زمان دادن کود آهن به درخت سیب

درختان مانند یک کودک در حال رشد نیاز به آب، غذا، مواد غذایی و مراقبت دارند و بدون تغذیه مناسب در معرض حمله انواع حشرات، آفات و بیماری ها قرار می گیرند. مراقبت از درختان شامل آبیاری، کود دهی، سمپاشی و هرس است تا بدون مشکل در مسیر رشد حرکت کنند. درختانی که در شرایط آب و هوایی و خاک مساعد رشد می کنند برای میوه دادن و تامین انرژی نیاز به کود دارند.البته غالباً کلمه کود به اشتباه و اشتباه برداشت می شود. در واقع باید بدانید که «کود» غذای درختان نیست. زیرا گیاهان غذای خود را از طریق فتوسنتز تامین می کنند. کود یک ماده معدنی و مغذی است که نیاز درختان را برای رشد و فتوسنتز تامین می کند. در این مقاله می خواهیم ضمن بررسی کود مناسب برای درخت سیب به زمان دادن کود آهن به درخت سیب نیز بپردازیم.

کود سیب درختی

سیب میوه ای پرمصرف و پرفروش است به همین دلیل کشاورزان در تلاشند تا با تقویت درختان سیب به بالاترین راندمان تولید دست یابند. برای دستیابی به حداکثر تولید باید عواملی مانند کیفیت را در نظر گرفت که جلوگیری از آفات درختان در افزایش کیفیت میوه ی سیب موثر است

تاثیر آهن بر سیب درختی

آهن یک ریزمغذی خوب برای همه موجودات زنده است و می تواند نقش مهم و اساسی در متابولیسم بدن داشته باشد، این نقش های ضروری عبارتند از: فتوسنتز، سنتز، تنفس و کلروفیل و حتی کلروز در برگ درختان می تواند به اصلاح آن کمک کند. کند اگر به درخت سیب خود زیاد آبیاری نکنیم باعث از بین رفتن و کاهش آهن نیز می شود. در ادامه این مقاله می خواهیم بدانیم چه زمانی به درخت سیب کود آهن داده می شود.

زمان دادن کود آهن به درخت سیب

کمبود آهن در درخت سیب

سایر عوارض کمبود آهن در درختان سیب: باعث کاهش مقدار میوه می شود، طعم لذیذ میوه از بین می رود ،میوه بی کیفیت و کم رنگ می دهد و رگه های قهوه ای سوخته ای روی برگ های درخت ایجاد می کند.

بیشتر بخوانید: کشت ایروپونیک زعفران

زمان مناسب استفاده از کود آهن برای درختان سیب

برای این کار روش هایی وجود دارد مانند انجام یک سوراخ برای کود دامی و غرقابی همچنین می توانیم از دو روش برای کوددهی استفاده کنیم: جلوگیری از کمبود آهن یافتن راه حل برای درمان کمبود آهن پیشنهاد می شود کود A1 را با کود حیوانی یا خاک مخلوط کرده و سپس از آن استفاده کنید.

ویژگی های کود آهن

این کود از کلات تشکیل شده است به طوری که آهن مورد نیاز درخت را تامین می کند: به اندازه خاک و آب و سمپاشی استفاده شود و چه زمانی برای این کار مناسب است ذهن بسیاری از باغداران و کشاورزان را درگیر کرده و یکی است. از دغدغه های اصلی آنها است، زیرا فروش میوه خوب به بازار برای آنها مهم است.بهترین زمان برای شروع کوددهی قبل از شکوفه دادن درختان سیب است، در واقع درست زمانی که میوه در حال رشد است. در چه فصولی باید این کار انجام شود؟ بهار تابستان درست است که این دو فصل زمان مناسبی برای پیشنهاد ما هستند.

زمان دادن کود آهن به درخت سیب

قیمت کود آهن

باغدار و کشاورز عزیز ممکن است این سوال پیش بیاید که قیمت بالایی دارد!قیمت کود آهن بسیار مناسب است و هیچ فشار مالی به شما وارد نخواهد کرد. یکی از ویژگی های کود آهن این است که مدت زمان بیشتری در خاک باقی می ماند و قطعا از بروز هر گونه بیماری که ممکن است وارد درخت سیب شود جلوگیری می کند و همچنین مقاومت گیاه را افزایش می دهد.

  • چرا کود آهن در درختان اهمیت دارد؟

ضد آفت آن، ضد قارچ ،ضد سفیدی آن و در نهایت ضد شپش است

عناصر موجود در کود آهن سیب

حاوی ۱۸% نیترات ،گوگرد ۵% ،۵% مواد آلی و معدنی، ۲۰% آهن

  • کمبود گوگرد چه ضرری برای درخت سیب دارد؟

از سنتز پروتئین جلوگیری می کند. رشد درخت سیب را کند می کند. زرد شدن برگهای بالای درخت که جوانتر هستند. امروزه ترکیبات حاوی آهن زیادی وجود دارد از جمله: کود EDTA کود DTPA این دو نوع کود که ذکر شد در خاک خنثی و اسیدی قابل استفاده است. عنصر آهن به طور طبیعی توسط خود گیاه قابل جذب نیست و فقط با ترکیب دو ماده دیگر این اتفاق می افتد تا جذب گیاه شود. موادی مانند: کلات و فروسولفات. کودهای ساخته شده با فروسولفات نمی توانند در خاک جذب شوند، بنابراین ترکیبات کلات توصیه و ترجیح داده می شود.

زمان دادن کود آهن به درخت سیب

فرمول های مختلف کود

کلات آهن کیلاسیون آهن مورد نظر با EDTA ،کیلاسیون آهن با DTPA، کیلاسیون آهن با EDDHA، اما بهترین آنها نوع آخر یعنی کودهای ۶ درصد یعنی EDDHA می باشد. اما دلیل اینکه این ترکیب بهتر از بقیه است چیست؟ این ترکیب کلات آهن برای هر نوع خاکی که PH آن تا ۱۱ باشد استفاده خواهد شد.این نوع کود دارای این ترکیبات می باشد: آهن و آهن فعال با فرم کلات: EDDHA.

بیشتر بخوانید: کود جلبک دریایی

نحوه مصرف کود آهن

این کود کلات به دو صورت جامد و مایع وجود دارد، همچنین باید توجه داشت که گیاهی که بزرگ و دارای میوه و گل است نسبت به گیاه کوچک و بدون میوه و گل به آهن کمتری نیاز دارد. ریشه در مقدار مصرف آن با آهن است. به عنوان مثال: گیاهی را در نظر بگیرید که هرس و هرس شده است، قطعاً ریشه آن قوی تر است، بنابراین قطعاً به کود بیشتری نیاز دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *