کود برای رشد سریع ریشه

در رابطه با کوددهی ریشه گیاه خوب است بدانید که یک کود متعادل که حاوی هر سه ماده مغذی “بزرگ” (NPK یا نیتروژن، فسفر و پتاسیم) باشد، می تواند فسفر مورد نیاز برای رشد ریشه گیاهان را فراهم کند. در نتیجه رشد ریشه بهترین کودها برای رشد ریشه متعادل و حاوی فسفر فراوان هستند. می توانید از کود متعادل حاوی فسفر استفاده کنید. هر ماده غذایی نقش خاصی در رشد گیاهان دارد. فسفر برای رشد قوی ریشه ضروری است. ما قصد داریم که در این مقاله در مورد کود برای رشد سریع ریشه و نحوه استفاده از آنها صحبت کنیم.

فسفر، به عنوان یک درشت مغذی

از آنجایی که آنها نقش حیاتی در رشد گیاهان دارند، سطح آنها به سرعت از خاک باغ تخلیه می شود و در نتیجه نیاز به کود، معمولاً به عنوان محصولات تجاری “N-P-K” دیده می شود. کودهای غنی از فسفر برای تقویت رشد ریشه و اصلاح سطوح بیش از حد نیتروژن که می تواند به ریشه گیاه آسیب برساند استفاده می شود. کودهای غنی از فسفر نیز برای اصلاح مشکلات ریشه ای که در نتیجه فشردگی خاک و خشکی ایجاد می شود استفاده می شود.

کود برای رشد سریع ریشه

  • منابع آلی فسفر

فسفر موجود در کود و ورمی کمپوست – شکلی از کود غنی از فضولات کرم – به آرامی در خاک آزاد می شود و برای سه تا شش ماه در دسترس گیاهان نیست. سایر منابع کود آلی فسفر شامل سنگ فسفات و پودر استخوان است.

  • کودهای فسفر مصنوعی

 این عامل کمک می کند تا  گیاهانی که از کمبود فسفر رنج می برند فسفر مورد نیاز خود را تامین کند و رشد بهتری داشته باشند.

  • نحوه عملکرد کود ریشه زایی Radixol

حضور ویتامین در تولید هورمون‌ها مهم است. هر چه سطح ریشه بیشتر و توسعه‌یافته‌تر باشد به همان میزان آب استفاده شده هدر رفت کمتری خواهد شد، استفاده از کود ریشه زایی رادیکسول بصورت ملموس میزان مصرف آب را کاهش می‌دهد. ویژگی‌های کود ریشه زایی رادیکسول افزایش رشد و حفظ ریشچه‌های اولیه در گیاه ایجاد یک ساختار توسعه‌یافته در ریشه و افزایش توان گیاه در مواجه با عوامل محیطی و بیماری‌زا مخصوصاً در خاک می باشد.

بیشتر بخوانید: بهترین کود برای رشد سریع نهال

بهترین کود محرک ریشه زایی چگونه باید باشد؟

کود رشد سریع میزان نور بهینه برای گیاه خود فراهم کنید. بعضی از گیاهان مانند نور کامل خورشید بهترین نور را تحت تابش نور زیاد رشد می دهند. در مورد نور مورد نیاز گیاه خود تحقیق کنید و سطح نور ایده آل را در بهترین حالت ممکن ، یا از نور طبیعی خورشید ، از منابع مصنوعی یا هر دو تهیه کنید.

کوددهی با کودهای محرک ریشه زایی

به گیاه خود خاک مناسب بدهید. مقداری ماسه را در خاک موجود خود بگنجانید. برعکس ، اگر گیاه شما از نوعی باشد که از مواد ارگانیک بیشتری بهره مند شود ، هوموس یا کمپوست اضافه کنید. البته اگر گیاه را در داخل خانه پرورش می دهید ، به طور مصنوعی آن را آب یاری می کنید. خاک با کیفیت بسیاری از این موارد را تأمین می کند ، و بسیاری از کودها در فروشگاه های باغ عرضه می شوند تا به عنوان مکمل مورد استفاده قرار گیرند. هنگامی که تمام مواد مغذی دیگر به مقدار کافی در دسترس هستند ، نیتروژن اضافی گیاه را تحریک می کند تا سریعتر رشد کند. کود شیمیایی بهترین کودهای محرک ریشه زایی کودهای شیمیایی با سه عدد کلیدی برچسب خورده اند که نشان دهنده مقادیر نسبی نیتروژن ، فسفر و پتاسیم در آن مرتبه است.

کود برای رشد سریع ریشه

مواد مغذی برای توسعه ریشه

فسفر و پتاسیم دو ماده غذایی اصلی هستند که از رشد ریشه در گیاهان پشتیبانی می کنند. این بدان معناست که کودهای حاوی فسفر و پتاسیم به ویژه در فصل رشد فعال بسیار مفید هستند.

  • کود NPK

اگر کودی می خواهید که از رشد ریشه پشتیبانی کند ، اطمینان حاصل کنید که عدد دوم و سوم بزرگتر از عدد اول است. به عنوان مثال ، کود ۲۰-۵۰-۵ که حاوی ۵ درصد نیتروژن ، ۵۰ درصد فسفر و ۲۰ درصد پتاسیم است ، ریشه ها را برای رشد و سلامت قوی ترغیب می کند. محتوای نیتروژن را کم نگه دارید ، زیرا باعث رشد سبز ساق پا به ازای ریشه زایی ، گلدهی و باردهی می شود.

منابع طبیعی مناسب برای ریشه زایی

فسفر و پتاسیم برای یک باغ ارگانیک مناسب است و از آنجا که آنها معمولاً مواد مغذی خود را به تدریج آزاد می کنند ، کودهای آهسته رهش محسوب می شوند. این بدان معناست که آنها برای تشویق رشد ریشه برای چندین هفته بدون ایجاد مصرف بیش از حد ، به آزاد کردن فسفر و پتاسیم ادامه خواهند داد.

نکات کاربردی برای رشد سریع ریشه گیاهان

اگر می خواهید رشد گیاهان را بدون اجبار به گلدهی و میوه دهی تشویق کنید ، فسفر و پتاسیم قبل از کاشت استفاده کنید. کود را چند اینچ در خاک کار کنید ، جایی که ریشه های در حال رشد قادر به رسیدن به آنها هستند.

این برای گیاهان تاسیس شده مشکلی ندارد ، اما برای نهال هایی که به رشد ریشه جانبی کمتری نیاز دارند – به معنی ریشه افقی که آنها را در خاک محکم می کند – و رشد اولیه ریشه بیشتر ، که به معنی ریشه های عمیق و قوی است ، سمی است. به همین دلایل ، فسفر و پتاسیم معمولاً گزینه های امن تری در باغ هستند ، به ویژه برای گیاهان جوان. کود بیورادیکانت و ریژو بهترین محرک های ریشه ای برای گیاهان می باشند.

کود برای رشد سریع ریشه

معرفی کود ریشه زایی (کود ۱۰ ۵۲ ۱۰)

کود ریشه زایی حاوی عناصر ازت، فسفر (با درصد بالا)، پتاسیم و کلیه عناصر ریز مغذی به فرم کلات است. این محصول فسفر مورد نیاز جهت ریشه زایی، بالا بردن کیفیت و افزایش محصولات را در اختیار گیاه قرار می دهد. بهترین زمان برای استفاده از این محصول در مرحله پنجه زنی، ریشه زایی و توسعه ریشه گیاه در ابتدای مرحله رشد است.

بیشتر بخوانید: زمان مصرف کود پتاسیم بالا

ویژگی های کود ریشه زایی ۱۰ ۵۲ ۱۰

محصول کاملا محلول در آب و مناسب برای محلول پاشی بدون خطر برگسوزی و قابل اختلاط با بیشتر کودهای محلول در آب است. ویژگی های کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ کود ریشه زا (۱۰ ۵۲ ۱۰) دارای ویژگی های متعددی است که برخی از آن در زیر ذکر می شود دارای درصد بالایی از فسفر است که به ریشه زایی گیاه کمک می کند کاملا در آب حل می شود مناسب برای محلول پاشی است در صورت محلول پاشی گیاه دچار برگسوزی نمی شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *