کود برای ریشه زایی

برخی از گیاهان برای کمک به ایجاد ریشه های اولیه در هنگام شروع رشد از دانه ها به چیزی نیاز دارند. گیاهان دیگر باید یک ساختار ریشه ای محکم تر ایجاد کنند که در هنگام رشد از آنها پشتیبانی می کند. اگرچه برای رفع سریع می توانید محرک های ریشه ای قوی را در خاک باغ خود اعمال کنید ، اما گزینه ای هوشمندانه کود با مواد مغذی است که به طور طبیعی رشد ریشه را تشویق می کند. در این مقاله می خواهیم به کود برای ریشه زایی بپردازیم.

ریشه ها و سیستم های ریشه ای

ریشه ها نقش اساسی در زندگی گیاهان دارند. در مرحله اول ، آنها لنگر گیاه به خاک هستند و آن را در محل و در تماس با خاک ، منبع اصلی آن از مواد مغذی نگه می دارند. ثانیا ، آنها مواد مغذی موجود در خاک را جذب می کنند ، گیاه را تغذیه می کنند و به رشد آن اجازه می دهند. سومین عملکرد اصلی ریشه ها ، خیساندن آب ، نگه داشتن گیاه هیدراته است.

کود برای ریشه زایی

دو نوع اصلی سیستم ریشه وجود دارد. سیستم فیبری و سیستم Taproot . سیستم ریشه فیبر بسیاری از ریشه های به اندازه مساوی را در یک توده بزرگ به داخل خاک مستقر می کند. با مقایسه ، سیستم Taproot شامل یک ریشه تک و ضخیم است که ریشه های ثانویه بسیار کوچکتر از ریشه اصلی گسترش می یابد.

بیشتر بخوانید: کود برای درشت شدن خرما

بهترین مواد مغذی برای رشد ریشه

سه ماده مغذی اصلی گیاه وجود دارد: نیتروژن ، فسفر و پتاسیم. همانطور که گفته شد ، بهترین مواد مغذی برای رشد ریشه پتاسیم و فسفر است.

پتاسیم در حمل و نقل مواد مغذی و آب در گیاه نقش دارد. به همین ترتیب ، به توسعه سیستم های ریشه گیاه نیز کمک می کند. مطالعات نشان داده اند که کمبود پتاسیم ، در حالی که بر عملکرد ریشه ها تأثیر نمی گذارد ، باعث ایجاد ریشه ها می شود و منجر به ریشه هایی با اندازه پایین تر از حد طبیعی می شود و یک منطقه کوچکتر از حد معمول را پوشش می دهد.

در همین حال ، فسفر برای تبدیل انرژی به اشکال مختلف و ایجاد بافت جدید مورد نیاز است. محصولی از فعالیت های آن تحریک رشد ریشه است. این گیاه در جستجوی مواد مغذی ، آب و هوا از فسفر برای رشد ریشه در اعماق خاک استفاده می کند. هرچه ریشه های گیاه طولانی تر باشد ، یافتن منابع مورد نیاز برای شکوفایی آن آسان تر است.

کود NPKمناسب برای ریشه زایی

گزینه های زیادی برای کود وجود دارد و بعضی اوقات ممکن است انتخاب ها بسیار زیاد به نظر برسد. مهمترین چیزی که باید به خاطر بسپارید این است که گیاهان مواد مغذی را به شکل یون ها مصرف می کنند و منبع آن یون ها عاملی در تغذیه گیاه نیست.

کود برای ریشه زایی

بهترین مواد مغذی برای رشد ریشه ، پتاسیم و فسفر را می توان در بسیاری از کودها یافت. کودها همیشه نسبت NPK را نشان می دهند تا میزان سه ماده اصلی گیاه نیتروژن ، فسفر و پتاسیم را نشان دهند. هرچه تعداد این نسبت بیشتر باشد ، درصد کود از این سه ماده مغذی بیشتر است. به عنوان مثال ، کود با نسبت NPK از ۱۰-۱۰-۱۰ حاوی مقادیر مساوی نیتروژن ، فسفر و پتاسیم است. بنابراین ، برای تقویت ریشه های خود ، به دنبال یک نسبت NPK  باشید.

عوامل موثر در ریشه زایی

در دسترس بودن مواد مغذی در خاک ، تابعی از عوامل مختلفی از جمله بافت خاک (لوم ، شن و ماسه لومی ، لوم سیلت) ، محتوای ماده آلی و pH است.

بافت خاک

ذرات خاک رس و مواد آلی در خاک از نظر شیمیایی واکنشی هستند و یون های مغذی را که توسط گیاهان قابل استفاده است ، به آرامی آزاد می کند.

خاک هایی که دارای بافت دقیق تر (خاک رس) و در ماده آلی بالاتر (۵-۱۰ ٪) هستند از توانایی نگهداری مواد مغذی بیشتری نسبت به خاکهای شنی با خاک رس یا مواد آلی کم یا بدون آن برخوردار هستند. خاکهای شنی در مینسوتا نیز از طریق شستشوی مواد مغذی مستعد ابتلا به مواد مغذی هستند ، زیرا آب دارای مواد مغذی مانند نیتروژن ، پتاسیم یا گوگرد در زیر منطقه ریشه است که گیاهان دیگر نمی توانند به آنها دسترسی پیدا کنند.

PH

pH خاک درجه قلیایی یا اسیدیته خاک است. هنگامی که pH خیلی کم یا خیلی زیاد باشد ، واکنشهای شیمیایی می توانند در دسترس بودن مواد مغذی و فعالیت بیولوژیکی در خاک ها را تغییر دهند. بیشتر میوه ها و سبزیجات وقتی pH خاک کمی اسیدی تا خنثی یا بین ۵.۵ تا ۷.۰ است ، بهتر می شوند.

کود برای ریشه زایی

در دسترس بودن مواد مغذی

به طور کلی ، بیشتر خاکهای مینسوتا برای حمایت از رشد سالم گیاه کلسیم ، منیزیم ، گوگرد و ریز مغذی به اندازه کافی دارند. نیتروژن ، فسفر و پتاسیم مواد مغذی هستند که به احتمال زیاد کمبود دارند و برای رشد بهینه گیاه باید با کودهایی همراه شوند.

بیشتر بخوانید: کوددهی درخت شلیل

بهترین روش برای ارزیابی در دسترس بودن مواد مغذی در باغ شما انجام آزمایش خاک است. آزمایش اساسی خاک از آزمایشگاه آزمایش خاک دانشگاه مینسوتا ، تخمین بافت خاک ، محتوای ماده آلی (برای تخمین در دسترس بودن نیتروژن) ، فسفر ، پتاسیم ، pH و نیاز آهک را ارائه می دهد.

کلام آخر

فسفر و پتاسیم دو ماده مغذی اصلی هستند که از رشد ریشه در گیاهان پشتیبانی می کنند. به طور خاص ، آنها گیاهان را ترغیب می کنند که مجموعه ای متراکم از ریشه های جدید را کنار بگذارند و ریشه های موجود را در هنگام رشد تقویت کنند. این بدان معنی است که کودهای پر فسفر و پتاسیم به ویژه در فصل رشد فعال مفید هستند. اما قبل از اینکه باغ خود را با این مواد مغذی پر کنید ، به خاطر داشته باشید که میزان استفاده از کود حاوی این مواد به میزان نیاز گیاه و خاک مورد کشت شما بستگی دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *