شرایط نگهداری زاموفیلیا

گل زاموفیلیا که در زبان انگلیسی به eternity plant  و zamiifalia شناخته می شود، از خانواده فیلندرون، اسپاتی و آگلونما است و در یک طبقه بندی بزرگتر، جز گیاهان آراسه به شمار می آید. گیاه زاموفیلیا از جمله گیاهان با مقاومت بالا، نگهداری آسان و برگ های همواره سبز است که از جایگاه ویژه ای در خانه ها و ادارات برخوردار است. گیاه زاموفیلیا دارای ریزوم است و قابلیت ذخیره آب در خود به مدت طولانی‌ای دارد، همچنین با نور کم سازگار است پس خریدن آن را به افرادی که به دنبال گیاهان مقاوم هستند، و زمان کافی برای رسیدگی به گل و گیاه ندارند یا محیط زندگی‌شان نور کمی دارد توصیه می شود. در این مقاله از سایت اسیدهیومیک قصد داریم به طور کامل اطلاعاتی را در مورد شرایط نگهداری زاموفیلیا در اختیار شما قرار دهیم.

حتما بخوانید :‌ کود مخصوص زاموفیلیا کدام است؟

شرایط نگهداری زاموفیلیا

 • آبیاری موردنیاز زاموفیلیا

در طول نگهداری زاموفیلیا موقع آبیاری دقت کنید، خاک گیاه غرقاب نشود، خاک زاموفیلیا نباید برای مدت زمان طولانی خیس بماند، چون باعث پوسیدگی ریشه خواهد شد. بنابراین در آبیاری گیاه زیاده روی نکنید چون در این صورت شاهد زرد شدن برگ های گیاه خواهید بود. شما می توانید میزان مقاومت زاموفیلیا خود را با خشک نگه داشتن خاک گیاه بسنجید، بهتر است هر ۱۰ الی ۱۴ روز یکبار گیاه را آبیاری کنید.

شرایط نگهداری زاموفیلیا

سعی کنید همیشه خاک گیاه را بررسی کنید و در صورت خشک بودن حداقل یک سوم خاک، گیاه را آبیاری کنید. به عنوان یکی از اساسی ترین شرایط نگهداری زاموفیلیا توجه داشته باشید که آبیاری به‌خوبی صورت بگیرد به صورتی که توپ ریشه کاملا خیس شود و آب اضافی آن خارج شود. نکته جالب توجه این است که زاموفیلیا در صورت قرار گرفتن در محیط کم نور، شاید ماهی یک بار هم به آبیاری احتیاجی نداشته باشد!

بیشتر بخوانید: علل رشد نکردن درخت پسته چیست؟

 • نور مناسب زاموفیلیا

زاموفیلیا به نور متوسط احتیاج داشته، همچنین با نور کم به‌ خوبی کنار می‌آید. با این که گیاه در محیط‌های با نور کم هم رشد خوبی دارد، اما عملکرد گیاه تحت نور غیرمستقیم و فیلتر شده خورشید بهتر خواهد شد. به علاوه زاموفیلیا، گیاهی است که با وجود نور لامپ‌های فلوئورسنت نیز رشد می‌کند. بنابراین یکی از مهمترین شرایط نگهداری زاموفیلیا این است که آن را از اشعه‌های مستقیم خورشید دور نگه دارید تا برگ ها دچار سوختگی نشوند.

 • خاک مناسب زاموفیلیا

زاموفیلیا به نوع خاصی از خاک نیاز ندارد و هر نوع خاکی با زهکشی مناسب که برای گیاهان آپارتمانی استفاده می‌شود برای زاموفیلیا نیز مناسب است. مناسب ترین انتخاب برای زاموفولیا، خاک کاکتوس است، چون این گیاه به آبیاری حساس بوده و به سرعت آسیب می‌بیند. پس خوب است خاک آن دارای زهکشی مناسب باشد که خاک کاکتوس چنین ویژگی دارد.

شرایط نگهداری زاموفیلیا

 • کوددهی مناسب زاموفیلیا

گیاه زاموفیلیا به کوددهی خاصی احتیاج ندارد. اما با توجه به رشد تدریجی آن، در صورت تمایل می‌توانید در فصل تابستان یک بار در ماه، کود مایع به گیاه بدهید.   به عنوان یکی از شرایط نگهداری زاموفیلیا مناسب ترین زمان برای کوددهی، بعد از آبیاری و به هنگام نمناک بودن خاک است. به‌این‌شکل مانع از سوختن گیاه می شوید. برای کوددهی زاموفیلیا از کودهای غنی و چندمنظوره مایع (مثلا کود مایع ۲۰-۲۰-۲۰) که مخصوص گیاهان آپارتمانی هستند استفاده کنید. برای کوددهی گیاه، کود را به اندازه دو برابر میزان نوشته در راهنمای استفاده آن رقیق کنید و بعد به گیاه اضافه کنید. با انجام این کار تمام عناصر ضروری را برای رشد گیاه فراهم خواهید کرد.

شرایط نگهداری زاموفیلیا

شیوه و زمان تعویض گلدان زاموفیلیا

از جمله دیگر شرایط نگهداری زاموفیلیا، تعویض گلدان آن است. در واقع زاموفیلیا می‌تواند در یک گلدان به مدت طولانی زندگی کند، بدون این که لزومی به تعویض گلدان وجود داشته باشد. با این ‌حال بعد از گذشت چند سال، گیاه به تعویض گلدان نیاز خواهد داشت. برای تعویض گلدان زاموفیلیا، این مراحل را دنبال کنید:

 • تعویض گلدان زاموفیلیا را در بهار انجام دهید.
 • سایز گلدان جدید را یک سایز از گلدان فعلی بزرگتر انتخاب کنید و از زهکشی گلدان اطمینان حاصل کنید. به عنوان مثال در صورتی که قطر گلدان گیاه به ۱۰ سانتی‌متری می رسد باید با یک گلدان ۱۵ سانتی‌متری عوض شود.
 • از خاک باکیفیت برای پر کردن گلدان استفاده کنید. میتوانید از خاک گلدان مخصوص بنفشه آفریقایی استفاده کنید.
 • کف گلدان را با خاک پر کنید.
 • زاموفیلیا را از گلدان قدیمی خارج کنید.
 • ریزوم‌ها را از توپ ریشه جدا کنید.

بیشتر بخوانید: کود برای چین دوم یونجه

 • گیاه را در گلدان جدید، درست روی خاک و در عمق یکسان با گلدان قبلی بکارید. سپس ارتفاع خاک و موقعیت گیاه را در گلدان جدید با گلدان قبلی تطبیق دهید.
 • پس از قرارگرفتن گیاه در گلدان، قسمت خالی گلدان را با خاک پر کنید. هنگام پر کردن گلدان، خاک را متراکم نکنید.
 • در نهایت به‌خوبی گیاه را آبیاری کنید و از خارج شدن آب اضافی از زیر گلدان اطمینان حاصل کنید.
 • گیاه را در مکانی دور از نور مستقیم خوررشید نگهداری کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *