سیلیکات پتاسیم چیست؟

سیلیکات پتاسیم چیست؟ سیلیکات پتاسیم نوعی ترکیب شیمیایی و یک ماده فعال است که در رشد و تقویت محصولاتی چون گندم، جو، برنج، انگور، خربزه، خیار و گیاهان زینتی و به عنوان از بین برنده قارچ و حشره کش نقش زیادی را ایفا می کند.

ویژگی های ظاهری سیلیکات پتاسیم

شکل ظاهری آن بلوری و به رنگ سفید می باشد که متخصصان این ترکیب حیاتی و بسیار کاربردی برای کشاورزان را به صورت کود شیمیایی گردآورده اند.

سیلیکات پتاسیم چیست؟

مهم ترین فواید سیلیکات پتاسیم

از مهم ترین فواید سیلیکات پتاسیم همانطور که از نامش پیداست تامین عنصر های سیلیس و پتاسیم در درختان میوه می باشد که این ترکیب به صورت کود سیلیکات پتاسیم محلول به میوه ها اسپری می شود و همچنین به عنوان نوعی مکمل در خاک است. شایان ذکر است که در خاک به صورت طبیعی و خودکار سیلیس وجود دارد اما متاسفانه به دلیل برداشت های مکرر محصولات زراعی به خصوص محصولاتی که در دوره رشد و باروری خود سیلیس زیادی مصرف می کنند و سیلیس موجود در خاک را می کاهند، مقدار کافی سیلیس در خاک وجود ندارد، ازین رو برای اصلاحات خاکی و محصولی باید از این کودها استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای درختان زردآلو

مهم ترین کاربرد و مزایای کود سیلیکات ۷۰ دردصد

کود های سیلیکات ۷۰ درصد دارای کاربرد های فراوانی از جمله کنترل کردن بیماری های گیاهان، حفظ سلامتی گیاه و تولید محصولات سالم تر، کمک به افزایش عملکرد دانه و کیفیت آن، باعث افزایش سطح برگ گیاه می شود، درافزایش عملکرد گیاه نقش دارد، باعث افزایش ماندگاری محصولات می شود، به افزایش مدت زمان انبارداری محصولات کشاورزی و ماندگاری آن ها کمک می کند، باعث افزایش مقامت گیاه به تنش های محیطی ازجمله  کم آبی، آفتاب سوختگی،گرما، شوری و خشکی محیط می شود، همچنین در بهبود کیفیت و ویژگی های کمی میوه های دانه دار و هسته دار مانند سبزیجات تاثیر گذار است، سبب افزایش رشد رویشی گیاه می شود و درنهایت باعث افزایش مقاومت گیاه به خشکی می شود که این موارد تنها چکیده ای از کاربرد های این محصول هستند.

جلوگیری از خمیدگی گیاهان

خمیدگی گیاه مشکلی است که به دلیل افزایش رشد طولی شاخه و تنه گیاهان، برای محصولات کشاورزی پیش ی آید. با کمک کود سیلیکات پتاسیم موقعیت قرارگیری شاخه ها و برگ ها در استاندارد ترین حالت ممکن قرار می گیرند، همچنین در رشد زایشی  و بالابردن عملکرد محصول دهی گیاهان تاثیر قابل توجهی دارد.

سیلیکات پتاسیم چیست؟

افزایش زمان انبار داری محصول

با اسفاده از کود سیلیکات پتاسیم مدت ماندگاری محصول به واسطه تقویت آن ها از نظر ریزمغذی سیلیسیم و پتاسیم، بالا می رود. در نتیجه مدت زمان انبارداری محصولات کشاورزی بدون هیچ تلفات و خسارتی افزایش می یابد.

کنترل کردن بیمار ها

کود سیلیکات پتاسیم به دلیل تامین سیلیسیم و پتاسیم زمین های زراعی و کشاورزی و همچنین محصولات آن ها، سبب کنترل بیماری های آفتی گیاهان می شود. این کود با کمک کردن به بازسازی دوباره بافت گیاه وعمل کردن به عنوان عایق به گیاهان کمک می کنند تا در برابر بیماری هایی مانند پژمردگی ورتیسیلیومی و سفیدک پودری مقاومت و پایداری خود را حفظ کنند.

جبران کاهش سبزینگی گیاهان

از آنجا که زمان اصلی رشد گیاهان همزمان با گرمای شدید و تابش نور خورشید است، تابش شدید نور خورشید و افزایش زیاد دما باعث آفتاب سوختگی در برگ گیاهان می شود که این پدیده باعث تضعیف سبزینگی گیاهان می شود، با این حال گاهی اوقات شدت تابش نور خورشید به قدری زیاد است که باعث که حتی به بافت سبز میوه نیز آسیب می رساند و شکل ظاهری آن را به تیرگی تبدیل می سازد، در این شرایط حساس عنصر حیاتی سیلیس نقش زیادی در فراهم سازی پتاسیم و دچار نشدن گیاهان به خطر خشکی دارد. از سوی دیگر افزایش سبزینگی توسط کود سیلیکات پتاسیم باعث رشد و افزایش کیفیت و مقدار محصول می شود.

افزایش مقاومت گیاهان

نه تنها کود سیلیکات پتاسیم بلکه تمام کود هایی که شامل سیلیسیم و پتاسیم هستند سبب افزایش پایداری و مقاومت گیاه در برابر هجوم جاندارانی مانند کنه، کرم ساقه خوار، شته و … می شوند. اما باید درنظر بگیریم که علاوه بر هجوم جانداران، هجوم های زیاد دیگری از جمله  خشکی و شوری خاک مقاومت گیاهان را تحدید می کنند.این کود شیمیایی مقاومت گیاهان را در برابر آسیب های ذکر شده به دلیل تقویت دیواره سلولی گیاهان توسط کود سیلیکات پتاسیم، بالا می برد. درواقع نقش این کود ایجاد سد فیزیکی مقاوم در برابر حشرات و تنش های قارچی می باشد.

اصلاح کننده خاک

این کود سبب جبران کمبود سیلیسیم  خاک هایی که به تعداد فراوانی کشت شده اند می شود و همچنین به تنظیم پتاسیم موجود در خاک ها کمک می کند.

درشت کردن اندازه میوه ها

عنصر پتاسیم با بالابردن متابولیسم گیاهان به رشد متعادل ریشه آن ها  کمک می کند. در اثر کمبود پتاسیم اندازه میوه ها کوچک و کم رنگ تر می شوند. همچنین فقر پتاسیم درمیوه ها موجب اختلال در رسیدن آن ها میشود.

سیلیکات پتاسیم چیست؟

مواردی درمورد کوددهی پتاسیم سیلیکات

با رعایت بعضی نکات میزان اثربخشی کوددهی بیشتر می شود از جمله این نکات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

_محلول پاشی را بعد از رسیدن میوه انجام دهیم زیرا باعث عدم جذب کلسیم توسط میوه می شود.

_میزان مصرف این کود ۳ الی ۴ لیتر در ۱۰۰۰ لیتر آب می باشد.

_سیلیکات پتاسیم تنها با صابون های غیر یونی قابل ترکیب است.

_شایان ذکر است که کود سیلیکات ۷۰ درصد با موادی چون ترکیبات اسیدی قوی و کلسیم قابل اختلاط نیست.

_باید قبل از محلول پاشی، آفت گیاهان را از بین برد.

بیشتر بخوانید: کود برای درشت شدن خرما

تهیه و خرید سیلیکات پتاسیم

امروزه تولید کودهای سیلیکات پتاسیم در سطح گسترده ای افزایش پیدا کرده است. اما همانطور که مزای زیادی برای ما دارند، استفاده نادرست از آن ها باعث آسیب به گیاهان و محصولا کشاورزی می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *