زمان مصرف کود پتاسیم بالا

در هنگام استفاده از کودهای شیمیایی باید تمامی نکات ایمنی و بهداشتی رعایت شود تا بتوان هم به سلامت افراد و هم به سلامت محصول کمک کرد. علاوه بر شرایط محیطی موثر بر رشد مرکبات، وجود عناصر غذایی بر کیفیت و کمیت میوه درختان مرکبات تاثیر بسزایی دارد که در این بین، مصرف کود پتاس بالا جهت تامین عنصر پتاسیم در برنامه کود دهی مرکبات بسیار ضروری می‌باشد. اما کشاورزان باید از زمان مصرف کود پتاسیم بالا برای درختان خود آگاه باشند تا بتوانند بهترین نتجیه را با استفاده از این محصول به دست آورند.

کمبود پتاسیم درختان مرکبات و میوه های آن را با مشکلات جدی مواجه نموده و راه خلاصی از این اتفاق، استفاده از کود پتاس بالا در مقدار لازم و زمان مناسب می‌باشد. با توجه به نیاز بالای کشور به مرکبات و مصرف سالانه فراوان و هم چنین صادرات این محصولات، توجه به تغذیه آنها در اولویت قرار دارد.

با رسیدگی به درختان مرکبات و برداشت میوه های بازارپسند خستگی از جان باغدار رخت بسته و خوشحالی و رضایت را برای او به ارمغان خواهد آورد.

کود پتاس بالا برای مرکبات

علاوه بر شرایط محیطی موثر بر رشد مرکبات، وجود عناصر غذایی بر کیفیت و کمیت میوه درختان مرکبات تاثیر بسزایی دارد که در این بین، مصرف کود پتاس بالا جهت تامین عنصر پتاسیم در برنامه کود دهی مرکبات بسیار ضروری می‌باشد.

 

زمان مصرف کود پتاسیم بالا

کمبود پتاسیم درختان مرکبات و میوه های آن را با مشکلات جدی مواجه نموده و راه خلاصی از این اتفاق، استفاده از کود پتاس بالا در مقدار لازم و زمان مناسب می‌باشد. با توجه به نیاز بالای کشور به مرکبات و مصرف سالانه فراوان و هم چنین صادرات این محصولات، توجه به تغذیه آنها در اولویت قرار دارد.

بیشتر بخوانید: کود پتاسیم بالا برای محلول پاشی

پتاسیم در درختان مرکبات چه نقشی دارد؟

پتاسیم جزء عناصر پرمصرف گیاهی می‌باشد یعنی درختان مرکبات نیاز بالایی به این عنصر در روند رشد خود دارند لذا استفاده از کود پتاس بالا برای مرکبات میتواند از همان سال اول کاشت نهال شروع و تا آخر عمر درخت کهنسال ادامه یابد.

اما از نقش این عنصر مهم در تغذیه مرکبات چه می دانید؟

  • پتاسیم همان عنصر اصلی راه اندازی سیستم زایشی و گلدهی و تشکیل میوه در درختان مرکبات است که وجود مقادیر کافی آن نه تنها سبب گلدهی درخت میشود، بلکه منجر به افزایش مقاومت و جلوگیری از ریزش شکوفه ها خواهد شد.
  • پس اگر درختان مرکباتی دارید که با وجود گلدهی فراوان قادر به حفظ و تبدیل شکوفه ها به میوه نیستند، به کمبود عنصر پتاسیم شک کنید.
  • نقش فوق العاده دیگر عنصر پتاسیم در درشتی محصول، افزایش مواد قندی میوه مرکبات، بالا رفتن توانایی جذب آب توسط سلول های میوه ای و متعادل سازی ضخامت پوست مرکبات می‌باشد به نحوی که با کمبود پتاسیم، بخش پوست ضخیم تر از قسمت گوشتی شده و کیفیت بازار پسندی میوه کاهش پیدا میکند.
  • عنصر پتاسیم طعم و رنگ میوه مرکبات را افزایش داده و آن را برای مشتری و صادرات به بهترین محصول تبدیل می نماید؛
  • وجود پتاسیم درختان مرکبات را از تنش های خسارت را مانند سرما و گرمای محیط، حمله آفات و عوامل بیماری زا نجات داده و منجر به افزایش مقاومت درختان مرکبات میشود.

زمان مصرف کود پتاسیم بالا

زمان استفاده از کود پتاس بالا برای مرکبات

کود پتاس بالا محصولی است که به منظور تامین عنصر پتاسیم مورد نیاز گیاهان و رفع علائم کمبود آنها مورد استفاده قرار میگیرد تا درخت به بهترین صورت رشد نماید.

نقش و تاثیر پتاسیم بر درختان مرکبات امری ثابت شده و روشن است لذا بهترین کار این است هنگامی که درخت رشد خود را از سر میگیرد، به تقویت آنها با پتاسیم اقدام نمایید تا سرحال تر و سریعتر رشد کند.پس این کود را در ابتدای بهار یا فصل رشد به همراه مراحل رشد میوه در طول فصل استفاده کنید.

همچنین این کود در چالکود پاییزه و زمستانه به شکل پودری در چاله اطراف درختان مرکبات حفر میشود و درخت را برای شروع فصل رشد قدرتمند می‌کند. استفاده از کود پتاس بالا در چالکود زمستانه برای گلدهی ابتدای فصل و حفظ شکوفه ها بسیار اهمیت دارد.

دیگر زمان های ضروری برای استفاده از این کود، در طول فصل و پس از فندقی شدن میوه مرکبات می‌باشد تا آنها را به اندازه مطلوب، طعم عالی، ضخامت مناسب پوست، رنگ و کیفیت بازار پسند برساند.

زمان مصرف کود پتاسیم بالا

کود پتاس بالا ۳۰-۵-۱۵ دارای درصد بالایی پتاسیم است که در مراحل رشد زایشی (گلدهی و قبل از برداشت محصول) قابل مصرف می باشد و سبب افزایش کمی و کیفی محصول می شود.این کود به طور اختصاصی در مراحل گلدهی و قبل از برداشت محصول و رسیدن میوه باعث افزایش متابولیسم و افزایش حرکت روزنه ها شده و تاثیر بسزایی در افزایش باردهی ، درشت نمودن و رنگ آوری محصولات میگذارد.

بیشتر بخوانید: بهترین کود برای درخت انار

توصیه ها جهت مصرف کود پتاس بالا ۳۰-۵-۱۵

–  برای افزایش جذب بهتر است محلولپاشی در هوای خنک و آرام ترجیحاً اوایل صبح و یا غروب انجام شود.

– در اوایل فصل رشد با حداقل میزان مصرف و در اواخر فصل رشد با حداکثر میزان مصرف به کار رود.

– این کودبا اکثر کودها و سموم سازگار و قابل اختلاط است اما توصیه می شود قبل از اختلاط با هر ترکیبی تست سازگاری انجام شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *