کود مناسب و مخصوص زاموفیلیا

کود مناسب و مخصوص زاموفیلیا ( zamofilia ) از جمله گیاهان تزیینی بوده که نقش مهمی در برنامه‌های باغبانی و تزیینات داخلی دارد. زاموفیلیا بومی مناطق شرقی و جنوبی آفریقا می‌باشد و از ساقه‌های جدا از هم بوده و دارای برگ‌های چرم مانند است.

این گیاه در انواع ابلق، سبز و بلک بوده و گل‌های آن در رنگ‌های صورتی، نارنجی، سفید، زرد، بنفش و قرمز موجود می‌باشد.

زاموفیلیا از گیاهان گلدار و بسیار مقاوم است که نگهداری آن بسیار آسان می‌باشد. این گیاه بسیار سخت از بین می‌رود و از خانواده آراسته به حساب می‌آید.

زاموفیلیا با الگوهایی چون پتال‌های تک ساده و گل‌های دوگانه دو رنگ وجود دارد. مردم تصور می‌کنند که میزان رشد گیاه زاموفیلیا کم است. اما دلیلی که باغبانان علاقه زیادی به کاشت زاموفیلیا دارند این است که نه تنها نگهداری آن آسان بوده، بلکه رشد سریعی نیز دارد. زاموفیلیا در باغ و گلدان قابل کشت بوده و به عنوان گل زینتی و آپارتمانی می‌تواند مناسب محیط کار و خانه باشد.

زامفولیا نمادی از شادابی طراوت و رنگارنگی است. این گل معمولاً در فصل بهار روییده می‌شود و چنانچه شرایط نور و خاک آن مناسب باشد رشد مناسبی نیز خواهد داشت. همچنین می‌توانید از کودهای گیاهان آپارتمانی که شامل عناصرNPK در خود هستند استفاده کنید.

نیتروژن، فسفر و پتاسیم از جمله عناصر موجود در کودهای NPK  است که این عناصر در رشد زاموفیلیا نقش بسیار مهمی دارند. شما می‌توانید در فصل تابستان و بهار که فصل رشد گیاه زاموفیلیاست از کود مناسب رویش گیاهان آپارتمانی استفاده کنید. این کودها شامل مواد اصلی چون: فسفر، پتاسیم و نیتروژن که مورد نیاز گیاه زاموفیلیاست می‌باشد. به علت داشتن عناصر اصلی میزان رشد ساقه، برگ، گل دهی و شکوفه دهی گیاه را افزایش می‌دهد‌.

این کودها باعث افزایش گل‌ها و کیفیت گیاه زاموفیلیا خواهند شد. شما باید در زمان‌های گفته شده بر روی دستورالعمل کودها و به صورت متناوب از این کودها استفاده کنید تا بتوانید نتیجه مناسبی از مصرف این کودها بر روی گیاه خود داشته باشید. همچنین برای شادابی گیاه باید از روش‌های خانگی تقویت گیاه زاموفیلیا نیز اطلاعات پیدا کنید که در این مقاله از سایت اسید هیومیک به تمامی کود مناسب و مخصوص زاموفیلیا و این موارد خواهیم پرداخت.

برای خرید و مشاوره کود مخصوص و مناسب زاموفیلیا به شماره ۰۹۱۲۰۹۶۳۹۷۸ تماس بگیرید

مصرف کود پتاسیم چه تاثیری بر گیاه زاموفیلیا دارد؟

کود مناسب و مخصوص زاموفیلیا

کود پتاسیم بالا از جمله کودهای مناسب برای مصرف زاموفیلیاست، زیرا این عنصر اصلی در گیاه زاموفیلیا اثرات بسیار عالی بر گیاه دارد.

تقویت سیستم ایمنی گیاه: پتاسیم می‌تواند گیاه را تقویت کرده و مقاومت گیاه را در برابر آفات و بیماری‌ها نیز بالا خواهد برد. در نتیجه سیستم ایمنی گیاه نیز بالاتر می‌رود. همچنین پتاسیم باعث کاهش مشکلات پتانسیلی و بیماری‌های زاموفیلیا شده و گیاه در برابر عوامل آسیب زا می‌تواند مقاومت بیشتری از خود نشان دهد.

افزایش شکوفه دهی و گلدهی: پتاسیم می‌تواند باعث افزایش شکوفه دهی و گل در گیاه زاموفیلیا شود. این عنصر اصلی مورد نیاز زاموفیلیا بوده، کیفیت گل‌های گیاه را افزایش داده و باعث رشد بهتر آن می‌شود. در کنار کود پتاسیم بالا می‌توانید از کودهای حیوانی و ارگانیک نیز استفاده نمایید.

تنظیم آب مورد نیاز گیاه: پتاسیم می‌تواند آب گیاه را حفظ کرده و باعث تنظیم آب درون سلول‌های گیاه شود. پتاسیم همچنین گیاه را در تنش‌هایی مانند: کم آبی، خشکی و تراکم خاک مقاوم تر کرده و در روزهای گرم سال از خشک شدن گیاه محافظت می‌کند.

از جمله کودهای پتاسیم بالا که در حال حاضر در بازار موجود بوده و با داشتن درصد بالای پتاسیم در خود جای خود را در میان کشاورزان باز کرده کود پتاسیم بالای شوک است. این کود وارداتی می‌تواند تمامی نیاز گیاه شما از مصرف پتاسیم را تامین کند. در میزان مصرف این کود نباید زیاده‌روی کنید زیرا باعث آسیب به گیاه خواهد شد. با تماس با کارشناسان سایت اسید هیومیک از میزان مصرف کود پتاسیم بالای شوک مطلع شده و یا از دستورالعمل روی بسته پیروی کنید.

استفاده از کود فسفر بر گیاه زامفولیا چه تاثیری می‌گذارد؟

از آنجا که یکی از عناصر اصلی  گیاه زاموفیلیا فسفر است، شما می‌توانید برای تقویت گیاه زاموفیلیا از کود فسفر استفاده کنید. که جزوی از کود مناسب و مخصوص زاموفیلیا به شمار می‌آید.

جهت افزایش رشد ریشه، رشد ریزوم‌ها و همچنین افزایش میزان پاجوش‌ها استفاده از کود فسفر ضروریست. اگر می‌خواهید تعداد برگ‌ها بر روی ساقه افزایش پیدا کند از کود فسفر استفاده کنید.

کود نیتروژن و رشد فوق العاده زاموفیلیا

نیتروژن نیز از دیگر مواد مورد نیاز زامفولیاست که طول ساقه‌ها را افزایش می‌دهد و همچنین میزان سبزینگی برگ را بیشتر می‌کند. با استفاده از کود نیتروژن‌دار رشد عالی گیاه را مشاهده خواهید کرد.

کود آهن چه تاثیری در رشد و تقویت زاموفیلیا دارد؟

مرکز رشد و رویش جوانه پاجوش‌های جدید در زانوفولیا ریزوم‌ها هستند. در نتیجه هرچه اندازه ریزوم‌ها بزرگتر باشد گیاه دارای ساقه‌های قوی‌تر، بلندتر و با پاجوش‌های بیشتر است.

 برای افزایش میزان رشد گیاه زاموفیلیا بهتر است که ریشه‌های آن شرایط مناسبی داشته تا بزرگتر شوند. با گذشت ۲ تا ۳ سسالازار رشد گیاه ریزوم‌ها بزرگ شده و می‌تواند پاجوش‌های فراوانی به وجود آورد. اما کودها می‌توانند باعث رشد سریع‌تر ریزوم‌های زاموفیلیا شوند.

کود آهن از جمله کودهایی است که رشد پاجوش‌ها را افزایش داده، اندازه میزان برگ‌ها و ساقه‌ها را بیشتر کرده و رنگ گل را نیز به سبز عمیق متمایل خواهد کرد. همچنین کود آهن ریشه ها را تقویت کرده و می‌تواند در عملکرد سایر کودها بر روی زاموفیلیا تاثیر بهتری بگذارد.  شما می‌توانید از کود آهن شوک به صورت مایع هر ماه یک بار استفاده کنید.

مصرف کود سه بیست برای زاموفیلیا مناسب است؟

کود ۳ بیست شوک مخصوص زاموفیلیا

کود سه بیست دارای نسبت مساوی از سه عنصر اصلی نیتروژن، فسفر و پتاسیم است. از این کود در باغبانی و کشاورزی استفاده فراوانی می‌شود و یک کود مناسب رشد و توسعه گیاه زاموفیلیا به حساب می‌آید. با استفاده از این کود در زاموفیلیا میزان متوازنی از عناصر مغذی مورد نیاز گیاه را به آن تزریق می‌کنید که باعث رشد مناسب آن خواهد شد.

مشاهده بیشتر از خرید کود ۳ بیست شوک و مشاوره رایگان

 این توازن باعث رشد ساقه، برگ‌ها و گل‌های گیاه می‌شود. یکی از کودهای بسیار مناسب که در حال حاضر مورد استفاده کشاورزان بوده و تاثیر فراوان خود را بر گیاهان گذاشته کود سه بیست شوک است.

 می‌توانید از این کود در زمان آبیاری طبق نوشته دستورالعمل روی آن استفاده کنید‌‌. از این کود در فواصل زمانی تعیین شده و به صورت متناوب استفاده کنید. به یاد داشته باشید در زمان رشد و فعالیت گیاه یعنی بهار و تابستان هر دو تا سه هفته یک بار از کود سه بیست شوک استفاده نمایید.

در زمان استفاده از کود سه بیست شوک برای گیاه زاموفیلیا گیاه باید خشک بوده و زمان آبیاری آن باشد در غیر این صورت کود در خاک نشسته و باعث آسیب به گیاه خواهد شد. با استفاده از مقادیر توصیه شده بر روی بسته‌بندی عمل کنید و دست به تغییر میزان مصرف کود نزنید یا می‌توانید با کارشناسان ایران کود مشورت نمایید، تا نتیجه حاصل از مصرف کود سه بیست شوک برای زاموفیلیا عالی باشد.

چرا باید زاموفیلیا بخریم؟

از آنجا که این گیاه دارای زیبایی فوق العاده و مقاومت زیادی در برابر شرایط دشوار محیطی است در نتیجه خرید آن می‌تواند بسیار عالی باشد. زیرا زاموفیلیا قدرت تصفیه کنندگی دارد. خاصیت درمانی و به ویژه تسکین دهنده دردهای موضعی است در نتیجه انسان را ترغیب به خرید آن می‌کند. خوردن این گیاه برای حیوانات و انسان‌ها سمی است اما لمس آن مشکلی ایجاد نمی‌کند.

خرید گل زاموفیلیا

شما در کنار کود مناسب باید نکات صحیح در خرید مناسب این گل را نیز بدانید که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

انتخاب گیاه سالم

گیاهی را انتخاب کنید که دارای برگ‌های سبز و تازه بوده، بدون آسیب و زخم و یا علائم بیماری باشد. همچنین از خرید گیاهانی که خمیده بوده، ساقه‌های ضعیف و رشد کمی دارند پرهیز نمایید. زاموفیلیا از گیاهان نسبتاً گران به حساب می‌آید. با افزایش تعداد برگ و ساقه قیمت آن نیز بالاتر می‌رود. چنانچه گلدان زاموفیلیا پر از شاخ و برگ بخرید خیالتان راحت است، اما اگر گیاه کوچک زامبولیا بخرید باید مطمئن باشید ساقه اصلی و مادر آن قطع نشده باشد و یک ساقه اصلی سالم داشته باشد.

اگر ساقه اصلی قطع شده باشد پاجوش‌های بعدی که رشد می‌کنند، بسیار ضعیف و کم خواهند بود و طول می‌کشد تا ساقه‌ رشد کرده و ریزوم ها و ساقه‌های چندین برگی برویند. در نتیجه سعی کنید گلدان را انتخاب کنید که یک ساقه اصلی و حداقل ۵ عدد برگ در خود داشته باشد.

در هنگام خرید زامفولیا بلک در صورت داشتن برگ‌های قهوه‌ای از خرید آن پرهیز کنید. همچنین پشت و روی برگ را کاملاً بررسی کنید تا هیچ علامتی از بیماری و آفت در آن نباشد. همچنین خاک گلدان را مورد بررسی قرار دهید تا از هرگونه پشه، هزارپا و حشرات دیگر که باعث ایجاد آفت و بیماری‌ها می‌شوند تمیز باشد.

انتخاب گل‌های باز

زامفولیا معمولاً به صورت گل‌های تکی و یا گل‌های باز وجود دارد. در هنگام خرید از گیاهی استفاده کنید که دارای برگ‌های سالم و حاوی گل‌های باز باشد زیرا گیاه در این آماده برای شکوفه دهی است.

رنگ و نوع گل

گیاه زاموفیلیا در رنگ‌ها و الگوهای مختلف وجود دارد درنتیجه قبل از خرید می‌توانید تمامی رنگ‌ها و الگوهای گیاه را بررسی کرده و با توجه به سلیقه خود نوع آن را انتخاب نمایید.

شرایط رشد

در هنگام خرید بررسی کنید که گیاه در شرایط مناسبی از رشد باشد. چنانچه زاموفیلیا را از باغ و یا فروشگاه تهیه می‌کنید بررسی کنید که گیاه در شرایط مناسب نور، دما و رطوبت رشد کرده باشد.

مراقبت و نگهداری

 باید برای نگهداری از گیاه زاموفیلیا اطلاعات لازم و مناسب را در مورد نگهداری و کوددهی آن کسب کرده و از اطلاعات خود اطمینان داشته باشید. یا می‌توانید با کارشناسان متخصص ایران کود تماس برقرار کنید.

موارد مهم در خرید زاموفیلیای سالم

برای اینکه انتخاب زاموفیلیا مناسبی داشته باشید به چند نکته باید توجه کنید که در ادامه در مورد آنها توضیح می‌دهیم. اما همه ما دوست داریم گیاه زامفولیا ما یک گل با ساقه بلند باشد که برگ‌های سالمی دارد. در نتیجه باید از یک باغبان معتبر آن را تهیه کنیم.

بررسی ساقه و برگ‌ها

در هنگام خرید زاموفیلیا از یک ساقه بلند با چندین برگ سالم مطمئن باشید و گیاه را کامل بررسی کنید تا تمامی برگ‌ها سالم بوده و علائم آسیب و بیماری‌ها در آن مشاهده نشود. در زمان خرید زاموفیلیا به فواصل برگ توجه کرده و گیاهی را انتخاب کنید که فاصله بین برگ‌های کمتری داشته باشد.

ریشه‌ها

 می‌توانید به ریشه گلدان توجه کنید که علائم بیماری و سیاهی در آن وجود نداشته باشد. گلدان‌هایی که دارای ریشه‌های ضعیف و آسیب دیده هستند را نخرید.

شرایط رشد

به شرایط رشد گلدان توجه کنید و ببینید آیا گلدان در محیطی رشد کرده که رطوبت،دما، کود مناسب و نور کافی به گیاه خورده باشد یا نه.

قلمه‌ای را خریداری کنید که ۶ ماهه و یا بزرگتر باشد

اگر می‌خواهید در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کرده و خرید قلمه انجام دهید، قلمه برگی را بخرید که از زمان کاشت آن ۶ ماه گذشته باشد. زیرا در این زمان قلمه ریشه‌دار شده در نتیجه به راحتی از بین نخواهد رفت و همچنین زمان کمتری احتیاج دارد تا اولین پاجوش خود را نمایان کند. معمولا از زمانی که قلمه کاشته می‌شود تا زمان اولین رویش پاجوش یک سال زمان نیاز است.

سلامتی کل گلدان را مورد بررسی قرار دهید تا علائم بیماری و آفت در آن وجود نداشته و برگ‌ها و ساقه هیچگونه لک، زخم و علائم غیر طبیعی در آن وجود نداشته باشد.

تناسب بین سایز گل و گلدان

شما باید در هنگام خرید گیاه زاموفیلیا به اندازه گیاه و گلدان و تناسب آنها دقت فرمایید. به یاد داشته باشید که گلدانی را انتخاب کنید که گل زاموفیلیای متناسب با خود را داشته باشد. مثلاً گل کوچک در گلدان‌های بزرگ خریداری نکنید، زیرا نه تنها هزینه خرید شما افزایش پیدا می‌کند بلکه رشد گیاه نیز کاهش می‌یابد، زیرا زاموفیلیا از جمله گیاهانی است که به گلدان کوچک برای رشد نیاز دارد.

  در گلدان‌های بزرگ انرژی گیاه صرف پر کردن ریشه ها شده و رشد اصلی گیاه به تاخیر می‌افتد. همچنین به دلیل آب زیاد ممکن است ریشه‌ها دچار پوسیدگی شوند.

گلدان را پس از یک ماه تعویض نمایید

هنگامی که گلدان را خریدید و به منزل انتقال دادید گلدان را تعویض نکنید، زیرا در آن صورت دچار تنش محیطی شده و ممکن است گیاه نابود شود. اما اگر یک ماه پس از خرید گلدان را تعویض نمایید تنش کمتری ایجاد شده و میزان آسیب به گل کمتر خواهد بود.

راهنمایی متخصصین

در صورت نیاز می‌توانید با باغبان متخصص و یا فروشنده گل مشورت کنید تا توضیحات لازم را در مورد زاموفیلیا به شما داده شود.

جهت مشاوره خرید کود مخصوص زاموفیلیا به شماره ۰۹۱۲۰۹۶۳۹۷۸ تماس بگیرید.

چه زمانی گیاه زاموفیلیا بخریم؟

به طور کلی زمان خرید زاموفیلیا به منطقه جغرافیایی‌تان و شرایط آب و هوایی که در آن زندگی می‌کنید بستگی دارد، اما به صورت کلی گیاه زاموفیلیا در فصل بهار و تابستان رشد بهتری دارد. در مناطقی که دارای آب و هوای سرد است فصل بهار می‌تواند فصل مناسبی برای خرید گیاه زاموفیلیا باشد. با اینکه زاموفیلیا با شرایط محیطی جدید به سرعت خود را سازگار می‌کند، اما بهتر است گیاهی را خریداری کنید که از زمان کاشت استقرار آن در گلخانه دو ماه گذشته باشد و به آب و هوای محل زندگی شما عادت کرده باشد.

 ممکن است زاموفیلیا پس از انتقال به محیط خانه شما دچار تنش‌های جابجایی شود اما نگران نباشید کمی بعد رشد خود را آغاز خواهد کرد. از آنجا که پاییز و زمستان شب‌های بسیار سردی دارد در نتیجه برای خرید گیاه زاموفیلیا مناسب نیست، زیرا گیاه در فصول سرد دچار کاهش رشد شده و گیاه به استراحت نیاز دارد. در نتیجه دیرتر با محیط جدید انطباق پیدا می‌کند و از آنجا که میزان رشد در این فصول کم است باعث دلسرد شدن شما خواهد شد. در نتیجه بهتر است زاموفیلیا را در اواخر زمستان و بهار خریداری کنید.

به هر حال بهتر است قبل از خرید گیاه زاموفیلیا تمامی نکات را رعایت کرده تا بتوانید گیاهی مناسب و بدون آسیب خریداری کنید.

نیازهای زاموفیلیا را فراهم کنید

چنانچه می‌خواهید زاموفیلیا شرایط خوبی داشته و رشد عالی داشته باشد و پاجوش‌های فراوانی برای شما هدیه آورد تامین نیازهای آن ضروری است.

شرایط نگهداری زامیفولیا

دمای ایده آل زاموفیلیا را فراهم کنید

از آنجا که زاموفیلیا یک گیاه گرمسیری ست در نتیجه در فضای گرم رشد بهتری خواهد داشت.  نگهداری آن در فضای سرد میزان رشد گیاه را کم می‌کند. مثلاً اگر دمای هوا به زیر ۸ درجه سانتیگراد برسد نه تنها رشد گیاه متوقف شده بلکه در طولانی مدت گیاه از بین می‌رود. ایده آل‌ترین دما برای رشد زاموفیلیا بین ۱۵ تا ۳۰ درجه سانتیگراد است. دمای بالای ۳۰ درجه باعث زرد شدن و چروکیده شدن ساقه‌های گیاه می‌شود. همچنین گیاه نباید در معرض باد مستقیم کولر قرار بگیرد.

آبیاری زیاد باعث کاهش رشد زاموفیلیا می‌شود.

از آنجا که زاموفیلیا با داشتن ریزوم در خود توانایی نگهداری آب را دارد، در نتیجه به آب کمتری برای زندگی احتیاج دارد. آبیاری زیاد باعث تنش و اختلال ریزوم در گیاه که مرکز رشد آن است خواهد شد و باعث کاهش میزان رشد گیاه می‌شود. در نتیجه بهتر است در تابستان هفته یک بار و در زمستان هر ۱۵ روز یکبار گیاه را آبیاری کنید.

 البته از روش دیگر یعنی چک کردن خاک گلدان می‌توانید زمان آبیاری گیاه را تخمین بزنید. یعنی هنگامی که ۳ تا ۴ سانتی‌متر خاک گلدان خشک بود گلدان نیاز به آبیاری دارد. همچنین هنگامی که رطوبت هوا پایین بوده و دمای محیط زیاد باشد خاک زودتر خشک شده در نتیجه فواصل بین آبیاری نیز کمتر می‌شود‌

مهم ترین عامل در رشد انفجاری زاموفیلیا نور است

گیاه زامفولیا به نور برای رشد و زندگی محتاج است با قرار دادن زامفولیا در مکان تاریک رشد آن متوقف شده و پاجوش‌ها سر از خاک بیرون نخواهند آورد.

در نتیجه برای رشد حداکثری زامفولیا شما به نور کافی و غیر مستقیم برای آن احتیاج دارید.

اگر نور کافی ندارید از نور مصنوعی کمک بگیرید.

اگر نمی‌توانید زاموفیلیا را دائماً در محیط پرنور قرار دهید بهتر است هفته یک بار ۱۰ ساعت در معرض نور خورشید غیر مستقیم قرار دهید، یا از لامپ‌های فلورسنت و یا نور مصنوعی استفاده کنید. اما اگر همیشه از نور مصنوعی استفاده می‌کنید هفته‌ای ۲۰ ساعت در معرض آن نور قرار بگیرد.

گلدان زاموفیلیا را بچرخانید

برای رشد بهتر گیاه زاموفیلیا بهتر است یک روز در میان گلدان را ۱۸۰ درجه به سمت نور خورشید بچرخانید. این کار در تقویت ریشه، جذب آب، رشد موزون و یکنواخت گیاه بسیار موثر است و باعث افزایش بیشتر راندمان کوددهی خواهد شد.

برای تقویت رشد مراقب قلب زاموفیلیا باشید

از آنجا که ریزوم قلب و مرکز اصلی رشد گیاه زاموفیلیا است، در نتیجه شرایطی را فراهم کنید که از به خطر افتادن و تهدید ریزوم‌ها جلوگیری شود. از دیگر موارد مورد نیاز ریزوم‌های گیاه خاک است.

زاموفیلیا به خاکی احتیاج دارد که تخلخل عالی داشته و زهکشی آن خوب باشد. زیرا جمع شدن آب اضافی در اطراف ریزوم‌ها باعث پوسیدگی آنها می‌شود.

بهترین ترکیب خاک برای رشد حداکثری زاموفیلیا چیست ؟

برای خاک زاموفیلیا می‌توانید از ۶۰ درصد کوکوپیت به همراه ۳۰ درصد پیت ماست و ۱۰ درصد پرلیت استفاده کنید.

رطوبت مناسب برای گیاه زاموفیلیا

این گیاه برای زنده ماندن به رطوبت کمی احتیاج دارد زیرا دارای برگ‌های ضخیم و چرمی مانندی است که اجازه تبخیر آب را نمی‌دهد. شما می‌توانید برای ایجاد رطوبت در روزهای گرم با غبار پاشی این کار را انجام دهید.

نقش هرس مناسب در رشد زاموفیلیا

اگر زاموفیلیا پرپشت شده و اندازه تعداد ساقه‌ها و برگ‌های آن زیاد باشد، هوا به خوبی در آن جریان پیدا نمی کند و باعث زرد شدن و خراب شدن گیاه می‌شود. در نتیجه با هرس به موقع می‌توانید ساقه‌های اضافه را حذف کرده، گیاه سبک شده و باعث رویش جوانه‌های جدید در گیاه شوید.

مراقب آفات و بیماری های گیاه باشید

با بیمار شدن گیاه روند طبیعی رشد آن با مشکل مواجه شده و نمی‌تواند رشد معمول و هنجار خود را داشته باشد در نتیجه شما باید با شناخت بیماری و علت ایجاد شدن آن گیاه را درمان کنید. بهتر است برای جلوگیری از آفات به گیاه برگ های آن را با شامپوهای بدون اسانس شستشو دهید.

افزایش رشد زاموفیلیا به وسیله تقویت گیاه

با رعایت تمامی مواردی که در بالا به آن اشاره شد شما می‌توانید یک گیاه سالم را تهیه کرده و از رشد آن مطمئن باشید. اما اگر می‌خواهید میزان رشد آن را چندین برابر کنید می‌توانید ز روش‌ها و امکانات جدید استفاده کنید.

زاموفیلیا به عناصری چون پتاسیم، فسفر، نیتروژن، روی، منگنز، آهن، کلسیم و موارد دیگر برای رشد صحیح احتیاج دارد. از کودی استفاده کنید که ph خاک را تغییر ندهد زیرا با به هم ریختن ph خاک اثرات منفی بر روی گیاه ظاهر می‌شود. فواصل کوددهی باید مناسب بوده تا گیاه دچار اوردوز نشود.

 گیاه زاموفیلیا را در فواصل زمانی فروردین تا مهر هر ماه یک بار کوددهی کنید و از آبان تا اسفند هر دو ماه یک بار گیاه را کوددهی نمایید. کوددهی در گیاه زاموفیلیا زمانی انجام شود که ۱۵ سانتی متر از سطح خاک خشک شده باشد، در این زمان گیاه را توسط آب و کود آبیاری کنید. البته پس از اینکه چند نوبت کوددهی را انجام دادید با آب فراوان گیاه را آبیاری کنید تا تمامی نمک‌های موجود در خاک از آن خارج شود.

آیا روش های افزایش پا جوش در زاموفیلیا را می‌دانید؟

اگر می‌خواهید زاموفیلیا با سرعت بیشتری پاجوش بزند شما باید اندازه گلدان، نور و بستر مناسبی برای آن فراهم کنید. که به آنها می‌پردازیم.

تاثیر اندازه گلدان در پاجوش زدن زاموفیلیا

اگر می‌خواهید زاموفیلیا با سرعت بیشتری پاجوش بزند گلدان کوچکتر انتخاب کنید تا فضای ریشه کوچکتر باشد و ریشه به دلیل نداشتن فضا به وسیله پاجوش از گلدان بیرون بیاید.

تاثیر بستر مناسب در پاجوش زدن زاموفیلیا

بستر مناسب در پاجوش‌ها به این معناست که خاک باید سبک تا نیمه سنگین باشد در نتیجه باید از خاک مناسب استفاده کنید.

تاثیر نور در پاجوش زدن زاموفیلیا

نور مناسب باعث ایجاد پاجوش‌ها در گیاه شده و اگر در روز بین ۶ تا ۸ ساعت به گیاه نور برسد پاجوش‌ها با سرعت بیشتری در گلدان بروز می‌کنند.

استفاده  از کود مخصوص پاجوش زدن زاموفیلیا

البته شما می‌توانید از کود مخصوص پاجوش استفاده کنید که دارای عناصری چون نیتروژن، فسفر و پتاسیم باشد. مانند کودهای NPK که باعث افزایش تعداد پاجوش‌ها شوید.

رشد انفجاری زاموفیلیا با چندین راهکار متفاوت

البته روش‌های دیگری نیز وجود دارد که باعث تقویت زاموفیلیا خواهد شد و با تاثیرگذاری خود می‌تواند باعث افزایش بیشتر بر گیاه شده و رشد آن را افزایش دهد که در ادامه به چندین مورد اشاره می‌کنید.

به گیاهتان جوشانده طبیعی بدهید

سالسیلیک ماده‌ای است که به طور طبیعی باعث ایجاد شاخ و برگ در درختان می‌شود در نتیجه با افزایش این آنزیم می‌توانید به رشد بهتر ریشه و تحریک آن کمک کنید. در نتیجه استفاده از این آنزیم در گیاه می‌تواند رشد گیاهتان را به مقدار قابل توجهی افزایش دهد.

گزنه، توت و بید مجنون گیاهانی هستند که این ماده به صورت طبیعی در خود دارند. در نتیجه شما می‌توانید با عصاره کدر و سرد شده این گیاهان زاموفیلیا را تغذیه نمایید.

آسپرین حاوی اسید سالیسیلیک است

شما می‌توانید با آسپرین آنزیم‌ها  مورد نیاز گیاه زاموفیلیا را به آن تزریق کنید. می‌توانید آسپرین را در آب رقیق کرده و به خاک گلدان وارد نمایید. البته در استفاده از آن زیاده روی نکنید زیرا باعث آسیب رساندن به گیاه خواهد شد.

یک ترکیبی فوق العاده رشد دهنده بسازید

شما می‌توانید هلو، سیب درختی، کدو و کیوی را رنده کرده در معرض آفتاب خشک کنید و خشک شده آن را برای تقویت رشد ریشه‌ها به گیاه وارد نمایید. همچنین زمانی که خاک گلدان را تعویض می‌کنید مقداری از آن را در روی خاک بریزید تا با آبیاری به ریشه‌ها برسد.

گیاه زاموفیلیا تا چه حد اندازه می‌تواند  رشد کند؟

اگر زامفولیا را در گلدان ۲۵ سانتی‌متری بکارید تقریباً بین ۶۰ تا ۹۰ سانتی‌متر رشد کرده اما برای این کار باید چند سال صبوری خرج دهید.

دلیل زرد شدن برگهای زاموفیلیا چیست؟

علت زرد شدن برگ‌های گیاه زامفولیا می‌تواند عوامل زیر باشد:

توجه نکردن به نیازهای غذایی، آب، نور مورد نیاز گیاه، قرار ندادن گیاه در معرض نور کافی و همچنین تامین نکردن کود مورد نیاز آن.

آبیاری بیش از حد که باعث به وجود آمدن مشکلات ریشه و پوسیدگی می‌شود.

سوختگی برگ‌ها به دلیل قرار گرفتن در تابش شدید نور خورشید.

دریافت نکردن عناصر و مواد مغذی مورد نیاز گیاه.

خرید کود زاموفیلیا

شما می‌توانید برای خرید کودهای تقویتی مخصوص زاموفیلیا با کارشناسان ایران کود تماس برقرار کرده تا راهنمایی‌های لازم را برای خرید کود به شما ارائه دهند. همچنین می‌توانید از سایت ایران کود، کود مورد نظر خود را خریداری نمایید.

جمع بندی تقویت زامیفولیا در خانه

به صورت کلی گیاه زامفولیا به کودهای NPK ، آهن و شرایط مناسب برای رشد احتیاج دارد‌. هرچه میزان رشد ریشه‌ها بیشتر باشد باعث بیشتر شدن میزان برگ‌ها و پاجوش‌های گیاه نیز خواهد شد. در نتیجه شما می‌توانید با کوددهی صحیح و انجام تمامی موارد گفته شده گیاه زاموفیلیایی سالم با رشد خوب داشته باشید.

اطلاعات بیشتر منابع خارجی acid humic کلیک کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *