تأثیر کود شوک ۱۰ ایکس بر شلیل

درختان میوه و کود دادن به آن ها می توانند متنوع باشند از این روز فقط  استفاده از یک نوع کود، پیشنهاد نمی شود و اصلا کار خوبی نیست، بیشتر کردن محصول درخت شلیل فقط با بهره گیری از کود های دائمی ممکن نیست در طی ۳ الی ۴ سال اگر برنامه غذای برای درخت های شلیل تهیه شود زمان بر بوده و هزینه های زیادی هم متحمل می شود اما محصولی پر بازده و با کیفیت خواهید داشت و مورد پسند بازار هم خواهد بود، و محصولی با مزه درجه یک و عالی را می دهد همه این ها موجب شده تا فروش بالاتری داشته باشید و به سود خوبی هم برسید. در ادامه این مطلب درباره کوددهی درخت شلیل بیشتر مطالعه خواهید کرد.

درخت شلیل و کوددهی آن

شلیل از خانواده هلو و با تفاوت این که از هلو شیرین تر است، درخت شلیل رشد ۴ الی ۱۰ متری ارتفاع دارد اما درختی است که کم عمر می کند، و دلیل عمر کمش هم دارای چوب شکننده و تردش است، شلیل جز میوه هایی می باشد که ارزش غذایی بالا دارد هم چنین ویتامین های زیادی از جمله فیبر و آنتی اکسیدان بوده و در جلوگیری بیماری سرطان نقش مهمی ایفا می کند، گسترش شلیل از آسیا به دیگر کشور ها بوده و دارای قدمت بسیار بالایی است، شلیل بر خلاف هلو کُرک ندارد و دارای طعم بسیار خوبی است.

کوددهی درخت شلیل

داشتن یک برنامه کودی مناسب برای درخت شلیل موجب می شود تا ثمرات آن را هم ببینید، این کاری است که هر باغدار و کشاورز نمونه ای انجام می دهد، درختان برخلاف صیفی جات توانایی واکنش سریع به یک ماده را ندارند و به زمان بیشتری نیاز دارند تا بتوانند باردهی خوبی داشته باشند، استفاده کردن از اسید هیومیک شوک مایع تنها راهی است برای رشد سریع درختان شلیل.

بیشتر بخوانید: نحوه کاشت زعفران در گلدان

با استفاده کردن از کود ذکر شده باردهی درخت به ۳۰ الی ۴۰ درصد رسیده و جز کودهایی است که بخاطر دارابودن فرمول خاص به سرعت جواب می دهد، اگر اطلاع ندارید که چه برنامه منظمی داشته و چگونه طراحی کنید بهتر از است کارشناسان کشاورزی کمک بگیرید، هرچقدر برنامه منظم تر باردهی و ثمردهی درخت شلیل بهتر.

زمان مناسب برای کاشت درخت شلیل

قبل از کاشتن درخت شلیل ابتدا عوامل محیطی را بررسی کنید، فصل تابستان زمان خوبی برای کاشت این میوه است چون که طبق مطالعاتی که انجام شده شلیل جز میوه های تابستانی می باشد و در مقابل گرمای تابستان مقاومت بالایی دارد.

کشور هایی هوای سرد و یخی دارند هنگام کاشت شلیل به مشکل می خورند و امکان دارد که درخت شلیل نتواند سرمارا تحمل کند اما در فصل گرما میوه خوب و مرغوبی را به بار خواهد آورد.

کوددهی درخت شلیل

برای پرورش درخت شلیل خاک باید چه شرایطی داشته باشد؟

پس از مهیا شدن شرایط بیرونی حالا نوبت می رسد به رعایت کردن این موارد:

  • برای زهکشی آسان درخت شلیل باید خاک سبک باشد
  • برگ زرد و پوسیده درخت به دلیل جریان نداشتن هوا در خاک
  • با اهمیت بودن تهویه خاک
  • لازم است که کاشت روی خاک سنگین در بالای تپه انجام شود
  • خود داری کردن از کاشت درخت در خاک هایی هم چون رُس و سنگین

چه مواد مغذی برای رشد درخت شلیل ضروری است؟

یکی دیگر از موضوعات مهم مواد مغذی درجهت رشد گیاه است، نام کودی که فسفر و ازت و پتاسیم دارد کود اسید هیومیک است، که جز بهترین مواد مغذی برای رشد درخت شلیل می باشد، کشاورزان و باغداران عزیز هم باید به این مورد توجه داشته باشند که گیاه برای رشد و پایداری و باردهی عالی به عناصرآهن فسفر و پتاسیم بسیار نیاز دارد.

درخت شلیل چگونه آبیاری می شود؟

آبیاری مناسب برابر است با جذب بهتر کود، توجه داشته باشید که درخت شلیل آبیاری بسیاری نیازمند است تا کیفیت خودرا حفظ بکند و به حداکثر باردهی برسد و محصولی با طعم بی نظیر داشته باشد.

این که رطوبت خاک نیز چه شرایطی داشته باشد هم روی جوانه زدن و گل دادن و درشت تر شدن میوه شلیل تاثیر می گذارد.

قبل از این که میوه درخت ها تشکیل بشود و هسته اش شروع به سخت شدن کند تادرخت به خوبی آبیاری گردد، توجه داشته باشید که در سال های اول رشد کردن و زمان رشد کردن درخت های شلیل، صد درصد آبیاری درخت انجام شود.

کوددهی درخت شلیل

دوروش برای آبیاری وجود دارد یکی روش قطره ای و دیگری روش کرت، که بین این دوتا بهترین انتخاب روش قطره ای می باشد زیرا که به درخت شلیل اجازه نفس کشیدن می دهد اما آبیاری به روش کرت تهویه به شکل مناسبی انجام نمی شود.

بیشتر بخوانید: نقش کود K60 برای درخت انگور

کود مناسب درخت شلیل

بهترین کودی که ما به شما پیشنهاد می دهیم کود اسید هیومیک می باشد زیرا که درخت را قوی کرده و به خاطر دارای عناصر مفید برای پرورش دادن و رشد درخت شلیل خیلی فایده دارد. تمام تلاشمان بر این بود تا مطالب خوبی را انتقال بدهیم، امیدواریم به صورت کافی بهره برده باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *