کود هیومیک اسید چیست؟

کود هیومیک اسید چیست؟ کودهای آلی به اندازه کودهای شیمیایی اهمیت دارند. از نظر زیست محیطی این کودها بی ضررتر نیز هستند. کود هیومیک اسید یکی از این کودهاست که در ادامه با آن بیشتر آشنا خواهید شد.

ویژگی کود هیومیک اسید چیست؟

اسید هیومیک یک نوع ماده آلی است که در اثر تجزیه و‌ تخریب بقایای گیاهان در طی زمانی طولانی به وجود آمده است. باقی مانده گیاهان و گاهی اوقات جانداران دیگر، بعد از مدفون شدن در خاک در اثر تابش نور خورشید و گرما و رطوبت خاک و تحت تاثیر ‌فعالیت باکتری ها و قارچ های موجود در خاک و همینطور کرم ها و بعضی از حشرات، تبدیل به منبعی سرشار از مواد آلی و اسید هیومیک می‌شوند. کود هیومیک اسید را از رسوبات نشست کرده قسمت هایی از زمین که بسیار قدیمی هستند، استخراج می‌کنند.

کود هیومیک اسید چیست؟

استفاده از هیومیک اسید در کشاورزی و باغداری اهمیت ویژه ای دارد. این کود باعث می‌شود تا عملکرد خاک بهبود یافته و خاک از نظر مواد مغذی تقویت شود. در نتیجه محصولی با کیفیت تولید می‌شود.

بیشتر بخوانید: هرس درخت سیب

مزایای هیومیک اسید

کود هیومیک اسید برای گیاهان و همینطور خاک مزایای زیادی دارد که در ادامه به مهم ترین آن ها می‌پردازیم.

روند تولید محصولات کشاورزی و باغی با تحریک آنزیم های مفید موجود در خاک و افزایش فعالیت میکروارگانیسم ها بهبود پیدا می‌کند.

وجود هیومیک اسید در خاک باعث می‌شود ریشه زایی گیاه افزایش پیدا کرده و گسترش زیادی پیدا کنند.همچنین ریشه ها آب ومواد مغذی را بیشتر جذب کرده و در نتیجه محصول بسیار با کیفیتی تولید می‌شود.

هیومیک اسید روی نفوذپذیری خاک تاثیر می‌گذارد و کمک می‌کند تا خاک زمان بیشتری آب را در خود نگه دارد. این موضوع هم به رشد بهتر گیاه کمک می‌کند و هم موجب صرفه جویی در مصرف آب هم می‌شود که در نهایت دفعات آبیاری را کاهش می‌دهد. در مناطق گرم و خشک که منابع آبی محدود هستند، نفوذپذیری خاک اهمیت زیادی دارد.

هیومیک اسید می‌تواند با ایجاد تعادل در پی اچ خاک، میزان اسیدیته یا قلیایی بودن خاک را تنظیم کند.

فرسایش خاک یکی از موضوعات بسیار مهم در کشاورزی است. این مسئله گاهی باعث وارد شدن ضرر و زیان های زیادی به کشاورزان می‌شود. کود هیومیک اسید دارای ترکیبات کلوئیدی است. این ترکیبات مانند چسب عمل می‌کنند و مانعی برای فرسایش خاک هستند. در واقع خاکی که با کود هیومیک اسید غنی شده باشد،  می‌تواند ذرات و بافت خود را حفظ کند.

افزایش رشد عمودی گیاه از فواید دیگر این کود هیومیک اسید است. رشد عمودی گیاه به این دلیل اهمیت دارد که باعث می‌شود گیاه بتواند مواد مغذی بیشتری از خاک جذب کند.

کود هیومیک اسید چیست؟

کود هیومیک اسید با افزایش عناصر مهم و مواد معدنی خاک، نقش زیادی در افزایش کیفیت محصولات دارد. این کود می‌تواند عناصر مهمی مثل آهن، روی، فسفر، زینک، پتاسیم و نیتروژن را به خاک بیفزاید.

خاک هایی که دارای هیومیک اسید باشند می‌توانند در جذب نیتروژن موفق تر عمل کنند. هیومیک اسید باعث می‌شود تا استفاده از دیگر کودهای نیتروژن دار به ویژه کودهای شیمیایی تا حد زیادی کاهش یابد.

کود هیومیک اسید با افزایش میزان آهن موجود در خاک، در افزایش کیفیت محصول گیاهان و درختان بسیار موثر است. این کود همچنین گیاهان را در برابر آفت های مختلف و بیماری های گوناگون مقاوم تر می‌کند. در واقع کود هیومیک اسید نوعی آفت کش طبیعی نیز محسوب می‌شود و از آسیب به گیاهان پیشگیری می‌کند‌.

انواع کود هیومیک اسید

کود هیومیک اسید انواع مختلفی دارد. دسته بندی این کودها بر دو اساس انجام می‌شود. اولین دسته بندی فعال و غیرفعال بودن کود است. از نظر ظاهر فیزیکی نیز کودهای هیومیک اسید سه نوع مایع، پودری یا جامد و گرانوله هستند.

هیومیک اسید مایع و پودری از دسته کودهای فعال هستند و به راحتی در آب حل می‌شوند. اما نوع گرانوله هیومیک اسید غیرفعال بوده و قابلیت انحلال ندارد. همچنین انواع مایع و جامد کود هیومیک اسید بیشتر مصرف می‌شوند در حالی که کود هیومیک اسید گرانول به علت نامحلول بودن مصرف بسیار محدودی دارد. این کود در خاک باقی می‌ماند و جذب نمی‌شود و یا در طولانی مدت جذب می‌شود. در نتیجه تولید هیومیک اسید گرانوله نسبت به نوع پودری و مایع بسیار کمتر است.

کود هیومیک اسید مایع بسیار فعال است و از حل شدن نوع پودری هیومیک اسید در آب و یا حلال های دیگر تهیه می‌شود. کود هیومیک اسید مایع متشکل از هیومیک و اسید فولیک مایع است.

کود هیومیک اسید چیست؟

نحوه مصرف کود هیومیک اسید

استفاده از انواع مایع و پودری کود هیومیک اسید با روش های مختلف آبیاری از جمله سیستم آبیاری قطره ای امکان پذیر بوده که برای رشد بهتر گیاهان و درختان مختلف بسیار موثر است.

زمان مصرف کود هیومیک اسید و میزان مصرف آن برای گیاهان مختلف، متفاوت است. برای  مثال برای محصولات زراعی  ۴ تا ۱۲ لیتر و برای درختان میوه ۲۰ لیتر برای هر هکتار استفاده می‌شود‌. تعداد دفعات کوددهی با کود هیومیک اسید برای محصولات زراعی ۷ بار و‌ برای درختان میوه ۲ بار و در زمان گلدهی و میوه دهی می‌باشد.

برای دیگر گیاهان هم می‌توان کود را در تمام طول دوره رشد گیاه استفاده کرد.

استفاده ازکود هیومیک اسید با چند روش انجام پذیر است.

بیشتر بخوانید: سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای پسته

چالکود، محلول پاشی، بذرمال و کود آبیاری مهم ترین این روش ها هستند. برای دریافت نتیجه بهتر از کود، باید به دستورالعمل های  شرکت های سازنده که روی بسته بندی کودها درج شده است توجه کرد. اگر چه کود هیومیک اسید نوعی کود آلی است و آثار زیان باری کمتری دارد اما استفاده غیر اصولی و‌ بیش از حد آن  هم می‌تواند آثار مخربی روی گیاه داشته باشد.

بنابراین تنظیم برنامه کوددهی بعد از بررسی خاک و آزمایش آن کمک می‌کند تا کود تاثیرات حداکثری برای گیاهان و درختان داشته باشد.

۶ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *