کود ۶۰ درصد پتاسیم برای درخت شلیل

کود دادن از جمله کارهایی که برای درختان میوه اهمیت بسیاری دارد و همه عنصر ها و ترکیب هایی که درخت نیاز دارد را تامین میکند، از کود هایی که حاوی عنصر پتاسیم است می توان کودk60 را نام برد که استفاده آن برای درخت شلیل ضروری می باشد، در این مقاله به ویژگی های درخت شلیل و همچنین تاثیر کود ۶۰درصدپتاسیم بر روی آن خواهیم پرداخت همراه ما باشید.

پتاسیم روی درخت های چه تاثیری می گذارد؟

پتاسیم از جمله عنصر های است که در طبیعت وجود دارد و برای اینکه درختان رشد و زندگی داشته باشند این عنصر ضروری می باشد و همینطور در زندگی انسان نیز تاثیر گذار است، اگر این عنصر مهم و حیاتی کم باشد موجب می شود تا مشکلات مختلفی برای گیاه ایجاد گردد و همچنین ریشه ها پوسیده شده و به مرور زمان از بین می روند مواردی که ذکر کردیم از مهمترین پیامدهای منفی کمبود پتاسیم است.

کود ۶۰ درصد پتاسیم برای درخت شلیل

شکل برگ های درخت تغییر یافته و شاهد ضعیف و خمیده شدن شاخه ها خواهیم بود، میوه دهی کم میشود ایا اگر میوه ای هم تولید شود با کیفیت پایینی عرضه می شود.

بیشتر بخوانید: درخت نارگیل

وجود پتاسیم چه مزایا و فوایدی برای درخت شلیل دارد؟

  • مقاومت درخت های شلیل را افزایش میدهد
  • ریشه درخت را در مقابل عوامل تنش زا همچون گرما و سرمای شدید مقاوم تر می کند
  • ساقه های درخت محکم تر شده و شکسته و خمیدگی ندارند
  • گیاه در مقابل آفت ها و بیماری های قارچی کمتر دچار آسیب می شود

کودk60 چیست؟

یکی از کود های پرمصرف و رایج در بین باغداران و کشاورزان کود ۶۰ درصد پتاسیم می باشد، همانطور که از نامش پیداست این کود دارای عنصر بالایی از پتاسیم است و برای اینکه مقدار مورد نیاز گیاه به پتاسیم مورد استفاده قرار می گیرد زیرا که به دلیل نوع خاک در بیشتر مناطق گیاهان و درختان از جمله درخت های شلیل در کمبود پتاسیم به سر می برند، کود ۶۰ درصد پتاسیم توانایی این را دارد که در مدت زمان کوتاه این نیاز گیاه را تامین کند که این کود را به صورت محلول تولید کرده و مورد استفاده قرار می دهند که این کودها را به روش محلول پاشی استفاده می کنند؛ که این روش محلول پاشی برای جذب از طریق برگ بسیار مناسب می باشد این اتفاق هنگامی می افتد که ریشه ها فعالیت شان کمتر شده و احتیاج است که جذب برگی انجام گردد.

این بود علاوه بر عنصر پتاسیم مقداری اسید آمینه ضروری نیز دارد و نقشی که این اسید امینه ها دارند موجب جذب بیشتر پتاسیم توسط گیاه می شود زیرا که رنگ و ظاهر میوه ها هم نقش بسیار مهمی در مقدار فروش و بازار پسند بودن آن می گذارد.

روی رنگ آور بودن میوه شلیل کود ۶۰ درصد پتاسیم اثرگذار است و تا حد زیادی به بهبود آن کمک می کند، همیشه تنش های محیطی مختلف تهدیدی برای درختان و گیاهان بوده‌اند عواملی همچون آب و هوای نامناسب و بیماری ها و آفت ها.

کود ۶۰ درصد پتاسیم برای درخت شلیل

درخت های شلیل دارای چه ویژگی هایی هستند؟

میوه شلیل نوعی از هلو است که در یکی از ژن هایش جهش ایجاد شده و باعث شده تا پرز ها از بین بروند، درخت شلیل ارتفاعی زیاد در حدود ۱۰ متر دارد و از جمله درخت های مثمر می باشد میوه های درخت شلیل فواید زیادی دارند همچنین شکل آنها کروی بوده و دارای طعم شیرینی است که می توان به صورت خام و تازه از آن استفاده کرد و خورد و هم در موارد دیگری از جمله درست کردن لواشک و کمپوت و آبمیوه استفاده کرد.

به طور معمول درخت های شلیل دارای عمر کمی هستند و به صورت گرده افشانی زیاد تر می شوند این گیاه در ۱۵۰ نوع مختلف وجود دارد از نظر برگ و شکل و میوه با هم دیگه فرق دارند از معروفترین شلیل ها شلیل شبرنگ و انجیری و مغان و شمس میباشند، با توجه به نوع درخت به طور معمول در اوایل تابستان رسیدن میوه ها اتفاق می افتاد، درخت شلیل در فصل پاییز برگ هایش ریزش میکند و خزان پذیر است.

روش های تکثیر این درخت ها با پیوند زدن و بذر انجام می گیرد که از نوع رایج آن پیوند زدن است که از درخت هایی همچون هلو و زردآلو نیز می توان استفاده نمود بر روی پایه آنها پیوند را انجام داد.

هرس کردن درخت های شلیل جزو مراحل مهمی می باشد و تاثیر بسیار زیادی بر روی رشد و بار دادن درخت می گذارد. باغداران میوه هایی همچون شلیل و هلو به دنبال این هستند که میوه های خودشان را به درشت ترین اندازه برسانند که پتاسیم قابلیت این را دارد از این رو به دنبال کود هایی می کردند که دارای پتاسیم بالایی باشند همچون کود ۶۰ درصد پتاسیم یا همان کود k60 .

کود ۶۰ درصد پتاسیم برای درخت شلیل

کود ۶۰ درصد پتاسیم برای درخت شلیل

کود ۶۰ درصد پتاسیم برای درخت شلیل ضروری بوده و بر روی آن تاثیر مفیدی می گذارد همچنین پتاسیم لازم آن را تامین کرده و وزن و اندازه میوه را افزایش میدهد و موجب درشت تر شدن آن میشود، افزایش مقدار برداشت میوه و همچنین بهتر شدن رنگ میوه و کیفیت آن از جمله تاثیراتی است که کود ۶۰ درصد پتاسیم بر روی درخت شلیل می گذارد.

بیشتر بخوانید: کود سه بیست پودری بهتر است یا مایع؟

کلام آخر

به هنگام خرید کود ۶۰ درصد پتاسیم برای کاشت درخت شلیل باغ خود حتما به این موضوع توجه داشته باشید که از از منابع معتبر خریداری شود زیرا در غیر این صورت کلاهبرداران ای وجود دارند که با فروختن کودهای قلابی و غیر اصیل سعی بر این دارند که محصولات خود را به فروش برسانند که اگر این اتفاق بیفتد نه تنها شاهد باغ شلیل خوبی نخواهید بود بلکه با مشکلات بسیار زیادی رو به رو می‌شوید که به درخت و گیاه آسیب های فراوانی وارد میشود.

امیدوارم که این مقاله برایتان مفید بوده و استفاده لازم را برده باشید در مقاله های بعدی به تاثیر کود ۶۰ درصد پتاسیم بر میوه های دیگر نیز خواهیم پرداخت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *