تأثیر کود شوک ۱۰ ایکس بر گردو

باغداران درخت گردو بر حسب تجربه و دانشی که در پرورش درخت گردو دارند می دانند که گردو از لحاظ اهمیت غذایی بسیار اهمیت دارد. برای رشد بیشتر در درخت گردو در سال های اولیه بسیار مهم است و در سن بلوغ و در زمان باردهی هم اهمیت ویزه ای دارد. با ترکیبات مغذی و مفید مثل اسید هیومیک، می توانید رشد درختان گردو خود را افزایش دهید و کیفیت باردهی و محصول تولید شده را هم بالاتر ببرید. در ادامه درباره کود کامل برای درخت گردو خواهید پرداخت.

عناصر مفید موجود در گردو

یکی از راه های افزایش سرعت رشد، کود دهی به موقع است. برای باروری بیشتر درخت گردو به نیتروژن نیازمند است تا علاوه بر افزایش کیفیت ، سرعت رشد را هم بالاتر می برد. علاوه بر نیتروژن ، فسفر و پتاسیم هم دو عنصر مهم برای رشد بهتر و بیشتر درخت گردو هستند. برای داشتن درختی سلامت و بدون آفت عناصری مثل روی و منگنز هم در خاک محل کشت لحاظ کنید.

کود کامل برای درخت گردو

بهترین زمان کود دهی درخت گردو

یکی از عوامل مهم که رشد مستقیم برای رشد و نمو گیاهان دارد، کود دهی در زمان درست و مناسب است. درخت گردو هم شامل این نکته می شود که باید در زمان درست به آن کود داده شود. ایده آل ترین زمان برای کود دهی در فصل بهار است که دوره رشد و محصول دهی گردوی جدید است بعد از خواب زمستانی که درخت با قدرت زیادی به اوج خود برسد.

بیشتر بخوانید: اسید فولیک برای پسته

نحوه کود دهی به درخت گردو

برای خرید کود مناسب باید خاک و برگ درخت گردو را آنالیز کنید و با یک کارشناس گیاه شناسی هم مشورت کنید. برای اضافه کردن کود به درخت گردو باید به پای درخت کود را اضافه کنید. از آنجایی که ریشه درخت گردو تا عمق ۵ متری به پایین می رود، باید به مقداری کود ریخته شود که مواد مغذی به تمام ریشه ها و در عمیق ترین قسمت هم برسد. در کود دهی باید موارد مغذی را هم در کود رعایت کنید تا درخت رشد سریع تر و محصولی با کیفیت در تولید کند.این را هم در نظر داشته باشید  کود دهی بیش از حد باعث آسیب زدن به درخت و سوختن ریشه درخت می شود. پس به مقدار کود دهی دقت کنید. در زمان کود دهی به نهال باید این نکته را در نظر داشته باشید که به هیچ وجه کود نباید تماسی با ریشه نهال داشته باشد.

چرا که باعث از بین رفتن ریشه نهال می شود. توصیه می شود قبل از اضافه کردن کود، یک لایه خاک اول اضافه کنید و بعد اقدام به اضافه کردن کود کنید تا به ریشه به خورد نکند. نکته دیگر این است که مقدار کود را باید با خاک تناسبی را که دارد حفظ کنید و به نسبت هر سال افزایش سن درخت گردو باید ۱۰ درصد کود را افزایش دهید. از آبیاری بعد از کود دهی قافل نشوید و آبیاری باید درست و اصولی و در سطح خاک و کود انجام شود تا کود به تمام قسمت های ریشه درخت برسد.

کود کامل برای درخت گردو

انواع کود های لازم برای درخت گردو

کشاورزانی که قصد احداث باغ گردو دارند باید بدانند درخت گردو به کود های متنوعی نیاز دارد. عناصری مثل پتاسیم، منگنز، کلسیم، فسفر، آهن، روی و مس که مهم ترین عوامل برای رشد بهتر درخت و افزایش کیفیت محصول درخت است باید در کود وجود داشته باشد. یکی از این کود های مورد نظر که اگر قصد باردهی بیشتر درخت گردو را دارید و می توانید از آن استفاده کنید کود NPK است.

در این کود از پتاسیم، فسفر و نیتروژن استفاده شده است. این عناصر برای رشد گیاه و افزایش قدرت فوتوسنتز بسیار حیاتی است. به علت داشتن نیتروژن فراوانی که این کود دارد، باید در اوایل فصل بهار که بهترین زمان اضافه کردن کود به درخت است، این کود دارای نیتروژن را اضافه کنید. کود بعدی اسید هیومیک است. اسید هیومیک که بهترین نوع ان اسید هیومیک آمریکایی است، برای رشد بیشتر، افزایش ریشه و مقاوم سازی ریشه در برابر استرس و سرما، نگهداری رطوبت به خصوص در فصل سرما و جلوگیری از سرمازدگی درخت می شود، یکی از بهترین کود های موجود در بازار است که می توانید تهیه کنید.

کود کامل برای درخت گردو

البته اسید هیومیک آمریکایی قیمتی بالا دارد اما بهترین خاصیت را برای درختان شما در خود داردو اسید هیومیک برای افزایش تولید و باروری بیشتر برای درختان استفاده می شود که درخت گردو هم جز این درختان است. به راحتی با اسید هیومیک یا حتی اسید فولیک که دارای آنزیم های فراوان برای رشد و تحریک کردن درخت می باشد ، سود دهی را به باغ خود بیاورید.

بیشتر بخوانید: کود کامل ۱۰Xshock برای برنج

نیاز درخت گردو به کود در دوران مختلف سنی

در موقع کاشت نهال گردو، دو تا سه هفته قبل از شروع فصل بهار بیشترین نیاز به کود و تقویت شدن را دارد که کارشناسان اسید هیومیک را در این مواقع پیشنهاد می کنند. درخت گردوی ۱۵ ساله نیاز به یک کیلو گرم پتاسیم، پانصد گرم سولفات روی و پانصد گرم سولفات آهن در کود خود نیاز دارد. بهتر است این مقادیر را به کود حیوانی اضافه کرده و به صورت چالکود در پای درخت گردو اضافه کنید. برای افزایش باردهی هم در صورت نبودن اسید هیومیک، می توانید از نیترات و اوره که از کود های ازته مانده است اضافه کنید، ولی قدرت به اندازه اسید هیومیک قدرت باروری را در درخت اضافه نمی کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *