تاثیر کود شوک ۱۰ ایکس بر روی گیلاس

امروزه اکثر افراد با مزایای کود فروت ست آشنا شده اند و بهتر است که این کود را به طور کل جایگزین سایر کود ها قرار دهیم. البته چیزی که باعث می شود کود فروت ست اثر نداشته باشد این است که درخت را در حالی که به هیچ عنصری احتیاج ندارد با استفاده از این کود محلول پاشی کنیم که در این صورت درخت رو به مسمومیت و ضعف می رود. اما از آنجایی که اغلب درختان با کمبود عناصر مواجه هستند کود فروت ست تاثیر فوق العاده ای بر روی آنها می گذارد. اگر می خواهید با تاثیر فروت ست بر درخت گیلاس آشنا شوید، با ما همراه باشید.

درخت گیلاس و شرایط مناسب برای پرورش آن

رشد مطلوب درخت گیلاس نیز با استفاده از مواد مغذی ذخیره شده از سال گذشته میسر می شود پس موضوع محلول پاشی پس از برداشت هرگز نباید نادیده گرفته شود. برای این که جوانه های گیلاس برای فصل بعد قوام بسیار داشته باشند، محلول پاشی برگی باید در زمان پس از برداشت گیلاس ها انجام شود. با این کار درصد تبدیل جوانه های سال بعد به میوه نیز بیشتر می شود و درختان پر بازده ای خواهید داشت.

تاثیر فروت ست بر درخت گیلاس

محلول پاشی نیز اثر بخش ترین شیوه کود رسانی به درختان است، زیرا در مواقعی که ریشه درخت توانایی جذب ریز مغذی ها را از طریق ریشه ندارد می توان با محلول پاشی برگی مواد مغذی را سریعا به درخت منتقل نمود. همچنین اگر درختان شما به برخی از عناصر نیاز ندارد می توانید با تهیه مواد مغذی به صورت جداگانه با روش محلول پاشی، آن را به درخت منتقل کنید.

بیشتر بخوانید: کاشت سیب زمینی و پرورش آن

افزایش انرژی درخت گیلاس با فروت ست

برای اینکه درختان بتوانند انرژی زیادی را در خود ذخیره کنند، نیازمند عنصر نیتروژن هستند. نیتروژن و کربوهیدرات ها در درختان عامل اصلی تولید انرژی هستند و وجود آن ها بسیار حیاتی می باشد. وجود این دو عنصر برای گل دهی و جوانه زدن درختی چون گیلاس از اهمیت والایی برخوردار می باشد. نیتروژن در دسته عناصر اصلی و جز درشت مغذی ها است و وجود آن در هر کودی جزء واجبات است. این عنصر بیشتر در کود های شیمیایی وجود دارد.

از جمله فرآیند هایی که نیتروژن در آن ها حضور فعال و پررنگی دارد تولید پروتئین، کلروفیل و اسید آمینه ها است. فصل پاییز از جمله مواقعی است که نیتروژن به سمت ریشه درختان و گیاهان پیشروی می کند تا نیروی لازم برای فعالیت در فصل بعد ذخیره گردد. همچنین اگر افراد می خواهند کمبود این عنصر را تشخیص دهند ابتدا به سادگی می توانند از روی ظاهر درختان متوجه این موضوع شوند. نبود نیتروژن علائمی از جمله زردی برگ ها دارد. اگر میزان این عنصر در درخت گیلاس برابر با ۲ درصد باشد، این درخت با کمبود شدید نیتروژن رو به رو است و باید محلول پاشی فروت ست را شروع کرد.

تاثیر فروت ست بر درخت گیلاس

توجه داشته باشید که اگر درختان گیلاس رشد خوبی دارند از مصرف نیتروژن پرهیز کنید چرا که هیچ گونه اثر گذاری نخواهد داشت. برای داشتن درختانی سبز تر و شاداب تر باز هم درختان وابسته به نیتروژن هستند. سبزینگی درختان به دلیل ذخیره نیتروژن کافی در آن ها است و اگر این عنصر بیش از حد باشد در فرآیند فتوسنتز اختلال وارد می کند.

افزایش باردهی درخت گیلاس با فروت ست

روی از جمله عناصری است که در دسته ریز مغذی ها قرار دارد و نقش مهمی در فرآیند تولید آنزیم ها ایفا می کند. عدم وجود روی در درختان نشانه هایی از قبیل زرد شدن و کوتاه شدن شاخ و برگ درختان دارد. از جمله درختانی که عموما با کمبود این عنصر روبه رو است درخت گیلاس است. اگر میزان آن کمتر از۲۵ppm  باشد نشان از کمبود روی در درخت است. به علاوه خاک هایی که شور و قلیایی هستند با عدم وجود روی روبه رو هستند و حتما باید از کود هایی که حاوی روی هستند استفاده نمود.

برای درختانی چون گیلاس که اغلب با مشکل گمبود عنصر روی روبه رو هستند محلول پاشی فروت ست در سه نوبت از سال توصیه می شود. پس از رفع مشکل کمبود روی در درخت می توان محلول پاشی را کاهش داد و در دو نوبت از سال استفاده کرد و محلول پاشی سه باره را تنها در شرایط بحرانی مانند جلوگیری از سرمازدگی انجام داد.

تاثیر فروت ست بر درخت گیلاس

برای این که درختان باردهی خوبی داشته باشند تمرکز اصلی باید ابتدا به سوی عنصر روی برود. افراد زمانی که محلول پاشی فروت ست را در هنگام پاییز انجام دهند، با رفع این خواسته از درخت در بهار شاهد رشد دو برابری در میوه دهی خواهند بود. در هنگام زمستان که خاک سرد است و میزان مواد مغذی در درختان بسیار کم می باشد، بسیار مهم است که محلول پاشی با یک برنامه مناسب در این زمان انجام شود چرا که درختان نیازمند انرژی و قوت لازم برای جوانه زدن در فصل بهار هستند. به علاوه با محلول پاشی فروت ست در زمستان، درخت از سرمازدگی نیز در امان خواهد بود و تا تمام شدن فصل سرما، دچار هیچ گونه آسیبی نخواهد شد.

بیشتر بخوانید: کود کامل اسید هیومیک 

همچنین برای این که درختان باردهی خوبی داشته باشند باید علاوه بر تقویت درخت، خاک آن را نیز تقویت نمود تا خاک حاوی مواد مغذی بسیاری باشد و ریشه بتواند به خوبی تمامی آن ها را جذب نماید. در این راه کود های شیمیایی بسیار خوب و سریع عمل می کنند. بهتر است در ابتدای فصل، خاک را با کود های شیمیایی تقویت نمود تا درخت در زمان های آتی پیش رو، دچار کمبود مواد مغذی نشود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *