شود. بنابراین، ذخیره خاک K به طور مداوم تخلیه می شود. تا زمانی که ذخایر خاک خیلی کم نشود مشکلی نیست. بنابراین، چه مقدار پتاسیم هنگام برداشت محصول انگور حذف می شود؟

در حالی که این میزان بر اساس تنوع متفاوت است، معمولاً حدود ۵.۴ پوند پتاسیم به ازای هر تن انگور سبز (یا حدود ۲۰ پوند پتاسیم در هر تن کشمش) حذف می‌شود. این بدان معناست که برای یک محصول سبز ۱۰ تن در هکتار (یا ۲.۵ تن در هر هکتار محصول کشمش)، ۵۴ پوند K در هر هکتار حذف می شود.

شناسایی نیازهای لقاح کود K60 برای درخت انگور

سه رویکرد وجود دارد که پرورش دهندگان می توانند برای شناسایی نیازهای  کود K60 برای درخت انگور  استفاده کنند. اول نظارت بصری انگورها برای علائم کمبود، دوم تجزیه و تحلیل بافت سالانه (دمبرگ) و سوم، تجزیه و تحلیل خاک است.

اکثر پرورش دهندگان با داشتن دانش اولیه و عکس هایی از علائم کمبود مواد مغذی معمولی می توانند تشخیص اولیه را در این زمینه انجام دهند. تجزیه و تحلیل بافت انگور (دمبرگ) می تواند برای شناسایی موقعیت های کمبود قبل از وقوع آنها استفاده شود و باید هر فصل در زمان شکوفه دادن و/یا در زمان شکوفه (نرم شدن توت) انجام شود. تجزیه و تحلیل خاک ابزار چندان قابل اعتمادی برای تعیین نیازهای کوددهی نیست، اما باید برای تعیین اینکه آیا کمبود پتاسیم به دلیل ذخایر کم خاک است یا سایر عوامل (مانند فشردگی خاک، زهکشی ضعیف آب، آفات خاک و غیره) استفاده شود.

اگر کمبود K تایید شد، باید لقاح را شروع کرد. با این حال، اکثر تحقیقات نشان داده اند که سلامت تاک و عملکرد محصول تنها زمانی تحت تاثیر قرار می گیرند که K واقعاً کمبود داشته باشد. این بدان معنا نیست که سطوح حاشیه ای K شناسایی شده در تجزیه و تحلیل دمبرگ تاک باید نادیده گرفته شود، بلکه به این معناست که تاکستان تمایل به پتاسیم پایین دارد و باید به دقت نظارت شود.

  • کاربردهای خاک برای استفاده از کود K60 برای درخت انگور

نرخ بالا و قرار دادن غلیظ کود K مورد نیاز است. برای سریع‌ترین پاسخ، کود را در یک بار مصرف سنگین بجای مقادیر کم بمالید. در تاکستان‌های آبیاری شیاری، شکل خشکی از کود پتاسیم در حدود ۲۴ اینچ از انگورها در عمق ۸ تا ۱۰ فوتی در خاک قرار می‌گیرد. در انگورهای آبیاری قطره‌ای، می‌توان مقدار کمی کود را روی سطح خاک زیر قطره چکان‌ها قرار داد (یک جیب بیل‌شده در خاک کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که کود در جای خود باقی می‌ماند). استفاده از این روش به کود اجازه می دهد تا در خاک در منطقه ای با غلظت ریشه بالا و استفاده مکرر آب قرار گیرد.

302 3029960 grapes fruit wallpaper hd desktop images

اشکال خشک کودها شامل سولفات پتاسیم (سولفات پتاس) [۴۳٪ K] و کلرید پتاسیم (موریات پتاس) [۵۱٪ K]. در حالی که گاهی اوقات کلرید پتاسیم ارزان تر است، برای شسته شدن کلریدها به آب اضافی نیاز دارد تا انگورها تحت تأثیر منفی قرار نگیرند.

  • کاربردهای سیستم آبیاری در استفاده از کود K60 برای درخت انگور

تزریق پتاسیم از طریق سیستم قطره ای (کود دهی) زمانی مناسب است که بخش بسیار زیادی از تاکستان به کود پتاسیم نیاز دارد. می توان از اشکال مایع سولفات پتاسیم، کلرید پتاسیم یا تیوسولفات پتاسیم استفاده کرد. به یاد داشته باشید که کلرید پتاسیم به کاربردهای شستشو نیاز دارد.

بیشتر بخوانید: خرید کود

از مصرف فرآورده های کود خشک، مخلوط (کامل، نیتروژن، فسفر و پتاسیم) خودداری کنید. آنها منابع گران قیمت و ناکارآمد K هستند.

اگر به نیتروژن نیاز دارید، از مواد کود N استفاده کنید. اگر به پتاسیم نیاز دارید، از مواد کود K استفاده کنید – هزینه کمتری دارد.

شناسایی مناطق تاکستانی که نیاز به کوددهی دارند و تأیید نیاز به کوددهی مهم است. با افزایش هزینه کودهای پتاسیم در سال های اخیر، می توان ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار در هر هکتار برای اصلاح این کمبود هزینه کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *