تاثیرات کود 10X بر انگور

هر ساله در سراسر کشور انواع انگور کشت و به فروش می‌رسند. این میوه از نظر داشتن مواد مغذی غنی است. انگور به دلیل داشتن مزه‌ای خاص و منحصر به فرد متقاضیان زیادی دارد. همین استقبال و محبوبیت در بین مردم سبب شده که کشاورزان تلاش کنند که میزان برداشت انگور خود را افزایش دهند. البته فقط برداشت محصول زیاد مدنظر نیست بلکه کیفیت آن نیز حائز اهمیت است.  در این راستا می‌توان از کودهای استفاده کرد. کود ده ایکس از جمله کودهای موثر در این زمینه است. در این مقاله قصد داریم به تاثیرات کود ۱۰X بر انگور بپردازیم پس با ما همراه باشید.

کود ۱۰X انگور چیست؟

استفاده از انواع کود برای بالا بردن مقاومت، افزایش برداشت محصول، بالا بردن رشد و.. امری رایج است. کودها به صورت‌های مختلفی تولید و در دسترس متقاضیان قرار می‌گیرند. کود ۱۰ ایکس به صورت مایع تولید می‌شود. کشور سازنده این کود آمریکا است و آن را با استفاده از فناوری‌های روز دنیا تولید می‌کند. کشاورزان می‌توانند این کود را در آب حل کرده و به صورت آبیاری یا آبپاشی گیاه را با آن تغذیه کنند. کود ده ایکس دارای عناصر فراوانی است.   فسفر، منیزیم،  کلسیم، عصاره جلبک دریایی در ساخت این محصول به‌کار برده شده‌اند. به دلیل عناصر و مواد اولیه عالی  این محصول موجب سوزانندگی درخت انگور نخواهد کرد.

تاثیرات کود 10X بر انگور

تاثیرات کود ۱۰X بر روی انگور چیست؟

داشتن هوش و دقت بالا در کشاورزی امری الزامی است. کشاورزان باید به‌طور دقیق تاثیرات تمام محصولاتی که مورد استفاده قرار می‌دهند را بررسی کنند. کود ۱۰ ایکس به دلیل داشتن مواد آلی مغذی زیاد تاثیرات فراوانی بر روی درخت انگور دارد. با توجه به اینکه دامنه این تاثیرات بسیار گسترده است، به بررسی مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید: تاثیر کود ۱۰X بر روی پالونیا

  • بهبود رنگ انگور

انگور از جمله محصولاتی است که باید ظاهری بی‌عیب و نقص داشته باشد. حتما هنگامی که اسم انگور را می‌شنوید اولین چیزی که به ذهن شما خواهد رسید خوشه‌های خوش رنگ و مرتب انگور است. کود ۱۰ ایکس دارای نیتروژن است این نیتروژن تاثیرات فراوانی بر روی رنگ انگور دارد فقط کافیست مدتی گیاه را با این کود تغذیه کنید قطعه به وضوح شاهد بهبود رنگ انگور و افزایش زیبایی ظاهری آن خواهید بود.

  • درشت شدن انگور

درشت بودن انگور نشان دهنده تغذیه مناسب و کیفیت بالای آن است. بعضی از انواع انگور باید سایز بزرگی داشته باشند.  قطعا وقتی خریداران متوجه کیفیت انگور می‌شوند میزان تقاضای آن‌ها به نسبت بالاتر می‌رود. کود ده ایکس تمام املاح آلی و معدنی مورد نیاز گیاه که برای ایجاد محصولی باکیفیت و درشت لازم دارد را در اختیار آن قرار می‌دهد. با آبیاری گیاه با کود ۱۰ ایکس قطعاً اندازه انگور افزایش خواهد یافت.

  • افزایش مقاومت انگور

درخت انگور باید مقاومت بالایی داشته باشد. همه افراد فعال در حیطه کشاورزی به خوبی می‌دانند که درخت ممکن است در برابر تنش‌های کم‌آبی، ویروس و انواع بیماری‌ها قرار بگیرد. طبیعی است اگر میزان مقاومت درخت کم باشد در صورت مواجه با همچنین مشکلاتی خیلی سریع ضعیف و خشک می‌شود. کود ده ایکس دارای پتاسیم برای افزایش مقاومت انگور است. ترکیبات این کود باعث شده میزان تبخیر درخت انگور کاهش پیدا کند. بر همین اساس میزان مقاومت گیاه در برابر گرمای شدید افزایش می‌یابد.

تاثیرات کود 10X بر انگور

  • بهبود طعم انگور

متاسفانه به دلیل استفاده نامناسب از انواع کودهای شیمیایی ما شاهد بد طعم بودن محصولات کشاورزی هستیم. کشاورزان تلاش دارند محصولی باکیفیت با طعم عالی تولید کنند. اما ممکن است تولید همچنین محصولی دشوار باشد. برای رفع این دغدغه کشاورزان باید بگوییم کافیست که فقط از کود ده ایکس استفاده کنید. املاح و عناصر موجود در این کود می‌تواند به بهبود طعم انگور کمک کند. تجربیات نشان داده بعد از مدتی استفاده از این کود میزان قند موجود در گیاه به حد قابل‌توجهی افزایش یافته است.

  • ریشه‌زایی درخت انگور

ریشه درخت وظیفه مهم تغذیه آن را بر عهده دارد.  اگر درخت انگور ریشه خوب و سالمی نداشته باشد نمی‌توان املاح مورد نیاز برای رشد و نمو گیاه را در اختیار آن قرار دهد. فسفر موجود در کود ۱۰ ایکس انگور سبب ریشه‌زایی می‌شود. قطعاً هرچه سرعت ریشه‌زایی بالاتر باشد ما شاهد محصولات سالم و باکیفیتی خواهیم بود. ممکن است که این ریشه در معرض هجوم آفات و بیماری‌های مختلفی قرار بگیرد.  استفاده از کود ده ایکس منجر خواهد شد که میزان مقاومت این قسمت گیاه در برابر عوامل متعدد افزایش یابد و ریشه درخت انگور سالم بماند.

  • اصلاح خاک درخت انگور

 کود ده ایکس دارای ماده‌ای به نام هیومیک اسید است این ماده نقش قابل‌توجهی در اصلاح خاک انگور ایفا می‌کند‌. اگر خاک انگور نامناسب یا بیش از حد شور باشد نمی‌توان محصول مناسبی برداشت کرد. حتی خاک نامناسب منجر به خشک شدن درخت خواهد شد. با استفاده از کود ده ایکس می‌توانید به اصلاح خاک درخت انگور کمک کنید. همچنین ترکیبات موجود در این کود باعث می‌شوند که آب مدت زمان بیشتری در خاک بماند.

 درصد مواد آلی و مغذی موجود در کود ۱۰X  انگور

تحقیقات نشان داده که اگر ترکیبات یک کود درجه‌یک و عالی باشند تاثیرات آن قطعاً بیشتر خواهد بود. با نگاهی مختصر به ترکیبات کود ده ایکس به این نتیجه می‌رسید که کود تمام مواد مورد نیاز برای تولید یک انگور سالم را در اختیار درخت  قرار می‌دهد.  درصد نیتروژن موجود در این محصول ۵ درصد است. کود ده ایکس از ۱۰ درصد عصاره جلبک دریایی تشکل شده است. میزان پتاسیم موجود در این محصول برابر ۲۰ درصد است.  کود ده ایکس انگور دارای ۱۰ درصد آهن است.

تاثیرات کود 10X بر انگور

زمان مناسب کود دهی انگور

ترکیبات کود ده ایکس به گونه‌ای است که کشاورزان می‌توانند در هر از آن استفاده کنند. بعد از انجام آزمون خاک و اطلاع از میزان املاح آن می‌توانید از این کود برای تغذیه درخت انگور استفاده کنید. هر زمانی که احساس کرده‌اید درخت انگور مقاومت و شادابی همیشگی خود را ندارد از کود ده ایکس استفاده کنید. همچنین در زمان رشد میوه‌های درخت برای بهبود و افزایش سایز آن‌ها می‌توانید از این کود استفاده کنید. البته کود دهی به درخت انگور باید به‌صورت مداوم و منظم انجام شود.

بیشتر بخوانید: کود کامل شوک ۱۰x برای هندوانه

کود ده ایکس یکی از بهترین کودها برای بالا بردن مقاومت و افزایش تولید انگور به حساب می‌آید که در این مقاله به تاثیرات کود ۱۰X بر انگور پرداختیم. متقاضیان می‌توانند با خریداری این محصول از مزایای آن بهره‌مند شوند. اما توجه داشته باشید اگر قصد خرید کود ده ایکس را دارید حتما آن را از مراکز معتبر با قیمت مناسب و اصل تهیه کنید.  در صورتی که علاقمند هستید  تاثیرات این کود بر درخت انگور را به‌طور کامل مشاهده کنید حتما به‌صورت درست و مداوم از آن برای تغذیه درخت استفاده کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *