خاک آب (استفاده از اسید هیومیک)

شناخت گیاهان و مراحل رشد و مراقبت از  آن ها باعث می‌شود تا پرورش آن ها با موفقیت انجام شود و محصول خوبی به دست آید. مقاله پیش رو درباره یکی ازمراحل رشدی گیاه گندم به نام خاک آب و استفاده از اسید هیومیک برای گندم است‌.

گیاه گندم

گندم یکی از غلات است و مهم ترین و پرمصرف ترین آن ها به شمار می‌رود. نقش گندم در تامین غذای مردم جهان بسیار پررنگ است به طوری که در بعضی از کشورها گندم قوت غالب برای مردم محسوب می‌شود. در ایران هم مصرف نان که از گندم تهیه می‌شود، بسیار بالاست و باعث شده تا پرورش این گیاه از اهمیت زیادی برخوردار باشد. به همین دلیل نیمی ازمزارع کشاورزی کشور به کاشت و پرورش گندم اختصاص یافته است و برای خودکفایی در تولید این محصول امکانات کامل فراهم شده است.

خاک آب (استفاده از اسید هیومیک)

گندم از نظر مواد مغذی و ترکیبات مفید بسیار کامل است و ارزش غذایی بالایی دارد. این گیاه سرشار از کربوهیدرات، فیبر و پروتئین است و مصرف آن برای بدن مفید است.

بیشتر بخوانید: پی آب ( استفاده از شوک ده ایکس)

کاشت گندم

کاشت و پرورش گندم در مناطق زیادی انجام می‌شود و این به دلیل مقاوم بودن آن است. ازجمله شرایط مهم برای کشت گندم نوع خاک است. خاک هایی که بافت ریزی دارند و زهکشی آن ها بالاست، می‌توانند زمان بیشتری آب را در خود ذخیره کنند. همین موضوع باعث می‌شود تا این خاک ها حاصلخیز باشند و برای رشد گندم بسیار مناسب هستند. دمای مطلوب برای رشد گندم بین ۲۵ درجه سانتی گراد تا ۳۵ درجه است. نیاز آبی این گیاه به شرایط آب و هوایی منطقه و روش کاشت بستگی دارد. کشت گندم با دو روش دیم و کشت آبی انجام می‌گیرد. در کشت دیم بخش اعظمی از آب مورد نیاز گندم به واسطه بارش ها تامین می‌شود و تنها مقدار کمی آبیاری نیاز دارد اما در کشت آبی از ابتدا باید آبیاری انجام شود.

آبیاری گندم موضوع مهمی است و باید طبق اصول و‌ برنامه ریزی انجام‌ شود در غیر اینصورت و با آبیاری بیش از حد یا کم تر از میزان مورد نیاز گیاه، زمینه آسیب دیدن گیاه فراهم می‌شود. آبیاری گندم در چند مرحله مهم انجام می‌شود که به تفصیل به آن خواهیم پرداخت.

خاک آب چیست؟

همان طور که قبلا گفتیم آبیاری گیاه گندم بسیار پراهمیت و حیاتی برای گیاه است و تاثیر مستقیمی روی میزان برداشت و کیفیت محصول نهایی می‌گذارد. این آبیاری باید در چند مرحله انجام شود که هر کدام از این مراحل نام به خصوصی دارند که خاک آب به اولین مرحله از آن ها گفته می‌شود.

خاک آب (استفاده از اسید هیومیک)

مراحل آبیاری گندم به ترتیب زیر انجام می‌شود:

  • به اولین مرحله آبیاری گندم خاک آب می‌گویند. این مرحله از آبیاری به سرعت بعد از کاشت بذرها انجام می‌شود که هدف از انجام آن تامین رطوبت لازم برای جوانه زدن بذرها است.
  • دومین مرحله آبیاری گندم را پی آب می‌گویند. این آبیاری با هدف جلوگیری از سله بستن خاک انجام می‌گیرد و برای رشد بذر هم مفید واقع می‌شود.
  • پنجه آب سومین مرحله از آبیاری در زراعت گندم زمانی انجام می‌شود که مرحله پنجه زدن گندم در حال انجام است ولی خاک رطوبت کافی ندارد. پنجه زدن مرحله ای از دوره رشد گندم است که در آن از ساقه اصلی گیاه ساقه های فرعی شروع به رشد می‌کنند که پنجه نام دارد.
  • ساق آب چهارمین مرحله آبیاری زمان به ساقه رفتن گندم ها انجام می‌شود.
  • خوش آب یکی از مراحل پایانی آبیاری است و زمانی انجام می‌شود که خوشه های گندم شروع به ظاهر شدن می‌کنند.
  • ششمین مرحله ازآبیاری یعنی گل آب را هنگام گل دادن گندم ها و به منظور انجام بهتر گرده افشانی انجام می‌دهند.
  • و در آخرین مرحله که دان آب نام دارد و مرحله بسیار مهمی است، آبیاری برای پر شدن دانه های گندم انجام می‌شود و کمبود رطوبت در این مرحله باعث خشکی و ریزی دانه ها می‌شود.

استفاده از اسید هیومیک برای گندم

در مرحله خاک آب می‌توان همزمان کوددهی را نیز انجام داد و کود مناسب اسید هیومیک است.

خاک آب (استفاده از اسید هیومیک)

اسید هیومیک را بهتر است در مرحله خاک آب برای گیاه استفاده کرد. استفاده از اسید هیومیک برای گندم موجب تسریع جوانه زنی بذرها می‌شود. همچنین با تاثیر این کود روی ریشه های گندم قدرت جذب مواد مغذی بیشتر می‌شود. با بررسی دانه های گندمی که با کود اسید هیومیک تغذیه شده اند این نتیجه حاصل شد  که میزان فسفر و پروتئین این دانه ها بیشتر از دانه هایی است که اسید هیومیک را دریافت نکرده اند.  استفاده از این کود باعث می‌شود برگ ها با سرعت بیشتری رشد کنند و جذب نیتروژن هم با مصرف این کود بیشتر می‌شود. این کار موجب می‌شود طول خوشه ها و تعداد پنجه ها بیشتر شود.

بیشتر بخوانید: کود NPK برای درخت گردو

کود اسید هیومیک به شکل های مختلف مایع، پودری و گرانولی تولید می‌شود که از نظر ظاهری با هم متفاوت هستند ولی کارایی یکسان دارند. برای گندم بیشتر از شکل مایع اسید هیومیک استفاده می‌شود و با روش های محلول پاشی یا همان طور که قبلا گفته شد در سیستم آبیاری به کار می‌رود.

کاشت و پرورش گیاه گندم نیازمند دانش کامل و اطلاعات کافی از این گیاه و رشد و مراقبت های مربوط به آن است. هرچه شناخت کشاورزان ازاین گیاه بیشتر باشد، کاشت آن با موفقیت بیشتری انجام خواهد شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *