زمان استفاده از گوگرد برای درختان

 گوگرد از مهم ترین و ضروری ترین عنصرهایی است که درختان برای رشد و نمو خود به آن احتیاج دارند. گوگرد می تواند کار سنتز گیاهان را به خوبی انجام دهد و با آفتهایی که گیاهان را تهدید می کند مبارزه نماید. اما بسیاری از کشاورزان به این عنصر حیاتی توجهی ندارند. لازم است بدانید که گوگرد برای بالا بردن کیفیت محصولات باغ بسیار اثر گذار است. طوری که می تواند رشد خوب گیاه با کارآیی بالا برای آنها را رقم بزند.

 گوگرد سبب افزایش جذب مواد غذایی به وسیله گیاهان می شود. چون این عنصر می تواند خاصیت قلیایی خاک را کم کند و از شوری خاک بکاهد. گوگرد با حذف نمودن نمکهای اضافی در خاک می تواند عنصرهای به دام افتاده در خاک را رها سازد؛ در نتیجه ریشه خاک می تواند به سادگی مواد ضروری خود را از خاک دریافت نماید.

 تغذیه کردن درختان میوه باید در زمان مناسب انجام بگیرد تا به بالاترین کیفیت در محصولات دست یافت. اما این که چه زمانی از گوگرد برای درختان بهره ببریم نیز مهم است. در این مقاله پیرامون این مطلب نیز سخن می گوییم.

بیشتر بخوانید: بهترین کود برای درخت بادام

زمان استفاده از گوگرد برای درختان

دلیل نیاز درختان به عنصر گوگرد

 • گیاهان به ۱۶ عنصر مفید نیاز دارند که یکی از مهم ترین آنها گوگرد است. چون بعد از عناصری مانند npk، عنصر گوگرد در صدر اهمیت قرار می گیرد. با این وجود برخی گیاهان هستند که نیاز بالایی به مصرف عنصر گوگرد دارند. ولی در بعضی دیگر این میزان نیاز کمتر است. برای مثال پیاز و سیر از جمله گیاهانی هستند که به گوگرد بسیار احتیاج دارند. علائه بر بحث تغذیه ای این ماده بایستی نقش این عنصر مفید را در اصلاح شوری خاک نیز در نظر بگیریم. بنابراین آگاهی از زمان استفاده از این ماده بسیار مهم است.
 • گوگرد برای بالا بردن ویتامینها و هورمونهای گیاهی بسیار اهمیت دارد. این ماده در ساخت پروتئینها نیز نقشی اساسی ایفا می کند. این عنصر سبب می شود تا گیاه بتواند به خوبی کلروفیل بسازد. اگر گوگرد به اندازه کافی در اختیار گیاهان قرار نگیرد منجر به زرد شدن رنگ درختان خواهد شد.
 • گوگرد سبب می شود تا نیتروژن و روغن در دانههای روغنی ساخته شود. با روش محلول پاشی می توان شاخ و برگ درختان را با گوگرد سیراب نمود. به دلیل مزه تلخی که این عنصر مفید در برگ گیاه ایجاد می کند اجازه نفوذ آفتها را به گیاه نمی دهد.
 • گوگرد را می توان از بهترین روشهای مقابله با شتهها به شمار آورد؛ بدون این که ارزش صادراتی آن کم شود. زیرا سمهای شیمیایی به دلیل اثرات سیستمیکی، بر طعم محصول اثرات بدی می گذارند.

روش استفاده از گوگرد در زراعت

 روش استفاده از گوگرد از راه کود گوگرد بسته به هدف شما دارد. اگر می خواهید از این ماده به منظور جلوگیری از حمله آفات بهره بگیرید بهتر است تا از روش محلول پاشی استفاده نمایید. اما اگر هدف از استفاده از گوگرد اصلاح شوری خاک و قلیلیی نمودن خاک است لازم است تا از روش آبیاری بهره بگیرید. جهت هر هکتار زمین زراعتی به بیست لیتر گوگرد شوک مایع احتیاج دارید تا به بهترین روش خاک را اصلاح نمایید.

زمان استفاده از گوگرد برای درختان

نشانههای کمبود گوگرد در درختان میوه

 از مهم ترین نشانههای کمبود گوگرد، زرد شدن برگها و کاهش سبزینگی برگ‌ها است. علائم کمبود گوگرد به علائم کمبود نیتروژن بسیار شباهت دارد؛ بااین تفاوت که به دلیل این که عنصر ازت متحرک است، رنگ پریدگی در برگهای مسن تر در ابتدای امر بیشتر است.

بهترین زمان استفاده از گوگرد برای درختان

 بهترین زمان استفاده از گوگرد برای درختان، در زمان رشد گیاه است که هم با آفتها مبارزه شود و هم اصلاح خاک صورت پذیرد. بنابراین شما می توانید هر زمان که خواستید آزمایش خاک را انجام دهید و از میزان شور بودن خاک اطلاع به دست آورید.  بعد از آن می توانید با توجه به نتیجه آزمایش و به دست آوردن پی اچ خاک کار کوددهی را شروع نمایید.

زمان استفاده از گوگرد برای درختان

مزیتهای بهره گیری از کود گوگرد مایع در باغداری

 • گوگرد مورد نیاز برای درختان میوه و محصولات به خوبی تامین می شود و نشانههای کمبود عنصر در گیاه از بین می رود.
 • عملکرد و کارایی درختان میوه تا حد قابل توجهی افزایش می یابد.
 • نیترات در محصولات کم می شود.
 • به دلیل خاصیت قارچ کشی که کود گوگرد مایع شوک دارد از گسترده شدن قارچها و سفیدکهای سطح گیاه ممانعت می کند.
 • استفاده از گوگرد سبب می شود تا آلودگی محیط زیست کاهش پیدا کند و تاثیرات زیان بار سمهای شیمیایی بر سلامت محصولات و انسانها کاهش پیدا کند.
 • خصوصیات فیزیکی و شیمیایی در خاک اصلاح می شود. این ویژگیها شامل کاهش پی اچ خاک و نمک اضافی در خاک و افزایش مواد آلی درخاک است.
 • گوگرد سبب می شود تا حلالیت و جذب عنصرهای غذایی و ریز مغذیها در گیاه بالاتر رود. زیرا موانع جذب این مواد را رفع می کند.
 • گوگرد باعث می شود تا کمبود آهن، روی، بور، کلسیم و سایر مواد مغذی در خاک جبران شود.
 • این ماده منجر به سبزینگی گیاه به علت ساخت کلروفیل می شود.
 • افزایش کیفیت و ارزش غذایی محصولات مثل غلات، دانه ای روغنی، گیاهان علوفه ای و صیفی جات با استفاده از این ماده تا حد قابل توجهی بالا می رود. استفاده از گوگرد سبب می شود تا طعم و مقدار روغن در دانهها زیاد شود.
 • استفاده از گوگرد مایع شوک به آب آبیاری سبب می شود تا بی کربنات حذف شود. این خود یک مزیت بزرگ محسوب می شود. زیرا عملکرد گیاه بالا می رود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *