کود گل کاغذی

گل کاغذی یک گیاه گل دار و رونده است. این گیاه به علت اینکه از فصل بهار تا فصل پاییز، گل می دهد اطراف خود را بسیار زیبا می کند. به همین دلیل از گل کاغذی در بیشتر نواحی کشور استفاده می شود. گل‌های کاغذی برای اینکه رشد خوبی داشته باشند و بتوانند گل‌های فراوانی تولید کنند به یک تغذیه سالم غنی نیاز دارند. به همین جهت بایستی از کود گل کاغذی بهره بگیرید تا تمام مواد لازم را به این گیاه زیبا برسانید. نظر به انواع و اقسام کودهایی که در بازار موجود هستند، لذا انتخاب یک کود مناسب شاید کمی دشوار به نظر برسد. ولی لازم است تا ابتدا شرایط نگهداری گل کاغذی را بدانید و سپس یک کود پرخاصیت و مفید را برای آن انتخاب نمایید تا گل‌های با نشاط تری داشته باشید.

روش مراقبت و نگهداری از گل کاغذی

  1.  نور مناسب و مکان نگهداری

دقت داشته باشید برای اینکه گل کاغذی گل‌های فراوان بدهد، بایستی دست کم، شش ساعت آن را در جلوی تابش نور آفتاب قرار دهید. این گیاه معمولا گلدهی زیادی دارد و می تواند در بیشتر جاها پرورش یابد. چنانچه این گیاه در فصل تابستان گلدهی را آغاز نکرد لازم است تا آن را یک جای پر نور تر ببرید. بهترین جا برای گل کاغذی در باغچه،  اطراف دیوارهای جنوبی و یا غربی است. چون در این فضاها می تواند نور و گرما را بیشتر بگیرد.

توجه داشته باشید چنانچه در ناحیه ای زندگی می‌کنید که آب‌ و هوای سرد دارد پیشنهاد می کنیم که  این گیاه را در یک پارچه یا پتو قرار دهید تا سرما را احساس نکند و نمیرد. دقت داشته باشید که پارچه مورد نظرتان باید طوری باشد که با گیاه مستقیما تماس نداشته باشد و یک چهارچوب معین داشته باشد. چنانچه گل کاغذی‌تان را در باغچه نگه می دارید لازم است تا در فصول سرد سال آن را به یک جای گرم‌تر انتقال دهید و یا از پارچه ای گرم برای آن استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: جلبک دریایی برای درخت زیتون

  1. کود دادن

معمولا بهترین زمان کود دادن برای گل کاغذی، فصل تابستان یا فصل بهار است. چون در این فصول، گیاه پرورش می یابد و به تغذیه کافی نیاز دارد. چنانچه گیاهتان را در باغچه  نگهداری می‌کنید، نیاز است تا از کود گرانوله برای تقویت آن بهره بگیرید. اما اگر این گیاه را در گلدان نگه داری می کنید لازم است تا از کود‌های مایع برای تغذیه آن استفاده کنید. در نظر داشته باشید که کود گل کاغذی بایستی در اول فصل بهار به گیاده داده شود و تا اواسط فصل تابستان این کار را ادامه دهید. در غیر این صورت به نتیجه ایده آل نمی رسید.

  1. آب دادن به گیاه گل کاغذی

گیاه گل کاغذی در برابرکمبود آب مقاوم است. این گیاه می تواند کمبود آب را تا حد زیادی تحمل کند و خشک نشود. لذا بهتر است تا در هر سه هفته یک بار به آن آب فراوان بدهید. چنانچه آبیاری به شکل درست و بر اساس اصول صحیح انجام گیرد، می تواند منجر به گلدهی بیشتر گیاه شود. توجه کنید که گل کاغذی تمایلی ندارد که به صورت همیشگی در خاک به صورت خیس بماند. لذا میان نوبت‌های آب دادن گیاه، فرصت دهید تا خاک گیاه به طور کامل خشک شود. همچنین لازم است بدانید، گل کاغذی اگر بیشتر از مقدار نیازش، آبیاری شود ریشه اش پوسیده می شود و در نتیجه نابود می شود.

کود گل کاغذی

  1. ابعاد گلدان

اندازه گلذان نیز بسیار در میزان گلذهی گل کاغذی موثر است. لذا بهتر است تا گلدان‌هایی را انتخاب نمایید که اندازه استاندارد خوبی داشته باشند. ریشه‌های گل کاغذی، گلدان‌های با اندازه بزرگ را نمی پسندد. به همین دلیل است که بیشتر اوقات در گلدان‌های با اندازه بزرگ، گلدهی خوبی ندارد.

     ۵. هرس کردن

هرس کردن گل کاغذی نیاز به مهارت و دقت بالا دارد. چون اگر این گیاه را به شکل درست و اصولی هرس نکنید، این گیاه یک رویش خاص را شروع می کند و بر روی ساقه‌های این گیاه، خارهای بلند می روید.

برای هرس کردن  گل کاغذی بایستی زمانی که گلدهی شروع می شود، ساقه-های آن را حدود یک سانتی متر کوتاه کنید تا انرژی گیاه جهت رشد ساقه و گل‌ها صرف شود. توجه داشته باشید که به ساقه اصلی گیاه صدمه نزنید. حتما لازم است تا  قبل و بعد از انجام کار، کار ضدعفونی کردن را با الکل انجام دهید تا از انتقال بیماری بین گیاهان جلوگیری کنید.

  1. خاک

علاوه بر مواردی که در بالا برشمردیم، خاک گیاه نیز بایستی مناسب انتخاب شود. گل کاغذی به نوع خاک حساسیتی ندارد. این گیاه می تواند در بیشتر خاک‌ها به خوبی رشد کند. چنانچه خاک حاصلخیزی را برای رشد گیاه انتخاب کنید طول عمر گیاه را بالا برده اید. خاک بایستی از زهکشی خوبی برخوردار باشد. همچنین در خاک از مواد شیمیایی خبری نباشد. خاک بایستی شور نباشد تا گیاه دچار صدمه و آسیب نشود. چنانچه خاک شور است، با کمک کود اسید هیومیک می توانید شوری خاک را رفع نمایید.

  1. کود اسید هیومیک برای تغذیه گل کاغذی

یکی از بهترین کودهایی که می‌توانید به‌ راحتی از آن استفاده کنید، کود غنی و مغذی هیومیک اسید است.  کود اسید هیومیک مزیت‌های بسیاری دارد و می تواند در کوتاه ترین زمان نیازهای گل کاغذی را جوابگو باشد. این کود می تواند همه املاح و مواد معدنی لازم را بریشه گیاه برساند. کود اسید هیومیک در سه نوع گرانولی، مایع و پودری در بازار موجود است. بنابراین می توانید هریک را که خواستید انتخاب نمایید.

بیشتر بخوانید: جلبک دریایی برای درخت انجیر

از کود اسید هیومیک مایع می‌توانید به‌ شکل آبیاری و مستقیم استفاده کنید. از نوع گرانولی کود اسید هیومیک نیز بایستی به‌ شکل چال کود بهره بگیرید. جهت بهره گیری از نوع پودری، بایستی اول کود را در مقدار معینی آب حل کنید و سپس به خاک اضافه کنید تا جذب ریشه گل شود. توجه داشته باشید که بهترین شکل استفاده از کود، اسید هیومیک مایع است.چون غلظت آن در قیاس با انواع دیگر مناسب‌تر است و قدرت جذب بیشتری نیز دارد.

چنانچه کود گل کاغذی غنی و کامل نباشد، امکان دارد که برگ‌ها و سایر بخش‌های گیاه با گذشت زمان تضعیف شوند و مقدار گلدهی نیز تا حد زیادی کم شود. به عنوان مثال، با کمبود پتاسیم در گل کاغذی، امکان دارد نوک برگ‌ها سوزانده شوند و برگ‌های جوان با گذشت زمان از بین بروند. کمبود آهن نیز می تواند آسیب جدی به گیاه گل کاغذی بزند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *