بهترین کود برای درخت خرما

به طور معمول انتخاب بهترین کود برای درخت خرما یک کار دشوار است زیرا این درخت مواد غذایی را در تنه خود نگهداری می‌کند و همین امر نیز موجب شده‌ است پس از انجام کار کوددهی، تغییرات سریع مشخص نشوند. دقت داشته باشید درخت خرما برای رشد مناسب به مواد مغذی بسیار زیادی احتیاج دارد و به همین علت باید از کودهایی بهره بگیرید که سرشار از املاحی همچون فسفر، نیتروژن، پتاسیم و… هستند.

در حال‌ حاضر کودهای زیادی در بازار وجود دارد که می‌توانید با کمک آن‌ها درخت خرمای خود را تغذیه کنید اما باید در نظر داشته باشید مناسب‌ ترین کود برای درخت خرما، کودی است که بتواند به‌ خوبی تمام نیازهای درخت و خاک را برطرف کند.

از این رو ما قصد داریم در ادامه مقاله چند مورد از مناسب ترین کودها که به افزایش باروری درخت خرما کمک می‌کنند را به شما معرفی کنیم تا با بهره گرفتن از آن‌ها سلامت درختان‌تان را به بهترین شکل ممکن حفظ کنید.

کود شوک ۱۰X برای درخت خرما

شما می‌توانید از کود شوک ۱۰X به‌ عنوان بهترین کود برای درخت خرما بهره بگیرید و به‌ راحتی باردهی درختان را افزایش دهید. این کود مفید سرشار از املاح و مواد مغذی‌ است که درخت خرما به آن‌ها احتیاج دارد. در واقع با استفاده از کود شوک ۱۰X می‌توانید تمام کمبودهای موجود را برطرف کنید و شادابی درختان خرما را هم چندین برابر نمایید.

کود شوک ۱۰X اجازه نمی‌دهد آفات، حشرات مضر، باکتری‌ها و بیماری‌های رایج صدمه‌ای به محصولات و سلامت درخت وارد کنند. همچنین با مصرف این کود غنی می‌توانید ظرفیت نگهداری آب در خاک را افزایش دهید و اجازه ندهید ریشه درخت خرما خشک شود یا از بین برود.

کود اسید هیومیک برای درخت خرما

کود اسید هیومیک نیز یکی دیگر از بهترین و مناسب‌ ترین کودهایی است که می‌توانید با خیال راحت از آن برای تقویت درختان خرما استفاده کنید. این کود کامل می‌تواند به بهترین شکل ممکن کمبودهای موجود در خاک را فراهم نماید و همچنین کمک کند درخت محصولات مرغوب‌تری تولید کند.

با مصرف منظم کود اسید هیومیک می‌توانید میزان جوانه‌زنی درخت را چندین برابر کنید و حجم ریشه را نیز افزایش دهید. با کمک کود کامل اسید هیومیک می‌توانید ساختار خاک زمین زراعی را اصلاح نمایید و تمام مواد شیمیایی و ناخالص موجود در آن را هم از بین ببرید.

بیشتر بخوانید: بهترین کود برای درخت گیلاس

کود جلبک دریایی برای درخت خرما

اگر به دنبال بهترین کود برای درخت خرما هستید و می‌خواهید خیلی سریع‌تر نتیجه مثبتی از عمل کوددهی به دست آورید، بهتر است از کود جلبک دریایی مایع و پودری نیز استفاده کنید. کود جلبک دریایی، یک کود طبیعی و ارگانیک است که مزایای زیادی دارد.

این کود مغذی سرشار از نیتروژن، گوگرد، کلسیم، فسفر، آهن، سدیم و… است و اجازه نمی‌دهد درختان خرما ضعیف شوند یا مقاومت خود را از دست بدهند. کود جلبک دریایی در نگهداری رطوبت خاک نیز بسیار تأثیر گذار است و به افزایش حجم ریشه درخت خرما هم کمک زیادی می‌کند.

بهترین کود برای درخت خرما

روش‌های کوددهی و تغذیه کردن درخت خرما

  • روش پخش سطحی

برای تغذیه کردن درختان خرما با استفاده از روش پخش سطحی کافی است کود جلبک دریایی یا اسید هیومیک پودری را به‌ صورت مساوی بر روی سطح زمین باغ‌تان پخش نمایید و سپس آن را به خوبی با خاک مخلوط کنید.

البته باید هنگام مخلوط کردن کود با خاک مواظب باشید به ریشه‌ درخت صدمه‌ای وارد نشود. از این رو بهتر است پس از پخش بهترین کود برای درخت خرما بر روی زمین، اجازه دهید کود به‌ مرور زمان با کمک موجوداتی که در داخل خاک زندگی می‌کنند با خاک مخلوط شود.

همچنین برای کوددهی درختان خرما با استفاده از روش پخش سطحی باید دقت داشته باشید که کود در فاصله‌ مناسبی از تنه درخت بر روی زمین پخش شود و خیلی نزدیک به درخت نباشد.

  • روش چال کود

در روش چال کود باید در نزدیکی تنه درخت چند چاله با عمق مناسب ایجاد کنید و سپس با استفاده از کود مورد نظر، چاله را پر کنید. بعد از پر کردن چاله باید حتما روی آن را با استفاده از خاک به خوبی بپوشانید و کار آبیاری را هم انجام دهید تا کود سریع‌تر تجزیه شود.

  • روش محلول پاشی

در این روش باید از بهترین کود برای درخت خرما که شامل کود شوک ۱۰X، کود اسید هیومیک و کود جلبک دریایی می‌شوند، بهره بگیرید. دقت داشته باشید تمام این کودها از غلظت بسیار بالایی برخوردار هستند و اگر از آن‌ ها به‌ صورت خالص برای تقویت درختان خرما بهره بگیرید، ممکن است برگ‌ها دچار سوختگی شوند و از بین بروند.

بنابر این قبل‌ از مصرف، حتما کود مورد نظرتان را با مقدار مناسبی آب تصفیه‌ شده مخلوط کنید تا ساختار آن یک‌دست شود. پس‌ از آماده کردن محلول باید با استفاده از یک سم‌پاش یا تانکر، کود را به قسمت‌های مختلف درخت اسپری نمایید تا از طریق شاخه و برگ‌ها جذب شوند و اثر خود را نیز به‌ جای بگذارند.

  • روش آبیاری

روش دیگری که می‌توانید از آن برای تغذیه کردن درخت خرما استفاده کنید، روش آبیاری است. در روش آبیاری نیز باید ابتدا کود مورد نظر را با مقداری آب مخلوط کنید و سپس آن را به‌ صورت مستقیم پای درخت بریزید تا از طریق ریشه جذب شود‌.

بیشتر بخوانید: جلبک دریایی برای درخت خرما

بهترین زمان برای کوددهی درختان خرما

با توجه به این که کودهای اسید هیومیک، جلبک دریایی و ۱۰ ایکس از ترکیبات آلی برخوردار هستند و هیچ گونه ضرری برای درختان خرما ندارند، شما می‌توانید هر زمانی که خواستید کار کوددهی را انجام دهید. البته کوددهی را نباید خیلی زیاد یا خیلی کم انجام دهید زیرا در چنین شرایطی نتیجه مثبتی حاصل نمی‌شود. بنابر این سعی کنید یک برنامه ریزی منظم داشته باشید و حتما در دوره رشد، گل‌دهی و تکامل یافتن میوه کار کوددهی را انجام دهید.

سخن پایانی

دقت داشته باشید با بهره گرفتن از بهترین کود برای درخت خرما می‌توانید درختان پربار و سالم‌تری پرورش دهید. بنابر این اگر می‌خواهید زحمات‌تان هدر نرود و به سود بالایی نیز دست یابید، بهتر است اول از هر کاری یک آزمون خاک از زمین باغ‌تان انجام دهید تا کمبودهای موجود بهتر نمایان شوند. پس از آن نیز باتوجه به نیازهای خاک و درخت، از یک کود مغذی و مناسب بهره بگیرید و کار کوددهی را انجام دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *