خواص هیومیک اسید آمریکایی

خواص هیومیک اسید آمریکایی چیست؟ هیومیک اسید به گروهی از مولکول ها گفته می شود که می توانند مواد غذایی مورد نیاز آب و ریشه درختان را به بهترین کل ممکن تامین کند. وجود هیومیک اسید ها موجب رشد سریع تر گیاهان شده و کیفیت آنان را هم بالا تر می برد. هیومیک اسید ها ماده ارگانیک هستند و دارای درصد های مختلفی هم می باشند و دارای عناصر مختلفی مانند: فسفر ، ازت و گوگرد است.

هیومیک اسید دارای عناصری مانند کلسیم و پتاسیم هم هست که هرکدام اثری خاص بر روی گیاهان دارند. استفاده از هیومیک اسید ها در کنار کودی که کارشناس گل و گیاه توصیه کرده است موجب این می شود که کیفیت محصول تولیدی شما بالاتر برود ، رشد گیاهان و درختان شما سریع تر شود و بازدهی درختان شما بالاتر هم برود. چرا که هیومیک اسید ها تمامی مواد مغذی و مورد نیاز را به گیاهان و درختان شما از طریق آوند ها به تمامی نقاط گیاه می رساند. نکته مثبتی که هیومیک اسید ها دارند این است که استفاده همزمان از هیومیک اسید و کود برای گیاه ضرری ندارد و تداخل ایجاد نمی کند.

اگر به این نکته حساس هستید که کیفیت کود مرغوب باشد و همیشه جنس عالی نمیتوانید استفاده کنید، هیومیک اسید می تواند هم بهترین گزینه باشد و هم بهترین جایگزین به جای کود است. خرید و استفاده از کود های بی کیفیت نه تنها هیچ سودی برای شما ندارد بلکه به درختان و گیاهانتان آسیب وارد می کند و به شما ضرر می رساند. بهترین جایگزین هم هیومیک اسید است. در بین تمامی برند های هیومیک اسید ، هیومیک اسید آمریکایی و هیومیک شوک آمریکایی از بهترین برند ها در تمامی نقاط جهان هستند و به دو صورت مایع و پودر در دسترس هستند.

مقدار مصرف هیومیک اسید آمریکایی

در رابطه با مقدار مصرف هیومیک اسید میزان مصرف بستگی به عوامل متفاوتی دارد. مثل مساحت زمین کشاورزی شما چند هکتار است. نوع درختانی که کاشته اید از چه نوع هستند و مقدار مصرف برای درختان مرکب و زعفران و خیار و گوجه در گلخانه متفاوت است. بهترین راه این است که با یک کارشناس گل و گیاه در مورد میزان مصرف هیومیک اسید چه پودری و چه مایع مشورت کنید تا به مقدار لازم هر گیاه از آنان استفاده کنید.

خواص هیومیک اسید آمریکایی

مزایا و خواص هیومیک اسید آمریکایی

هیومیک اسید ماده ای است که نتیجه میلیون ها سال فرایند در بین گیاهان است و از دل اعماق زمین به وجود آمده است و به همین دلیل غنی از مواد مغذی است. به این فرایند گیاخاکسازی می گویند. گیاخاکسازی بستگی به شرایط جغرافیایی دارد مثل فشار هوا و دما و مواد آلی که طی سالیان متراکم شده و این ماده تولید شده است. مزایای هیومیک اسید از این قبیل است: تامین مواد آلی که از خاک به دست آمده است. همچنین این کود برای خاک هایی که دچار فرسایش شده اند و به دلیل استفاده بیش از حد مواد شیمیایی دیگر قادر به رساندن مواد مغذی به گیاهان نیست بسیار مفید است.

بیشتر بخوانید: کود کامل مایع ده ایکس شوک

نکته دیگر این که هیومیک اسید موجب تقویت ریشه ها شده و قدرت آبرسانی از طریق ریشه را به تمامی بدنه درخت یا گیاه افزایش میدهد. موجب افزایش میکروارگانیسم های خاک شده و از گرفتار شدن گیاه به بیماری و آفات جلوگیری می کند و درخت دیگر مریض نمی شود و این احتمال بسیار پایین می آید. سبب رشد بیشتر گیاهان و فوتوسنتز بیشتر و شادابی گیاهان می شود و استفاده از هیومیک اسید باعث از بین رفتن فلزات سنگین مثل سرب در اطراف گیاه می شود.

خواص هیومیک اسید آمریکایی

هیومیک اسید باعث افزایش جوانه زنی از بذر هم می شود. موجب حفظ شدن میوه ها در صورت انبار شدن می شود و از پوسیده شدن محصولات به خوبی جلوگیری کرده و آسیب ها را کاهش می دهد. هیومیک اسید موجب انسجام بیشتر خاک شده و از فرسایش خاک به نحو احسن جلوگیری می کند. در اخر هم هیومیک اسید چه از نوع پودری و چه از نوع مایع ، به شدت موجب کاهش پ اچ خاک می شود و این مورد بسیار کمک کننده به کاهش سطح قلیایی خاک بوده و به اصلاح خاک کمک میکند.

خواص هیومیک اسید آمریکایی

اسید هیومیک ایرانی یا هیومیک اسید آمریکایی؟ کدام؟

در اسید هیومیک ایرانی به علت نداشتن دانش کافی در تولید و نداشتن تکنولوژی لازم، آن را به اسم هیومیک گرانوله به فروش می رسانند. به همین علت هوموس موجود برای گیاهان غیر قابل جذب بوده و یا به صورت ناقص جذب می شود که این موضوع اصلا برای گیاه مفید نیست ، به همین علت ارزان تر هستند اما خواص کافی برای گیاهان ندارند. و اما هیومیک اسید آمریکایی، این هیومیک اسید که وارداتی است و از چین و آمریکا و اسپانیا وارد می شود و قیمتی بسیار گران دارد اما مواد مغذی لازم برای گیاهان را دارد و گیاهان آن را جذب می کنند.

بیشتر بخوانید: اسید هیومیک پودری بهتر است یا مایع

همچنین هیومیک اسید آمریکایی به خوبی در آب حل می شود و فرایند جذب بسیار بالایی دارد و برای خاک بسیار مفید است. در کل هیومیک اسید آمریکایی چه به صورت پودر و مایع بسیار برای باغات مفید هستند و البته قیمت بالاتری هم نسبت به نوع ایرانی دارد.

۳ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *