علت زرد شدن برگ گیاهان

علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی شما می‌تواند ناشی از شرایط مختلفی باشد. مواقع دیگری نیز وجود دارد که مشکل بیشتر یک راز است. گیاهی که به دلیل کمبود نور زرد می شود، معمولاً در سمتی که از منبع نور دور است زرد می شود. خرید یک کیت خاک کوچک برای آزمایش خاک در خانه می‌تواند سرمایه‌گذاری خوبی باشد.

برخی از علت های زرد شدن برگ گیاهان

عفونت‌های ویروسی در گیاهان ممکن است قابل درمان نباشند و می‌توانند همه گیاهان حساس اطراف را آلوده کنند. به محض اینکه گیاه بیمار متوجه شد. آن را از بقیه گیاهان خود قرنطینه کنید.

علت های متعددی در این باره وجود دارد اما دراکثر مواقع به صورت کلی  به وجود آمدن بیشتر برگ های زرد را می توان بخاطر دلایل زیر ردیابی کرد:

 • زهکشی ضعیف یا آبیاری نامناسب
 • آسیب ریشه یا ریشه های فشرده
 • PH نامناسب خاک
 • کمبود مواد مغذی مناسب
 • زهکشی ضعیف یا آبیاری نامناسب

نکته ای باید به آن توجه بسیار داشته باشید این است که به طور کامل و عمیق آبیاری کنید. اگر خاک احساس خنک و مرطوب کرد، چند روز صبر کنید. همیشه قبل از آبیاری مجدد اجازه دهید خاک کمی خشک شود و سپس اقدام کنید.

علت زرد شدن برگ گیاهان

 • آسیب ریشه یا ریشه های فشرده

آسیب ریشه به طرق مختلف اتفاق می افتد، از بیل های سرگردان گرفته تا پوسیدگی ریشه و سایر بیماری ها. پس از آسیب، ریشه ها ممکن است برای رساندن آنچه گیاه شما به آن نیاز دارد دچار مشکل شوند. در این موارد، ریشه ها نمی توانند به درستی عمل کنند و این مشکلات به صورت برگ های زرد ظاهر می شوند.

راه حلی برای اسیب ریشه یا ریشه های فشرده در گیاهان

برای بررسی ریشه های آسیب دیده یا فشرده ظروف، گیاه خود را به آرامی از گلدان بیرون بیاورید. گچ باغی همچنین می تواند فشردگی خاک را به ویژه در خاک های رسی سنگین بهبود بخشد و به سبز ماندن برگ ها کمک کند.

 • pH نامناسب خاک

اگر در حال رشد گیاهان ظرفی هستید و به طور منظم با کودهای گیاهی درجه یک تغذیه می کنید، احتمالاً pH خاک دلیل زرد شدن برگ های گیاه شما نیست. pH خاک بر دسترسی گیاهان به مواد مغذی تأثیر می‌گذارد. بیشتر گیاهان، از جمله چمن‌زارها، بهترین عملکرد را با pH خاک در محدوده خنثی تا کمی اسیدی، نزدیک به ۶.۰ تا ۷.۰ را دارند.

علت زرد شدن برگ گیاهان

 • راه حلی برای تنظیم pH خاک

 اغلب گیاهانی که ریشه دارند رشد نمی کنند. در این گیاهان، برگها ممکن است زرد یا قهوه ای شوند. در این صورت، بررسی ریشه ها نشان می دهد که آنها به شکل حصیر رشد کرده اند. در صورت امکان، گیاه خود را از ظرف بیرون بیاورید و مستقیماً به ریشه ها نگاه کنید. اگر آنها به طور قابل توجهی فشرده شده اند، احتمالاً زمان آن رسیده است که دوباره جابجا شوند. همچنین ممکن است برگها در هنگام لمس خشک و شکننده شده و آویزان به نظر برسند.

 • کمبود مواد مغذی

کمبودهای خاص در خاک گیاه علائم مختلفی را ایجاد می کنند و در اکثر مواقع باعث یک سری مشکلات برای گیاهان می شود. با این حال، کمبود پتاسیم باعث زرد شدن لبه‌های برگ‌ها می‌شود. اگر خاک فاقد یک یا چند ماده غذایی خاص باشد، کوددهی مناسب به گیاه یک راه حل مناسب برای حل این مشکل  است.

 • تغذیه بیش از حد

درست است که کود به رشد گیاهان کمک می کند، اما نباید انتظار داشت که  مقدار بیشتری از آن ها بتوانند گیاهان خیلی بزرگتر و زیباتر تولید کند. متأسفانه، این روش برای اینکه این اتفاق بیوفتد به خوبی کار نمی کند. در صورتی که کوددهی بیشتر از حد صورت بگیرد در اکثر مواقع برگ ها ممکن است زرد و پژمرده شوند. در مواقعی که مقدار تغذیه به گیاهان خیلی زیاد باشد همچنین ممکن است یک پوسته کود قابل مشاهده در سطح خاک وجود داشته باشد.

 • عدم وجود نور کافی در نوردهی به گیاهان

بدون نور کافی، گیاهان نمی توانند به درستی فتوسنتز کنند. برگ های زرد به دلیل کمبود نور یک مشکل رایج در گیاهان آپارتمانی است زیرا مردم اغلب محیط مناسب با نور کافی برای پرورش گیاهان را در خانه هایشان نمی توانند فراهم کنند و در این صورت میزان نور دریافتی گیاه را به شدت دست کم می گیرند.

 • برگ های زرد ناشی از آفات

اگرچه طاقچه‌ها گاهی اوقات بهترین منبع نور را برای گیاهان فراهم می‌کنند، اما از نظر تنظیم دما این شرایط بسیار برای گیاهان مضر خواهد بود و حتی در مواقعی این آسیب ها می‌توانند وحشتناک باشند، به خصوص اگر پنجره‌ها قدیمی و عایق‌بندی ضعیفی داشته باشند.

عواملی که باعث زرد شدن برگ گیاهان می شوند

بسیاری از بیماری ها نیز می توانند باعث زرد شدن برگ های گیاه شوند. منابع شایع بیماری های گیاهی خاک یا آفات آلوده هستند. البته بستگی به بیماری دارد در برخی مواقع نیز منابع می تواند متفاوت باشد. یک گیاه بیمار به طور کلی ظاهری ناسالم و پژمرده خواهد داشت و در اکثر مواقع دارای برگ های زرد می باشد.

علت زرد شدن برگ گیاهان

راه حلی برای رفع زرد شدن برگ گیاهان و بیماری در آنها

 بسیاری از بیماری های گیاهی غیر قابل درمان هستند و ممکن است به گیاهان سالم مجاور سرایت کنند و آنها را نیز مریض کنند. برای جلوگیری از بیمار شدن سایر گیاهان، مواد گیاهی بیمار را در اسرع وقت دور بریزید. در صورت لزوم، برای رسیدگی به بیماری های گیاهی از یک منبع قابل اعتماد برای درمان و استفاده از راه حل های مناسب کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید: کود کامل ۱۰Xshock برای بادمجان

استرس رطوبتی و زرد شدن برگ گیاهان

شایع ترین دلیل زرد شدن برگ های گیاهان به دلیل تنش رطوبتی است که می تواند از آبیاری زیاد یا کم آبیاری باشد. اگر فکر می کنید که مشکل به دلیل کم آبیاری است، گیاه را بیشتر آبیاری کنید و در نظر بگیرید که گلدان را روی ظرفی بگذارید تا آب سرریز شده را به خاطر بیاورد تا ریشه ها آب اضافی را جذب کنند. اگر احساس کردید خاک خیلی مرطوب است، باید بدانید که آب زیادی روی گیاه ریخته اید و در اولین فرصت این مشکل را حل کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *