کود آهن برای سیب زمینی

تامین عنصرهای مورد نیاز گیاه در خاک های فقیر و استفاده از کودهای شیمیایی تاثیر بسزایی در افزایش کیفیت محصول خواهد داشت. از طرفی کشت متوالی محصولات زراعی سبب کاهش حاصلخیزی خاک و کمبود عناصر ضروری گیاه در خاک شده باعث افزایش آفات و ییماری ها خواهد شد.

سیب زمینی از مهم ترین محصولات زراعی است. که عملکرد بالای آن موجب کاهش دسترسی گیاه در کشت های بعدی به عناصر مهم غذایی چون آهن می شود. آهن برای تشکیل کلروفیل و فعال شدن آنزیم در گیاهان ضروری است. به دلیل این اهمیت مصرف کود آهن دار به روش های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

درباره کود آهن

آهن عنصر مهمی برای کمک به جذب سریع عناصر دیگر برای گیاه است همچنین ریشه گیاه موثر از حضور آهن رشد بیشتری خواهد داشت. آهن به علت نقش خود در تشکیل کلروفیل و عمل فتوسنتز از عناصر مهم برای گیاه است و بطور کلی به سلامت گیاه کمک می کند. امروزه به علت عدم حلالیت عنصر آهن در خاک،  کمبود آهن در گیاه با اسپری کود آهن روی برگهای آن درمان می شود. البته عدم جذب آهن توسط گیاه همیشه به معنای کمبود آن در خاک نیست گاهی سطح عناصر دیگری چون کربن، نمک ، کلسیم و فسفر می تواند بر توانایی جذب آهن توسط گیاه اثر بگذارد. از عوامل دیگر تاثیرگذار بر عدم جذب این عنصر نیز می توان با درجه حرارت پایین و میزان رطوبت خاک اشاره کرد

کود آهن برای سیب زمینی

کمبود آهن در سیب زمینی

در خاک های ایران به دلیل داشتن آهک فراوان و pH  بالا و مصرف کود فسفاته بیش از گذشته جذب عناصری نظیر آهن توسط ریشه گیاه با مشکل مواجه شده است. عنصر آهن موجب افزایش توان فتوسنتزی و تنفسی گیاه شده در نتیجه افزایش تعداد غده ها را به همراه داشته باشد.

بیشتر بخوانید: کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای درخت آلبالو

علائم کمبود آهن ابتدا در جوانترین برگها ظاهر می شود زیرا آهن به راحتی به بافت جدید منتقل نمی شود. و موجب سالم تر به نظر آمدن برگ های پیرتر می شود. نواحی بین رگه ای کلروتیک هستند اما رگه ها سبز باقی می مانند. در موارد کمبود شدید، کل برگ کلروتیک است.

چگونه کود آهن به رشد بهتر گیاه سیب زمینی کمک می کند؟

پس از اسپری کود روی برگهای گیاه ، این عنصر مغذی ، به سرعت توسط برگها جذب می شود. با تقویت برگ ها و ساقه توسط آهن ریشه رشد خود را افزایش می دهد و آهن نیز باعث جذب سریع مواد مغذی توسط ریشه شده و باعث می شود رشد ریشه با سرعت بیشتری پیش رود. این فرآیند جذب چند روز طول می کشد. برای اثربخشی بهتر کود زمان مشخصی برای استفاده از آن روی گیاه وجود دارد این زمان را می توان بسته به مرحله ای از رشد گیاه که در آن نیاز به جذب عناصر غذایی بیشتر است مشخص کرد. به طور کلی زمان آغاز رشد جوانه، گلدهی و میوه دهی یا زمان تولید دانه و فصل بهار که آغاز رویش مجدد گیاه است بهترین زمان کوددهی است.

کود آهن چه مزایایی برای سیب زمینی دارد؟

کود آهن با بالابردن مقاومت گیاه سبب کاهش آفات و بیماری ها خواهد شد به عنوان مثال اسپری کود آهن روی قسمتی از گیاه که دچار بیماری شده باعث جلوگیری از انتشار بیماری به سایر بخش های گیاه می شود. کود آهن با اثرگذاری روی مقدار جذب رطوبت توسط ریشه باعث افزایش رشد ریشه خواهد شد‌. همچنین اگر کود آهن با کود سایر عناصر موردنیاز گیاه ترکیب شود به مراتب اثرگذاری بالاتری خواهد داشت.

کود آهن با از بین بردن زردی و ریزش برگهای گیاه ، و کمک به افزایش دسترسی گیاه به مواد مغذی باعث افزایش رشد و کیفیت بهتر محصول نهایی می شود.

کود آهن برای سیب زمینی

نقش عناصر مغذی در رشد سیب زمینی

سیب زمینی گیاه یکساله و علفی است که در اغلب مناطق قابلیت رشد داشته و گیاه سازگاری است به طور کلی به آب کمی نیاز دارد اما پس از شروع گلدهی تا تشکیل غده ها خاک آن نباید خشک باشد بهترین خاک برای رشد بهتر آن خاک لومی شنی است. سیب زمینی به انواع ترکیبات و عناصر مغذی چون ازت ، فسفر ، منگنز ، پتاسیم و بور برای کمک رشد برگ ها ، ساقه ها و غده های خود نیاز دارد. همچنین سیب زمینی برای تداوم فرآیند فتوسنتز و تنفس خود به آهن وابستگی دارد.

بیشتر بخوانید: کود k60 برای درخت کیوی

نحوه پیشگیری از کمبود آهن در سیب زمینی

اغلب اوقات عمل پیشگیری نسبت به درمان اثر کمبود های ناشی از نبود یک عنصر مانند آهن آسان تر و همراه با دردسر کمتری است. توجه داشته باشید که معمولا کمبود آهن در خاک های غیراسیدی مشاهده میشود و این کمبود حتی در هنگامی که عنصر آهن به مقدار زیاد در خاک وجود دارد مشاهده می شود بنابراین گاهی نیز به کوددهی ضرورتی ندارد و تنها راه لازم این است که pH خاک را کاهش دهید کودهای سولفات‌ مانند اسید سولفوریک، سولفات آهن، اسید نیتریک می توانند به اسیدی شدن خاک کمک کنند‌. ولی بطور کلی استفاده از کود سولفات‌ آهن و محلول پاشی آن هم به افزایش جذب آهن توسط گیاه کمک می کند و هم pH خاک را کاهش می دهد. اما برای خاک های اسیدی استفاده از کلات آهن به صورت محلول پاشی توصیه می شود.

کود آهن برای سیب زمینی

کلام آخر

همانطور که پیش تر اشاره کردیم مصرف کود آهن برای سیب زمینی و همچنین زمین های زراعی که دچار کمبود آهن هستند توصیه می شود اما مصرف زیاد آن برای گیاه مشکلاتی راه به همراه خواهد داشت بنابراین اطلاع از نحوه خاک زمین برای مشخص کردن میزان مصرف کود به کشاورزان توصیه می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *