کود 36 12 12 برای شاتوت

تاثیر کودهای شیمیایی مختلف روی درختان و گیاهان انکار ناپذیر است و استفاده از آن ها بسیار رایج شده است. برای آشنایی با کامل ترین کودهای شیمیای و نیز تاثیرات استفاده از کود ۱۲۱۲۳۶ برای شاتوت با این مقاله همراه باشید.

کود ۳۶ ۱۲ ۱۲، مزایا و معایب

کود ۱۲۱۲۳۶ یکی از کودهای مهم و از زیر مجموعه کود NPK  است. کودهای NPK انواع مختلفی دارند مثل کود ۱۲۱۲۳۶، کود ۲۰۲۰۲۰ و چند کود دیگر. در این کودها مهم ترین و اصلی ترین عنصرهای موردنیاز گیاهان طبق فرمول هایی دقیق و پیچیده با هم ترکیب شده اند و این کود کامل را تشکیل داده اند. گیاهان و درختان هم برای رشد کافی باید به میزان لازم عناصر مغذی دریافت کنند. از اساسی ترین این عناصر سه عنصر معروف نیتروژن، فسفر و پتاسیم هستند. نیتروژن در گیاهان فعالیت های مربوط به فتوسنتز و تامین انرژی را سرعت می‌بخشد و عامل تولید کلروفیل و سبزی برگ ها هم این عنصر است.

کود 36 12 12 برای شاتوت

عنصر فسفر برای رشد بهتر اندام های مختلف گیاه مثل ریشه، ساقه و برگ اهمیت دارد و تامین آن ضروری است.

بیشتر بخوانید: کود ۳۶ ۱۲ ۱۲ برای گریپ فروت

پتاسیم عنصری ست که در افزایش رشد و تقسیم سلولی گیاه نقش دارد. افزایش مقاومت گیاه هم از آثار وجود پتاسیم است.

کودهای NPK مثل همین کود ۱۲۱۲۳۶ دارای این سه عنصر اصلی و مهم برای گیاهان است و در کنار آن ها عناصر ریزمغذی مهمی هم به کار رفته که برای گیاهان ضروری هستند. عناصری همچون آهن، روی، بور و منگنز.

سه عددی که روی بسته بندی کودهای NPK وجود دارد نشان دهنده درصد عناصر موجود در آن است. هرچقدر عدد مربوط به یک عنصر بیشتر باشد به این معنی ست که غلظت آن عنصر در کود بیشتر است. در کود ۱۲۱۲۳۶ میزان پتاسیم بیشتر و ۳۶ درصد است. میزان نیتروژن و فسفر هم هر کدام ۱۲ درصد است. به عبارتی میزان پتاسیم سه برابر دو عنصر دیگر است و می‌توان گفت که کود ۱۲۱۲۳۶ نوعی کود پتاس بالا هم است.

از ویژگی های دیگر این کود میزان حلالیت بالای این کودهاست که این امکان را به وجود آورده تا با روش محلول پاشی به راحتی قابل استفاده باشد. همچنین برای بعضی ازگیاهان می‌توان به همراه سیستم آبیاری این کود را به کار برد.

کود 36 12 12 برای شاتوت

گیاهان و درختان مختلف ویژگی های منحصر به فردی دارند که مختص خود آن هاست و بر اساس همین ویژگی ها نیازهای غذایی متفاوتی دارند. شناخت عناصر موجود در کودهای NPK باعث می‌شود تا انتخاب بهترین کود برای گیاه موردنظر آسان تر شود. همچنین مقدار استفاده از این کودها مشخص می‌شوند. برای تاثیر بهتر کودها شناخت خاک هم اهمیت زیادی دارد و اگر آزمون خاک انجام شود اطلاعات کاملی از ویژگی های خاک به دست می‌آید.

کود ۱۲۱۲۳۶ با ترکیبی که دارد برای همه نوع گیاه مناسب بوده و قابل استفاده است. این کود باعث می‌شود تا رشد گیاه هم از نظر رویشی و هم زایشی افزایش پیدا کند و در نتیجه محصول بیشتری تولید شود. همچنین گیاه مقاوم شده و کمتر در معرض آسیب دیدن است.

درخت شاتوت

درخت شاه توت نوعی درخت توت است که بومی استان های غربی کشور است. این درخت در حدود ۱۲ متر ارتفاع داشته و قطر تنه آن ۶۰ سانتی متر است. درخت شاتوت جزو درختان خزان پذیر است و در پاییز و زمستان برگ های آن به طور کامل ریزش می‌کنند. انواع مختلف درخت شاتوت قابلیت رشد در همه نوع آب و هوا از گرم و معتدل تا سردسیر را دارد. دمای لازم برای میوه دهی شاتوت بین ۲۵ تا ۳۵ درجه است. این درخت برای رشد به نور خورشید در حد متوسط نیاز دارد که باعث رشد بیشتر شاخه و برگ های آن می‌شود. از نظر آبیاری درخت شاتوت به آب زیادی نیاز دازد و این در درختان جوان بیشتر است و با بالغ شدن درخت از نیاز آبی آن کاسته می‌شود. خاک های حاصلخیز و‌ دارای زهکشی برای کاشت شاتوت قابل قبول هستند وبهتر است خاک با مواد گیاهی پوسیده یا همان هوموس مخلوط شود تا بهترین نتیجه را بدهد.

کوددهی درخت شاتوت

کودی که برای این درخت استفاده می‌شود باید از نظر میزان عناصری مثل منگنز، روی، مس و پتاسیم و فسفر غنی و کامل باشد. دفعات و میزان کوددهی به نوع درخت و سن آن بستگی دارد. به طور میانگین این درختان به سالی دو بار کوددهی نیاز دارند که اواسط فصل زمستان و در زمان رشد میوه ها انجام می‌شود.

کود 36 12 12 برای شاتوت

کود ۳۶ ۱۲ ۱۲ برای شاتوت

یکی از مناسب ترین و کامل ترین کودهایی که می‌توان برای درخت شاتوت به کار برد، کود ۱۲۱۲۳۶ است. استفاده از کود ۳۶ ۱۲ ۱۲ برای شاتوت باعث افزایش چشم گیر محصول شده و در عین حال کیفیت محصول بسیار بالا خواهد بود. پتاسیم بالای کود ۱۲۱۲۳۶ باعث افزایش مقاومت درخت شاتوت می‌شود و از آسیب دیدن درخت در برابر حشرات و آفات و بیماری های مختلف مربوط به درختان جلوگیری می‌کند. کود ۱۲۱۲۳۶ برای شاتوت به عنوان نوعی تقویت کننده ریشه زایی عمل می‌کند و با حفظ ریشه ها به جذب بیشتر مواد مغذی ازخاک کمک خواهد کرد. همان طور که گفته شد درخت شاتوت به عناصر ریز مغذی هم نیاز زیادی دارد که در تکمیل دوره رشد درخت موثر هستند. کود ۱۲۱۲۳۶ از نظر عناصر میکرو هم کامل بوده و برای درخت شاتوت بسیار مفید خواهد بود.

بیشتر بخوانید: کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای درخت گیلاس

میزان و نحوه مصرف کود ۳۶ ۱۲ ۱۲ برای شاتوت بر اساس دستورالعمل درج شده روی کود انجام می‌شود ضمن اینکه به شرایط درخت هم توجه کامل شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *