کود کامل مایع خارجی

یکی از روش‌های بهبود و توسعه حاصخیزی خاک و افزایش ظرفیت تولید محصولات کشاورزی، علاوه بر کود شیمیایی، استفاده از کود کامل مایع خارجی است. این کودها قابلیت استفاده برای مرکبات و درختان میوه، گیاهان آپارتمانی و زینتی، محصولات کشاورزی و باغداری را دارند و بهترین طریقه مصرف آنها، به صورت محلول پاشی است. برای آشنایی بیشتر با مزایای استفاده از کودهای مایع خارجی با ما باشید.

کود کامل مایع خارجی چیست؟

کود کامل مایع خارجی نوعی ترکیب شیمیایی متشکل از مهمترین عناصر غذایی پرمصرف و کم مصرف مورد نیاز گیاه است که به صورت کمپلکس قابل جذب از راه ریشه و برگ و همراه با مواد آلی نیاز تغذیه‌ای گیاه را برآورده می‌کند. محلول پاشی گیاهان، با کودهای مایع باعث شادابی گیاه و افزایش کمی و کیفی محصول می‌گردد و به افزایش حاصلخیزی خاک کمک می‌کند.

کود کامل مایع خارجی

مزایای استفاده از کود کامل مایع خارجی

به طور کلی می‌توان گفت یکی از بهترین شیوه‌‌های تغذیه گیاه استفاده از کودهای مایع است، زیرا این نوع کود به اندازه کافی عناصر غذایی را به سیستم ریشه گیاه و یا برگ می‌رساند. برخی از مزایای کاربرد کودهای  کامل مایع در کشاوررزی، باغداری و گلکاری به طور خلاصه به شرح زیر است:

کودهای کامل مایع از هر دو طریق برگ و خاک قابل جذب هستند و می‌توانید آنها را برای همه گیاهان باغی و زراعی مصرف نمائید. جذب کودهای مایع بسیار سریعتر از انواع کودهای شیمیایی، حیوانی و سبز است و مخصوصاً استفاده از آن به صورت محلول پاشی روی برگها قابلیت جذب سریعتر با راندمان و بازدهی بالاتر را خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: سیلیکات پتاسیم چیست؟

در صورت استفاده از کود کامل مایع خارجی، نسبت عناصر غذایی با دقت بیشتری در اختیار گیاه قرار می گیرد و می توان میزان و زمان مصرف کود را برای هر گیاه محاسبه کرد. بنابراین تغذیه گیاهان با اطمینان و کنترل بیشتری با نسبت های صحیح انجام می شود و از کمبود یا سمیت جلوگیری می شود.

 صرفه جویی در هزینه های تولید و تغذیه گیاه از دیگر مزایای کودهای  کامل مایع است.

در صورت استفاده از کودهای کامل مایع، کاهش آلودگی محیطی (خاک و منابع آبی) در مقایسه با کودهای جامد بیشتر خواهد بود.

می توانید میزان مصرف کود را با توجه به دوره رشد یا خواب گیاه تنظیم کنید و آن را در برابر تغییرات غیرمنتظره آب و هوا حفظ کنید.

کود های کامل  مایع اغلب با مواد آلی ترکیب می شوند که برای رشد گیاه بسیار مفید است.

مصرف این نوع کود از طریق هر سیستم کشاورزی و گلخانه ای امکان پذیر است و به دلیل پاستوریزه شدن بیولوژیک عاری از بذر علف های هرز و هرگونه آلودگی میکروبی و انگلی می باشد.

کود کامل مایع علاوه بر مواد مغذی پرمصرف حاوی عناصر کمیاب ضروری برای گیاهان مانند آهن، روی و منگنز است و از نظر وجود اسیدهای آمینه باعث افزایش عملکرد و راندمان بالای محصول و افزایش مقاومت در برابر آب می شود. مواد گرمایی این کود قابلیت اختلاط با اکثر سموم را دارد.

از این کود می توان به عنوان بستر مناسب کشت برای مصارف مختلف از جمله کشت گلخانه ای، فضای سبز، کشاورزی، باغداری، صیفی کاری، چمن کاری، گلکاری و جنگلداری استفاده کرد.

کود کامل مایع خارجی

نحوه استفاده از کود کامل مایع خارجی

مهمترین روش استفاده از این نوع کود محلول پاشی است. برای تهیه محلول کود باید مقدار مشخصی کود را با مقدار معینی آب مخلوط کرد تا محلول برای گیاه مورد استفاده قرار گیرد. توجه داشته باشید که اگر کود مایع خریداری شده را مستقیماً روی گیاه استفاده کنید به دلیل غلظت زیاد عناصر برای گیاه مضر بوده و باعث مسمومیت و نابودی آن می شود. کود مایع حاوی نیتروژن، فسفر، پتاسیم، منیزیم و عناصر کمیاب مانند آهن، روی و منگنز و همچنین اسیدهای آمینه، اسید فولویک و اسید هیومیک است. این کود را می توان در سیستم آبیاری قطره ای مخلوط با خاک یا محلول پاشی استفاده کرد.اصولا روی جعبه انواع کودهای مایع نسبت مورد نظر برای رقیق شدن با آب نوشته شده و در دستور کود آمده است.

برای اطمینان از میزان صحیح کود مصرفی، ابتدا می توانید یک واحد اندازه گیری مانند گرم یا کیلوگرم را در نظر بگیرید که با ترازو اندازه گیری می شوند. حالا مثلاً روش مصرف کود «یک در هزار» است. یعنی باید یک واحد از کود مورد نظر را در هزار واحد آب حل کنید. توجه داشته باشید که برای کودهای مایع با درصد خطا می توانید یک سی سی از آن را معادل یک گرم در نظر بگیرید.

توزیع عناصر مغذی و کود کامل مایع خارجی

در کشاورزی مدرن، بیشتر کودهای جامد و مایع به صورت سطحی استفاده می شوند.

خاک ورزی معمولی با گاوآهن قالب، سطح خاکورزی معمولی ۱۵ تا ۲۵ سانتی متر است، در حالی که خاک ورزی حفاظتی بسیار کوچکتر از پایه است. بنابراین، مواد مغذی و کودهای غذایی موجود در مواد آلی در خاک ‌ورزی معمولی سالانه به خاک وارد می‌ شوند، اما تمایل دارند در نزدیکی سطح خاک تحت خاک ‌ورزی حفاظتی جمع شوند.

در مورد دوم، فرآیند اختلاط تا حد زیادی به نیروهای اختلاط طبیعی مانند انجماد و ذوب، کرم‌های خاکی و سایر نیروهای طبیعی مزاحم بستگی دارد.

آزمایش خاک برای کود مایع کامل خارجی

این داده‌ها به این نتیجه می‌ رسند که  خاک و سطوح بقایای محصول تحت خاک‌ ورزی حفاظتی نسبت به خاک‌ ورزی معمولی محافظت کمتری دارند. اما در بیشتر موقعیت ها، غلظت مواد غذایی و مواد آلی خاک در نزدیکی سطح به نظر می رسد تأثیر کمی بر اثربخشی آنها داشته باشد.

کود کامل مایع خارجی

در واقع جذب مواد مغذی را می توان با خاک ورزی حفظ کرد.

این افزایش بهره وری مواد مغذی زمانی کاملاً منطقی است که در نظر داشته باشید که یک منطقه خاکی مرطوب، غنی از مواد مغذی و ارگانیک مفیدتر است.

برای رشد ریشه گیاه، تحقیقات نشان می‌دهد که ریشه‌های گیاه در آنجا تکثیر می‌شوند. بنابراین، در دسترس بودن عناصر غذایی برای گیاهان عموماً با تجمع آنها در نزدیکی سطح خاک و نیازها و مدیریت کودها کاهش نمی یابد، به جز نیتروژن، که همانطور که قبلاً بحث شد، اساساً برای هر دو سیستم تصفیه خاک یکسان است.

بیشتر بخوانید: کود اسید هیومیک مایع

انتخاب یک کود کامل مایع خارجی

اکثر کودهای محلول در آب و مایع برای کوددهی مناسب هستند. هنگام انتخاب کود باید به سه نکته اصلی توجه کرد:

(۱) نوع گیاه و مرحله رشد

(۲) نوع خاک و سیستم آبیاری

(۳) کیفیت آب موجود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *