خرید کود

کودها ازجمله مواد مغذی هستند که هنگام کاهش مواد معدنی و لازم مورد نیاز خاک از مواد ضروری همچون جهت رشد و تکامل گیاهان استفاده می‌شود و کشاورزان از کودهای ارگانیک و شیمیایی برای جبران کمبودهای خاک استفاده می‌کنند. در واقع کودها تأمین کننده نیازهای اصلی خاک هستند و وجود آن‌ها برای سلامت و باروری گیاه مورد نیاز است؛ چون‌که آب‌ و خاک موجود و در دسترس گیاهان فاقد عناصر ضروری و مورد نیاز گیاه هستند و به کشاورزان توصیه می‌شود که برای جبران کمبودهای غذائی گیاهان برای خرید کود مناسبی که تمامی عناصر ضروری و مورد نیاز گیاهان را داشته باشد، اقدام کنند.

کود چیست؟

هر ماده‌ای که بتواند عناصر ضروری و مورد نیاز گیاهان را به‌خوبی تامین کند، خواه ارگانیک یا شیمیایی باشد و بتواند باعث رشد و تکامل و همین‌طور باربری بهترین گیاهان شود، با نام کود شناخته می‌شود. کودها بر اساس نوع خود عناصر غذایی مختلفی را دارند که برای گیاهان مورد نیاز است و ماده‌ای آلی، معدنی یا بیولوژیک است. استفاده از کودها موجب حاصلخیزی بیشتر خاک و به دست آوردن محصولی با کیفیتی بالاتر می‌شود. کودها را می‌توان به دو نوع کودهای شیمیایی و کودهای طبیعی یا ارگانیک تقسیم‌ بندی کرد که ترکیبات کودهای طبیعی شامل مواد آلی و غیر آلی است و هیچ‌ گونه اسید یا ماده‌ی شیمیایی به آن‌ها افزوده نمی‌شود. ماده اصلی تشکیل ‌دهنده کودهای شیمیایی نیز شامل اکسیژن، کربن و هیدروژن هستند که بر اساس نوع کود و مواردی که مورد استفاده قرار می‌گیرد عناصر دیگری مانند نیتروژن، از فلور و. . . به آن افزوده می‌شود. عناصری که در ساختار تشکیل‌ دهنده کودهای شیمیایی استفاده می‌شود، معدنی بوده و به‌ همین خاطر به‌سرعت تجزیه می‌شوند و مورد استفاده گیاه قرار می‌گیرند.

لازم به ذکر است که تقاضا برای عرضه و خرید کودهای شیمیایی بیشتر از کودهای گیاهی است، چون کودهای شیمیایی دارای ویژگی‌هایی همچون قیمت کمتر، حجم کمتر و استفاده و مصرف راحت تر هستند. کشاورزان در هنگام خرید کودهای کشاورزی با استفاده از هر یک از کودهای گیاهی و شیمیایی باید تعادل را در استفاده از کودهای کشاورزی رعایت کنند و از هر یک از این کودها به تناسب استفاده کنند، چرا که استفاده زیاد از کودهای شیمیایی می‌تواند برای محیط زیست، خاک کشاورزی و انسان خطراتی را به‌همراه داشته باشد. همچنین این کودهای شیمیایی می‌توانند به زنجیره غذایی انسان‌ها نیز راه پیدا کند و آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به‌سلامتی انسان وارد کنند. بنابراین کشاورزان در هنگام خرید کودهای گوناگون باید حواس خود را جمع کنند و تمامی موارد ذکر شده را در موقع خرید انواع کودها در نظر داشته باشند.

بیشتر بخوانید: زمان مصرف هیومیک اسید

خرید کود به صورت آنلاین

کودها از جمله مواد غذایی ضروری و لازم برای گیاهان هستند که می‌توانند کلیه نیازهای غذایی گیاهان را از طریق رساندن عناصر و مواد آلی به آن‌ها جبران نمایند. امروز بیشتر خاک‌های کشاورزی کشور ما در مناطق گرم و خشک قرار دارند و به‌ خاطر داشتن حالت قلیایی و درصد شوری بالا بدون ترکیبات آلی گیاهی هستند یا درصد ترکیبات آلی در این خاک‌ها بسیار کم است؛ بنابراین برای کشاورزان لازم است که جهت داشتن خاک حاصلخیز و به دست آوردن محصولاتی پر بار و با درجه کیفی بالا، از کودهای کشاورزی گوناگون استفاده نمایند.

امروزه بازار خرید کودهای کشاورزی به‌ خاطر مزایا و فواید زیادی که این کودها دارند، بسیار گسترده‌ است و طرف‌داران زیادی را نیز دارند. خریداران کودهای کشاورزی می‌توانند به‌صورت مستقیم و با حذف واسطه‌ها محصولات لازم و مورد نیاز خود را خریداری کنند؛ چرا که واسطه‌ها موجب افزایش قیمت به نفع این خود می‌شوند و این‌ موضوع هزینه زیادی را به خریداران انواع کودهای کشاورزی تحمیل می‌کند. خرید به‌صورت اینترنتی و آنلاین یکی از روش‌های مستقیم تهیه و خرید کودهای کشاورزی است و خرید اینترنتی در واقع به‌منزله پلی میان تولید کننده و خریدار است. افرادی که وقت کافی برای خرید حضوری را ندارند می‌توانند به‌صورت آنلاین و غیر حضوری به سایت‌های معتبر خرید و فروش کودهای کشاورزی مراجعه کنند و محصول مورد نیاز خود را سفارش داده و خریداری کنند. خرید اینترنتی کودهای کشاورزی دارای مزایای زیادی است که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره نمود

  • تضمین کیفیت محصولات به همراه قیمت‌های بسیار مناسب و به‌صرفه
  • امکان مطالعه ویژگی‌های کامل محصولات
  • امکان کسب مشاوره رایگان آنلاین و تلفنی و کسب آگاهی از مدل‌های مختلفی از محصولات ارائه‌ شده
  • استفاده کردن از جدیدترین و پیشرفته‌ترین دستگاه‌های روز دنیا
  • ارسال سریع و بدون وقفه محصولاتی که از پیش ثبت و خریداری شده‌اند

خرید کود

چه عواملی در خرید و فروش کودهای کشاورزی تأثیرگذار هستند؟

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، کودها ازجمله مواد غذایی ضروری و مورد نیاز برای خاک هستند که استفاده از آن‌ها می‌تواند تمامی کمبودهای غذائی خاک را جبران کند. عوامل زیادی بر بازار خرید و فروش انواع کودهای کشاورزی تاثیر گذار هستند که در ادامه مقاله تمامی این عوامل را برایتان توضیح می‌دهیم.

کودهای شیمیایی که کشاورزان تمایل زیادی را برای آن‌ها دارند، بازار خرید و فروش پر رونقی را دارند. کودهای کشاورزی شیمیایی از ترکیب سه ماده اصلی نیتروژن، فسفر و پتاسیم ساخته می‌شوند که جزو مواد غذایی ضروری و لازم برای خاک هستند. فسفر و پتاسیم از سنگ فسفات و پتاس استخراج می‌شوند که قیمت‌ گذاری کودهای شیمیایی به قیمت اولیه این سنگ‌ها بستگی دارد، به این معنا که کاهش یا افزایش قیمت سنگ‌های فسفات و پتاس می‌تواند به‌طور مستقیم بر قیمت کودهای شیمیایی اثر بگذارد و بر خرید کودهای شیمیایی توسط کشاورزان نیز تاثیر زیادی را داشته باشد.

در بازار خرید و فروش کودهای شیمیایی عوامل اقتصادی دیگری نیز تاثیرگذار هستند که در زیر آن‌ها را برای شما بیان می‌کنیم

  • افزایش تقاضا برای مصرف و خرید کودهای شیمیایی
  • ایجاد نوسان در میزان درآمدهای کشاورزی
  • پایین آوردن و کاهش شدید تقاضا برای خرید بعضی از محصولات کشاورزی به خاطر اصلاحات ژنتیکی
  • به‌ وجود آمدن و پیدایش برخی از محصولات در فصل‌هایی خاص از سال

علاوه‌ بر موارد ذکر شده در حال حاضر به‌خاطر افزایش منابع گازی از جمله گاز شیل میزان عنصر نیتروژن نیز افزایش‌ یافته است که این عنصر یکی از مواد اصلی کودهای شیمیایی است و می‌تواند بر تولید و بازار خرید و فروش کودهای شیمیایی تاثیر فراوانی را داشته باشد.

مزایا و فواید استفاده از کود برای خاک

کودها که جزو مواد غذایی ضروری و مورد نیاز برای گیاهان محسوب می‌شوند، در آزمایشگاه یا پالایشگاه ترکیب می‌شوند و به وجود می‌آیند. در حدود ۱۰۰ سال قبل معمولاً کودهای شیمیایی وجود نداشتند و کشاورزان برای تقویت و حاصلخیزی خاک‌های خود از کودهای طبیعی یا ارگانیک استفاده می‌کردند. با گذشت زمان و افزایش آگاهی و دانش علم شیمی بشر توانست که کودهای غیر طبیعی را به‌عنوان مواد مغذی گیاهان برای رشد بهتر آن‌ها به وجود بیاورد. بازار خرید کودهای معدنی و غیر ارگانیک بسیار گسترده و پر رونق است؛ چرا که این کودها فواید زیادی را برای خاک، گیاهان و محصولات به‌همراه دارند که در زیر آن‌ها را برای شما به‌طور کامل توضیح می‌دهیم.

یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از کودهای معدنی اثر بخشی سریع آن‌ها است. این کودها مواد مغذی زیادی را دارند که این مواد خیلی سریع در این نوع خاک حل می‌شوند و بلافاصله در دسترس گیاهان قرار می‌گیرند که گیاهان از جهت تامین مواد غذایی ضروری همچون نیتروژن، فسفر و پتاسیم به این کودها احتیاج زیادی را دارند. هنگامی‌ که گیاهان احتیاج فوری به مواد غذائی دارند، شما می‌توانید با استفاده از این کودهای معدنی احتیاجات غذایی آن‌ها را برطرف کنید. چون ایجاد تاخیر در فرآیندهای غذایی گیاهان می‌تواند موجب شود که گیاهان مواد غذائی و ضروری را به مقدار کامل دریافت نکنند و این موجب رشد نامطلوب میوه، گل و ایجاد ساقه‌های ضعیف در گیاه می‌شود

یکی از کاربردی‌ترین مزایای استفاده از کودهای معدنی دانستن ترکیب دقیق مواد مغذی و ضروری آن‌ها است، چون ترکیب مواد مغذی گیاهی معمولاً برحسب درصد است و این درصد بر روی ظروف یا کیسه‌های نگهداری کودها نشان داده می‌شود. دانستن ترکیب کودهای مورد استفاده برای کشاورزان بسیار مهم است؛ چون نیازهای تغذیه‌ای هر گیاهی با گیاه دیگری یا با خاک متفاوت است. دانستن این نکته توسط کشاورز که چه ماده‌ای را به چه اندازه باید به خاک اضافه کند، بسیار مهم است و موجب تغذیه درست و رشد سالم گیاه می‌شود

کودهای معدنی با داشتن فرمولاسیون های متعدد، استفاده و حمل‌ و نقل آن‌ها بسیار راحت است. این کودها در انواع گوناگونی به‌صورت گرانول‌های خشک، پودرهای محلول در آب و کنسانتره های مایع و همین‌طور قالب‌های میزی یا میخی در بازار موجود هستند که برای استفاده‌ی گیاهان گلدانی و آپارتمانی نیز بسیار مناسب هستند

با توجه به این‌که کودهای معدنی به مقدار فراوان تولید می شوند، هزینه خرید آن‌ها کمتر از دیگر کودهای موجود در بازار است و این موجب شده‌ است که بازار خرید کودهای معدنی بسیار پر رونق و گسترده باشد.

بیشتر بخوانید: افزایش رشد زامیفولیا با استفاده از اسید هیومیک

سخن پایانی

کودهای کشاورزی بخش مهمی از مواد غذایی ضروری و مورد نیاز و ضروری برای خاک هستند که می‌توانند تمامی نیازها و کمبودهای غذائی خاک را به‌ خوبی جبران کنند. از این‌رو، بازار خرید و فروش گسترده و پر رونقی را دارند و کشاورزان برای افزایش حاصلخیزی خاک‌های کشاورزی و به دست آوردن محصولاتی بهتر و با کیفیت‌تر تقاضای خود را برای خرید کودهای شیمیایی و گیاهی افزایش می‌دهند. یکی از بهترین روش‌ها برای خرید کود، روش خرید آنلاین کودهای شیمیایی و گیاهانی است که ما در این مقاله سعی کردیم که آن را به‌طور کامل توضیح بدهیم و مزایای استفاده از آن را برای شما بیان کنیم. شما با خرید آنلاین کودهای کشاورزی می توانید به رشد و تکامل گیاهان خود کمک فراوانی را کنید و موجب حاصلخیزی خاک‌های کشاورزی شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *