نقش کود k60 برای درخت هلو

کوددهی یکی از اصلی ترین مراحل مراقبت از درختان و‌ گیاهان است. با شناخت عناصر مهم موردنیاز گیاه و کوددهی اصولی می‌توان کیفیت و میزان برداشت محصول از باغات و مزارع را افزایش داد. کود k60 یکی از انواع کودهای پتاسیم است که برای درختان میوه استفاده می‌شود. این مطلب درباره استفاده از کود k60 برای درخت هلو است.

درباره درخت هلو

درخت هلو به صورت درختچه هایی کوچک رشد می کند و باروری بالایی دارد. برگ های آن باریک و سبز رنگ هستند و گل های آن به رنگ صورتی تا قرمز رنگ است. میوه هلو گوشتی و آبدار بوده و داخل آن هسته ای سفت و سخت وجود دارد. زمانی که طول می کشد تا شکوفه های هلو تبدیل به میوه شوند حدود ۳ یا ۴ ماه است که در برخی از گونه ها تا ۶ ماه هم طول می کشد.

نقش کود k60 برای درخت هلو

درختان هلو برای رشد و تولید میوه به چه شرایطی نیاز دارند؟

اولین موردی که باید فراهم شود، خاک مناسب است. خاک باید زهکشی خوب و مناسبی داشته باشد تا مواد و عناصر مغذی و همچنین آب به راحتی جذب ریشه های درخت شوند. خاک های شنی برای این درختان مناسب هستند و نفوذپذیری خوبی دارند.

بیشتر بخوانید: کود k60 برای درخت بادام

آبیاری مناسب و به موقع یکی دیگر از مراحل مراقبتی درخت هلواست. درخت هلو آبیاری نسبتا زیادی نیاز دارد به دلیل اینکه میوه آن آبدار است. کمبود آب باعث می‌شود کیفیت میوه پایین آمده و میوه ها خشک باشند. در مراحل میوه دهی درخت، باید به طور منظم آبیاری انجام شود.

هرس کردن درختان که برای از بین بردن شاخه و برگ های اضافی انجام می‌شود هم الزامی است و باید در زمان مناسب انجام بگیرد.

سم پاشی و مبارزه با آفت ها نیز برای سلامت درخت مهم است. درختان هلو هم در معرض آسیب بیماری ها، قارچ ها و آفات مختلف است و با سم پاشی درست سلامتی درخت حفظ خواهد شد.

و اما کوددهی مناسب که از ملزومات نگهداری و پرورش درختان هلو است. کوددهی از مراحل مهم نگهداری و مراقبت از درختان است و تاثیرات زیادی در طی شدن مراحل رشدی درختان دارد.  کود مناسب باعث رشد بهتر درخت وافزایش محصول آن می شود.

نقش کود k60 برای درخت هلو

برای تشخیص نیازها و کمبودهای درخت هلو از نظر ترکیبات ریز و درشت مغذی ابتدا باید خاک آن را آزمایش کرد تا میزان دقیق عناصر مشخص شود. همچنین  با مشاهده شرایط ظاهری برگ ها و شاخه های درخت هم کمبودهای آن قابل تشخیص است ولی مطمئن ترین راه آزمون خاک است. پس از انجام این کار کودهای لازم برای درخت مشخص می‌شود.

برای کوددهی درختان هلو و سایر میوه های هسته دار، فصل های پاییز و زمستان که فصل خواب درختان هستند، اهمیت زیادی دارند. با انتخاب کود مناسب در این مراحل می‌توان بازدهی درخت را تا میزان زیادی افزایش داد.

یکی از عناصر مهم برای درخت هلو کلسیم است که مانع شکافت هسته هلو و شکستن آن می‌شود همینطور از نرم شدن میوه جلوگیری می‌کند. کود حاوی کلسیم در مرحله تشکیل میوه و بعد از آن باید استفاده شود.

هیومیک اسید کودی است که روی تقویت ریشه و تحریک رشد درخت و بیرون آمدن از خواب تاثیر داردو باید همراه آبیاری برای درخت استفاده شود.

پتاسیم عنصری است که موجب مقاومت گیاه در برابر تنش های محیطی مختلف، سرما و گرما می‌شود. افزایش مقاومت ریشه ها آن ها را از آسیب سرما و گرمای ناگهانی حفظ می‌کند. همینطور پتاسیم باعث می‌شود گیاه در برابر بیماری ها و آفات مقاومت بیشتری داشته باشد. در درختان میوه پتاسیم باعث بهبود طعم و رنگ میوه و نیز درشت شدن آن می‌شود. کودهای پتاسیم دار انواع مختلفی دارند و کود k60 یکی از مهم ترین این کودها است.

کود k60  برای درخت هلو

همان طور که گفته شد پتاسیم در همه مراحل رشدی درخت هلو موثر است و مزایای بسیار زیادی دارد. کمبود این عنصر باعث بروز مشکلاتی در درخت می‌شود که از مهم ترین آن ها آسیب رسیدن به ریشه ها است و همینطور کاهش کیفیت میوه ها.

نقش کود k60 برای درخت هلو

کود k60 برای درخت هلو مزیت های زیادی دارد در صورتی که به مقدار مناسب و در زمان درست استفاده شود. این کود دارای درصد بالایی از پتاسیم به شکل محلول است که کمبود پتاسیم درختان را به سرعت رفع می‌کند. این کود پی اچ اسیدی دارد وهمینطور اسیدآمینه زیادی دارد که باعث می‌شوند جذب پتاسیم درخت مقدار زیادی افزایش پیدا کند. افزایش مقاومت درخت هلو در برابر آفت ها و شرایط محیطی نامساعد، بهتر شدن رنگ میوه و طعم آن و رشد مطلوب میوه ها از دیگر مزایای کود k60 برای درخت هلو است. این افزایش کیفیت میوه ها باعث بازار پسند شدن آن ها شده و در نتیجه سود اقتصادی بیشتر برای باغدار را به همراه خواهند داشت.

بیشتر بخوانید: کشت زعفران گلخانه ای

از کود k60 باید به صورت محلول پاشی برای درختان هلو استفاده کرد. در روش محلول پاشی کود را با آبی که برای آبیاری استفاده می‌کنند مخلوط کرده بر روی برگ ها می‌پاشند. در مراحلی از دوره رشد درخت جدذب برگی بیشتر از جذب توسط ریشه ها است و لازم است تا از روش محلول پاشی استفاده شود. اما قبل از کاشت درخت هلو برای تقویت خاک و آماده سازی آن با روش چالکود از کودهای پتاسیم دار استفاده می‌شود.

کود k60 برای درخت هلو و دیگر درختان میوه مزایای زیادی داشته و باید در برنامه کوددهی ان ها گنجانده شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *